Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,15%
GBP / PLN5,03-0,22%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czym jest technologia blockchain? Czy sieć bloków to tylko kryptowaluty?

Darek Dziduch | 11:15 05 marzec 2022
Czym jest technologia blockchain? Czy sieć bloków to tylko kryptowaluty? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Technologia blockchain, czyli podstawa architektury bitcoina i innych kryptowalut. Niby każdy o niej słyszał, ale już znacznie mniej osób wie o co w niej chodzi. Blockchain kojarzy się głównie ze światem krypto, ale nie wolno zapominać o tym, że jest to technologia, która jest w stanie, a w wielu przypadkach już to robi, zrewolucjonizować różne aspekty naszego życia - od finansów osobistych, bankowości, przez zawieranie inteligentnych umów, składanie dokumentów, czy nawet głosowanie w wyborach bez konieczności odwiedzania lokalu wyborczego i bez ryzyka sfałszowania naszego głosu. Jak działa i do czego służy technologia blockchain?

 

____Binance. Kurs o kryptowalutach____

 

Reklama

 

Czym jest sieć bloków blockchain?

Zaczynamy kolejny odcinek naszego Najlepszego Kursu o Kryptowalutach na kanale FXMAG, którego partnerem jest Binance. Jeśli jeszcze nie masz konta na największej i najbardziej płynnej giełdzie kryptowalut, jaką jest Binance, to korzystając z linku w opisie otrzymasz o 20% niższe prowizje transakcyjne. 

W szóstym odcinku zajmę się słynnym blockchainem, czyli technologią, która odpowiada za funkcjonowanie bitcoina i innych kryptowalut i tokenów, ale nie tylko - wiele osób błędnie utożsamia blockchain wyłącznie ze światem krypto. 

Zacznijmy od samego początku - czym tak naprawdę jest blockchain? To słowo z języka angielskiego oznacza “łańcuch bloków” i na najbardziej elementarnym poziomie podpowiada nam jaka jest jego konstrukcja. Blockchain jest tak naprawdę bazą danych, która ma w swoim założeniu rozproszony i zdecentralizowany charakter. W przypadku kryptowalut blockchain przechowuje przede wszystkim dane na temat kolejnych transakcji (kto, komu i ile środków przesłał). Jej rozproszenie oznacza, że składa się ona z wirtualnych węzłów, czyli komputerów lub serwerów, które mogą być rozlokowane na całym świecie. Węzły przez cały czas są połączone z siecią, a każdy z nich posiada dokładnie taką samą historię transakcji, którą aktualizuje w czasie rzeczywistym. Tak więc blockchain jest taką bazą danych, w której setki, a nawet tysiące komputerów rozsianych po całym świecie gromadzą dokładnie te same informacje. To rozproszenie oczywiście nie jest efektywne z punktu widzenia przechowywania danych, bo rozproszony blockchain zawiera dokładnie to samo na wielu węzłach, dlatego też nie jest on optymalnym rozwiązaniem do przechowywania dużych plików, ale świetnie nadaje się do zabezpieczania danych o niewielkiej masie, takich jak właśnie np. rejestr transakcji. 

Reklama

 

Jak działa łańcuch bloków?

Skoro blockchain to łańcuch bloków, to nietrudno domyślić się, że dane które się w nim znajdują są przechowywane właśnie w formie wirtualnych bloków, które są ze sobą połączone w określonej kolejności - jeden po drugim, zupełnie jak ogniwa w łańcuchu. Taka uporządkowana konstrukcja zapewnia większe bezpieczeństwo i spójność sieci - każdy blok jest zabezpieczony kryptograficznie za pomocą tzw. hasha, czyli kryptograficznej funkcji skrótu.

Nie będę wchodził tutaj zbytnio w kwestie techniczne, powiem tylko że taki hash pozwala nam z wykorzystaniem kryptografii asymetrycznej zaszyfrować w zasadzie dowolne dane. 

Pokażę to na banalnym przykładzie, szyfrując słowo fxmag (pisane z małych liter) z wykorzystaniem algorytmu kryptograficznego SHA-256, który jest wykorzystywany m.in. w bitcoinie, dużej części systemów bankowych czy w certyfikatach bezpieczeństwa SSL na stronach internetowych.

 

Reklama

hash słowa fxmag:

EC0AB0753DD3E6D2AA14CA2C22C2FDB4C15C973538E1E33D591E2692A0DAEC0F

 

a teraz zahashujmy to samo słowo, ale zaczynające się od wielkiej litery (Fxmag):

BD212B2C6C7D7339F1F8AE3E84069E138F5BC13B85A39D269F14511FC7429906

Reklama

 

Jak widzisz, w szyfrowanym słowie zamieniłem tylko małą literę na wielką, a otrzymałem kompletnie inny hash. Kryptografia asymetryczna polega na tym, że bardzo łatwo jest mi sprawdzić czy hash dla danych wejściowych jest poprawny (w naszym przypadku do słowa fxmag), natomiast jeśli dysponuję samym hashem, to odgadnięcie komunikatu wejściowego jest niezwykle trudne i wymaga zaangażowania ogromnej mocy obliczeniowej. 

Z tym też bezpośrednio związane jest kopanie kryptowalut, ale o tym nagram osobny odcinek.

 

Każdy blok transakcyjny w sieci blockchain nie tylko jest zabezpieczony własnym hashem, ale zawiera funkcję hashującą poprzedniego bloku, dzięki czemu jest on nierozerwalnie związany z każdym poprzednim blokiem, a blok następujący po nim będzie miał zapisany również jego hash. To zapewnia ciągłość danych w blockchainie i zabezpieczenie przed próbami modyfikacji - jeśli dojdzie do jakichkolwiek zmian w bloku, to zmodyfikuje się też jego hash, a co za tym idzie taki blok nie będzie kompatybilny z kolejnym, bo funkcja hashująca nie będzie pasować. 

Reklama

Dzięki temu, z teoretycznego punktu widzenia, dane zapisane na blockchainie są niezmienne i nieodwracalne, natomiast sama zdecentralizowana struktura zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych danych i pozwala na funkcjonowanie bez pośredników (użytkownicy sieci nie muszą sobie ufać, jak ma to miejsce w scentralizowanych systemach, gdzie ktoś jest administratorem czuwającym nad bezpieczeństwem sieci).

 

Ograniczenia sieci blockchain

Technologia blockchain oczywiście ma swoje ograniczenia i nie jest remedium na wszystkie technologiczne problemy tego świata, wbrew temu, co możecie usłyszeć od wielu osób. Jednym z największych problemów sieci bloków jest jej ograniczona skalowalność, która jest nieporównywalnie niższa niż systemów scentralizowanych. Ograniczeniem blockchaina jest rozmiar bloku i jego czas, czyli to ile czasu mija od pojawienia się kolejnego zatwierdzonego bloku w sieci. Tak jak wspominałem w odcinku o BTC, jego rozmiar bloku to 1 MB, a czas wynosi mniej więcej 10 minut, co przekłada się na przepustowość na poziomie zaledwie 7-8 transakcji na sekundę. 

W Ethereum czas bloku jest zmienny i obecnie wynosi ok. 14 sekund, a maksymalna pojemność bloku to 1,875 MB (co akurat wynika z maksymalnego limitu tzw. Gasu, czyli “paliwa” do opłacania transakcji w sieci). Sieć Ethereum w obecnej formie jest w stanie przetworzyć niecałe 30 transakcji na sekundę.

Tak więc, to jeszcze stanowczo za mało, aby stać się powszechnym, globalnym rozwiązaniem płatniczym, zwłaszcza że ekosystem Ethereum ma znacznie więcej zastosowań. 

Reklama

 

Blockchain to nie tylko kryptowaluty!

Na samym końcu chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że technologia blockchain nie jest wykorzystywana wyłącznie w świecie kryptowalut, choć rzeczywiście zyskała największą popularność m.in. dzięki bitcoinowi, w którym po raz pierwszy została wykorzystana na szeroką skalę. Od kilku lat istnieją jednak też tzw. prywatne sieci blockchain, które nie mają swoich kryptowalut i są wykorzystywane m.in. przez korporacje do dzielenia się różnymi danymi, najpopularniejsze z nich to Hyperledger czy Corda, co ciekawe oba projekty technologiczne są oparte na sieci Ethereum. Coraz więcej banków wykorzystuje też technologię blockchain do tworzenia tzw. trwałych nośników danych, w których zapisywane są np. umowy z klientami, regulaminy usług itp. Istnieją też kryptowaluty, które nie wykorzystują technologii blockchain, np. projekt Hedera, który działa w ramach architektury nazywanej hashgrafem lub IOTA czy Nano, których sieć transakcyjna jest oparta na strukturze skierowanego grafu acyklicznego, szeroko wykorzystywanej w informatyce np. przy projektowaniu procesorów danych.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej