• Odbierz prezent
Czym można handlować na giełdzie? Rynek akcji, NewConnect, Catalyst, instrumenty pochodne i ETF
fot. freepik.com

Giełda Papierów Wartościowych to nie tylko rynek akcyjny. Jakie jeszcze instrumenty są dostępne na warszawskim parkiecie?

Akcje na GPW. Rynek główny

Zaczynamy kolejny, dziesiąty odcinek Kursu Inwestora Giełdowego, który przygotowujemy we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem będzie on poświęcony samej giełdzie, a konkretnie temu jak zorganizowany jest warszawski parkiet i jakimi instrumentami finansowymi możemy na nim handlować. Większości osób giełda papierów wartościowych kojarzy się po prostu z regulowanym ośrodkiem obrotu akcjami spółek publicznych, czyli miejscem na którym można kupić i sprzedać akcje spółek giełdowych. Jest to prawidłowe skojarzenie, chociaż działalność GPW nie ogranicza się wyłącznie do obrotu akcjami, ale o tym za chwilę.

Wprawdzie historia polskiej giełdy sięga swoimi korzeniami początków XIX w. (w 1817 r. powstała Giełda Kupiecka w Warszawie), jednak początki giełdy w obecnej formie przypadają na 1991 r., a konkretnie na 16 kwietnia, kiedy to odbyła się pierwsza sesja giełdowa na GPW. Wówczas na giełdowym parkiecie było notowanych zaledwie pięć spółek - Tonsil, Próchnik, Krosno, Śląska Fabryka Kabli i Exbud, co ciekawe żadna z nich nie utrzymała się na giełdzie do dziś.

Dzisiaj rynek akcji na GPW funkcjonuje już na zupełnie innym poziomie, zarówno pod względem technologicznym, jak i samej skali. Na koniec listopada na głównym parkiecie GPW notowanych było 383 spółek zarejestrowanych w Polsce i 49 spółek zagranicznych (razem 432), a ich łączna kapitalizacja wynosiła 995,5 mld złotych. Warszawska giełda jest szóstą pod względem kapitalizacji w UE.

Warto dodać, że GPW sama jest spółką akcyjną, w której 35% udział ma Skarb Państwa i która jest notowana na organizowanym przez siebie parkiecie giełdowym od 2010 r. Tak więc na GPW można kupić akcje… GPW.

 

Czym jest rynek NewConnect? Mała giełda na GPW

Wspomniałem o głównym parkiecie GPW, co może sugerować, że jest jeszcze jakiś mniejszy. I rzeczywiście, “małym parkietem” GPW nazywa się Alternatywny System Obrotu o nazwie NewConnect, który został uruchomiony w sierpniu 2007 r. Na NewConnect również notowane są spółki giełdowe, których akcje możemy kupić, z tą różnicą że na “małym parkiecie” znajdziemy niewielkie spółki we wczesnym etapie rozwoju, które nie byłyby w stanie zadebiutować na głównym rynku GPW. Spora część spółek, które weszły na NewConnect po jakimś czasie zdecydowała się przejść na główny rynek GPW. Co to znaczy, że NewConnect jest Alternatywnym Systemem Obrotu? Na NC obrót akcjami spółek odbywa się w ramach systemu transakcyjnego giełdy, jednak znajdują się one poza rynkiem regulowanym, dzięki czemu spółki z “małego rynku” nie muszą spełniać aż tak restrykcyjnych wymagań regulacyjnych i informacyjnych, choć nie zwalnia ich to np. z cyklicznego publikowania wyników finansowych. Na koniec listopada na NewConnect notowanych było 374 spółek (z czego 5 zagranicznych), a ich łączna kapitalizacja wynosiła niecałe 20 mld złotych, czyli mniej niż np. rynkowa wartość spółki PKN Orlen.

 

Obligacje na giełdzie. Rynek Catalyst i BondSpot

Jak dotąd skupiłem się wyłącznie na rynku akcyjnym, ale akcje spółek giełdowych to nie jedyne papiery wartościowe, którymi można handlować na GPW.

Na warszawskiej giełdzie notowane są również obligacje, czyli papiery dłużne - zarówno skarbowe (czyli emitowane przez Ministerstwo Finansów), gwarantowane przez Skarb Państwa (emitowane np. przez Polski Fundusz Rozwoju), komunalne (emitowane przez miasta, powiaty i gminy), spółdzielcze (emitowane przez banki spółdzielcze), jak i korporacyjne (czyli emitowane przez spółki akcyjne, a nawet z ograniczoną odpowiedzialnością).

Rynek wtórny obligacji na GPW jest zorganizowany wokół platformy Catalyst, która została uruchomiona pod koniec września 2009 r. Jest to rynek regulowany prowadzony przez giełdę, ale oprócz tego w obrębie Catalyst działa ASO obligacji, który - podobnie jak w przypadku NewConnect, nakłada na emitentów niższe wymagania kapitałowe i informacyjne. Na Catalyst funkcjonuje też hurtowy rynek obligacji, dostępnych dla inwestorów instytucjonalnych i podmiotów finansowych. Prowadzi go spółka akcyjna BondSpot, której głównym akcjonariuszem jest GPW (prawie 97% akcji).

Na początku grudnia na Catalyst notowanych było 474 serii obligacji od 125 emitentów o łącznej wartości ponad 967 mld PLN. Oprócz tego wartość obligacji nominowanych w euro wyniosła ponad 19,5 mld EUR, czyli łącznie więcej niż kapitalizacja wszystkich spółek giełdowych na rynku akcyjnym.

FXMAG akcje czym można handlować na giełdzie? rynek akcji, newconnect, catalyst, instrumenty pochodne i etf  alternatywny system obrotu, aso, bondspot, catalyst, co to jest bondspot, co to jest etp, co to jest newconnect, co to są produkty strukturyzowane, czym są produkty strukturyzowane, derywaty notowane na gpw, etf na warszawskiej giełdzie, fundusze notowana na giełdzie gpw, gpw, historia polskiej giełdy, instrumenty dłużne notowane na gpw, instrumenty lewarowane na giełdzie, jak działa bndspot, jak działa rynek catalyst, jak grać na spadki, jak inwestować na giełdzie, jakie etf są dostępne na gpw, jakie instrumenty pochodne notowane są na gpw, jakie spółki notowane są na newconnect, kapitalizacja wszystkich spółek na giełdzie, mała giełda na gpw, newconnect, newconnect co to jest, obligacje catalyst, obligacje komunalne, obligacje na gpw, opcje na gpw, pierwsze spółki notowane na gpw, polski fundusz rozwoju, produkty strukturyzowane, produkty strukturyzowane co to, produkty strukturyzowane jak inwestować, rodzaje obligacji, rynek catalyst, tge, w co inwestować na giełdzie, w co można inwestować na giełdzie, w jakie instrumenty można inwestować na gpw,kurs inwestora giełdowego 1

Instrumenty pochodne na giełdzie, m.in. rynek futures oraz produkty strukturyzowane

Na GPW oprócz papierów wartościowych dostępne są również instrumenty pochodne i tzw. produkty strukturyzowane (ETP). 

Jeśli chodzi o derywaty notowane na warszawskiej giełdzie, to znajdziemy wśród nich kontrakty terminowe futures i opcje. Oba typy instrumentów są lewarowane i pozwalają zając zarówno pozycję długą, jak i krótką (na spadki). Aktualnie na GPW notowane są kontrakty na czołowe indeksy giełdowe, największe spółki i pary walutowe PLN z dolarem, euro, funtem i frankiem szwajcarskim.

Opcje na warszawskiej giełdzie obecnie są dostępne wyłącznie na indeks dwudziestu największych spółek z GPW - WIG20.

Jeśli chodzi o produkty strukturyzowane, to ich gama na warszawskiej giełdzie jest naprawdę szeroka, jednak nie są one zbyt popularne. ETP to produkty finansowe złożone z innych prostszych instrumentów, należą do nich m.in. certyfikaty inwestycyjne, również z dźwignią. Można dzięki nim uzyskać ekspozycję na akcje, indeksy, waluty, surowce, produkty rolne, a nawet obligacje.

 

ETF na warszawskiej giełdzie

Oprócz tego nie można zapomnieć o tym, że na GPW znajdziemy też fundusze notowane na giełdzie (ETF), czyli takie które kupuje się podobnie jak akcje i które mają status papierów wartościowych. Obecnie na warszawskim parkiecie notowanych jest siedem ETF-ów, z których każdy naśladuje zachowanie indeksu giełdowego. Dwa z nich pozwalają inwestować w zagraniczne indeksy - amerykański S&P500 (Lyxor SP500) i niemiecki DAX (Lyxor DAX), jednak na początku przyszłego roku dołączy do nich kolejny, który zapewni ekspozycję na amerykański indeks technologiczny Nasdaq-100. Pozostałe pięć ETF-ów naśladuje warszawskie indeksy WIG20 (w kilku wariantach) i mWIG40. 

Czytaj także: Ryzyko walutowe - jak uniknąć niepotrzebnych strat przy inwestowaniu w ETF?

Inwestując w fundusze notowane trzeba rozumieć i być świadomym ryzyka walutowego, które nie dla każdego jest oczywiste. Czym jest ryzyko walutowe? Definicja  Ryzyko walutowe pojawia się gdy inwestujemy środki w fundusz, którego jednostki uczestnictwa są rozliczane w innej walucie niż tej, w której.. Czytaj
Ryzyko walutowe - jak uniknąć niepotrzebnych strat przy inwestowaniu w ETF?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk