• Odbierz prezent
Czym jest zlecenie WMin lub MWW (z warunkiem minimalnej wielkości wykonania)? Przykłady i definicja

Zlecenie maklerskie z parametrem MWW, czyli minimalnej wielkości wykonania. Na czym polega i jak go używać?

 

Zlecenie z warunkiem minimalnej wielkości wykonania (MWW) - definicja

W poprzedniej lekcji Najlepszego Kursu Inwestowania w Akcje opisałem dwa mało popularne, ale jednocześnie dość przydatne warunki realizacji zleceń maklerskich - WIA (Wykonaj i Anuluj) oraz WLA (Wykonaj lub Anuluj), które pozwalają nam w większym stopniu kontrolować to, co będzie działo się z naszymi ofertami w różnych warunkach rynkowych. Jak nietrudno zauważyć, zlecenia WIA i WLA nie dają nam jednak zbyt dużego pola manewru i nie pozwalają np. ustalić tego, jaka część realizacji oferty jest dla nas satysfakcjonująca.

I tutaj przychodzi nam z pomocą również mało popularny i rzadko używany, a jednocześnie przydatny parametr realizacji zlecenia jakim jest warunek minimalnej wielkości wykonania - oznaczany jako MWW lub MMin, w zależności od domu maklerskiego, z którego korzystamy.

Mimo dość poważnie brzmiącej nazwy, nie ma się czego obawiać - zlecenie MWW jest dość łatwe do zrozumienia i do codziennego wykorzystania, co za chwilę pokażę na przykładach.

 

Na czym polega warunek minimalnej wielkości wykonania? Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on nam na określenie w jakiej minimalnej części nasze zlecenie zostanie zrealizowane, w momencie gdy nie po drugiej stronie arkusza zleceń nie ma warunków na jego pełne i natychmiastowe pokrycie.

Załóżmy, że chcę kupić 500 akcji spółki X na ustalonych przeze mnie warunkach cenowych, ale jednocześnie zależy mi na tym, aby moja oferta została zrealizowana przynajmniej w połowie za jednym zamachem. W takiej sytuacji mogę skorzystać z warunku MWW, ustalając go na 250 akcji. Daje mi to gwarancję, że moje zlecenie kupna zostanie zrealizowane przynajmniej w połowie lub w większej części albo w całości.

Jeżeli w momencie składania zlecenia MWW nie ma warunków do jego częściowej realizacji, to zostaje ono w całości anulowane.

Przy składaniu zleceń MWW warto pamiętać o tym, że są one przyjmowane wyłącznie w trakcie trwania sesji giełdowej lub w fazie przed otwarciem (8:30-8:45) i podczas dogrywki (17:00-17:05). Gdy sesja jest zamknięta, zlecenie z warunkiem MWW zostanie odrzucone. 

 

Co dzieje się ze zleceniem MWW w przypadku, gdy zostanie zrealizowane częściowo?

W sytuacji, w której zlecenie z warunkiem MWW nie zostanie zrealizowane w całości, jego pozostała niewykonana część zostaje zapisana w arkuszu zleceń jako zlecenie oczekujące z limitem ceny.

 

Z jakimi zleceniami maklerskimi można łączyć warunek minimalnej wielkości wykonania, a z jakimi nie jest to możliwe?

MWW to dodatkowy warunek realizacji zlecenia, dlatego też oprócz niego musimy ustawić jego typ ceny, po której będzie realizowane. Zlecenia z MWW można łączyć z dwoma typami ceny - ze zleceniem posiadającym limit ceny oraz zleceniem PCR (po cenie rynkowej). Warunku MWW nie można łączyć ze zleceniami PKC (po każdej cenie) oraz ze zleceniami STOP, czyli posiadającym limit aktywacji. 

Każdemu ze wspomnianych zleceń poświęciłem osobne odcinku kursu, więc jeśli do końca nie wiesz na czym one polegają, zachęcam do ich obejrzenia.

 

Zlecenie z warunkiem minimalnej wielkości wykonania w praktyce

  • Chcę kupić 500 akcji LiveChat z limitem cenowym 86 PLN i warunkiem MWW ustalonym na połowę jego wolumenu, czyli 250 sztuk. Biorąc pod uwagę sytuację po prawej stronie arkusza zleceń, kupuję 10 akcji po 85,50 PLN, 255 akcji po 85,90 PLN i 235 akcji po 86,00 PLN (pokrywając częściowo ofertę sprzedaży 426 sztuk). Moje zlecenie zostanie zrealizowane w całości i natychmiast. Warunek MWW nie wpłynął w żaden sposób na realizację zlecenia.
  • Chcę sprzedać 400 akcji LiveChat z limitem ceny 85,00 PLN i warunkiem MWW w wysokości 150 sztuk. Biorąc pod uwagę sytuację po lewej stronie orderbooka, sprzedaję 14 akcji po 85,30 PLN, 33 akcje po 85,10 PLN i 205 akcji po 85,00 PLN. Czyli łącznie sprzedałem 252 akcje, co oznacza że mój warunek MWW w wysokości 150 akcji został spełniony. Niezrealizowana część mojego zlecenia (148 akcji) zostaje zapisana po prawej stronie arkusza zleceń jako zlecenie oczekujące sprzedaży z limitem 85,00 PLN.
  • Chcę kupić 100 akcji LiveChat za nie więcej niż 85,50 (czyli z takim limitem cenowym) i oprócz tego moim warunkiem jest realizacja zlecenia przynajmniej w ¾, czyli ustawiam MWW na 75 akcji. Po prawej stronie arkusza znajduje się pasująca oferta sprzedaży, ale o wolumenie zaledwie 10 akcji, czyli poniżej mojej Minimalnej Wielkości Wykonania. Z tego względu moje zlecenie zostanie anulowane natychmiast po jego złożeniu z powodu niespełnienia warunku MWW. 

FXMAG akcje czym jest zlecenie wmin lub mww (z warunkiem minimalnej wielkości wykonania)? przykłady i definicja najlepszy kurs inwestowania w akcje, mww, wia, wla, gpw, zlecenie maklerskie, livechat, zlecenie z warunkiem minimalnej wielkości wykonania (mww) - definicja, zlecenie z warunkiem minimalnej wielkości wykonania w praktyce, mww giełda, mww akcje, co to jest zlecenie mww, wmin, wmin akcje, wmin giełda, rodzaje zleceń giełdowych, zlecenie wmin jak działa, jak działa zlecenie mww, zlecenie giełdowe, gpw, akcje, giełda papierów wartościowych 1


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk