• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Czytamy umowy, ale mało z tego rozumiemy - jaka jest świadomość ekonomiczna Polaków?

W środę 27 marca poznaliśmy wyniki badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” przeprowadzonego przez Fundację GPW oraz Warszawski Instytut Bankowości. Nie jest tajemnicą, że zarówno poziom edukacji ekonomiczno-finansowej, jak i jej świadomości w społeczeństwie pozostawia wiele do życzenia. Co jednak o swojej wiedzy finansowej sądzą sami Polacy?

 

Coroczne badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych osób w różnym wieku i pochodzących z różnych terenów (miejskich, wiejskich, etc.). Odpowiadali oni na pytania związane z finansami osobistymi, podstawami ekonomii, produktami finansowymi, a także  inwestycjami. Wyniki badania nie są optymistyczne, trudno jednak określić je jako zaskakujące.

Najniżej swoją wiedzę ekonomiczną oceniają ludzie w najmłodszym przedziale wiekowym (18-34 lata), którzy w 57% przyznają, że jest ona mała lub bardzo mała. Również osoby powyżej 65 rż w 56% oceniają swoją wiedzę jako słabą. Tylko 8% badanych ocenia swoją wiedzę finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Co wyjątkowo istotne przy obecnym poziomie digitalizacji usług bankowo-finansowych, Polacy bardzo słabo oceniają swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa - aż 65% badanych przyznaje, że jest ona bardzo niska. Poziom wiedzy z zakresu usług kredytowo-pożyczkowych również jest niski - 44% respondentów nie czuje się pewnie w tym temacie.

W przypadku produktów i narzędzi oszczędnościowych, szczególnie na cele emerytalne, ich znajomość jest szczególnie wysoka u osób w przedziale wiekowym 18-34 (66%). 39% ankietowanych wie o istnieniu narzędzi pozwalających na gromadzenie oszczędności na emeryturę, jednak nigdy z nich nie korzystała.

Z badania wynika również, że bardzo dokładnie czytamy umowy dot. usług finansowych i bankowych (75% ankietowanych), jednak rzadko rozumiemy je w całości (43% respondentów).

Jeśli chodzi zaś o inwestycje, to znacznie ponad połowa ankietowanych nie jest zainteresowana lokowaniem kapitału na GPW, zaś 34% badanych nie wie na czym polega działanie giełdy. Niestety, w badaniu nie objęto innych form inwestycji, trudno jednak liczyć na to, że zainteresowanie nimi byłoby wyższe.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk