Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Czym jest SWAP?

SWAP
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest Swap
- Jak obliczyć jego wysokość

Swap inaczej nazywany transakcją Rolover lub Overnight jest to opłata, którą ponosimy za przetrzymanie otwartej pozycji na następny dzień. O ile będąc daytraderem czy sklaperem Swap nie będzie Cię interesował to dla inwestorów długoterminowych będzie on odgrywał dużą rolę ponieważ wpływa ma on wpływ na ostateczną stopę zwrotu.

 

Skąd bierze się swap?

Na rynku forex zawieramy pozycje na parach walutowych. Proces rolowania kontraktu walutowego jest spowodowany różnicą w stopach procentowych, które obowiązują w danych krajach (stopy na rynku międzybankowym). Jedna walutowa może mieć inną stopę procentową niż druga. Różnicę pomiędzy poziomem stóp procentowych nazywamy dysparytetem. Im większy dysparytet tym wyższa opłata za przetrzymania pozycji na kolejny dzień.

 

Przykład

  • Jeżeli kupisz walutę o niższej stopie procentowej i sprzedasz walutę o wyższym oprocentowaniu to otrzymasz ujemne odsetki
  • Kupując walutę o wyższej stopie procentowej i sprzedając tę o niższym oprocentowaniu otrzymasz dodatnie odsetki

Zawierając pozycję długą (kupno) na parze EUR/USD kupujemy euro za dolary. Aktualnie stopy procentowe w Strefie Euro są niż stopy w USA.

Stopy procetowe w Strefie Euro = 0,0%

Stopy procetnowe w USA = 0,5%

Nie oznacza to jednak, że za przetrzymanie pozycji zostaniemy obciążeniu kwotą 0,5% wielkości zlecenia. Każdy broker może stosować inną metodologię wyliczania punktów swapowowych Za pozycję długa na parze EUR/USD zostaniemy obciążeni ujemnymi odsetkami ponieważ stopa % w Strefie Euro jest niższa od tej w USA.

 

Jak obliczyć wartość SWAPU?

Każdy broker ma na swojej stronie dostępne tabele punktów swapowych. U każdego brokera opłaty mogą się różnić. W celu sprawdzenia wysokości opłat odwiedź stronę swojego brokera bądź zapytaj o tabelę swojego opiekuna rachunku.

Można to również zrobić z poziomu platformy. W oknie "Rynek" należy kliknąć w wybrany instrument prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję "Specyfikacja". Otworzy nam się następujące okno, w którym widać swap dla pozycji długiej i krótkiej.

Czym jest SWAP?

 

U polskich brokerów swap naliczany jest o północy. W przypadku zagranicznych pośredników godziny te mogą się różnić.

 

UWAGA:

U niektórych brokerów swap weekendowy jest naliczany w środę. Oznacza to, że przetrzymując pozycję z środy na czwartek nasze konto zostanie obciążone kwotą swapu pomnożoną razy 3 (pt-sb-nd).

 

Niektórzy inwestorzy wykorzystują dodatnie punkty swapowe do budowania strategii inwestycyjnej. W momencie gdy na danej parze walutowej obowiązuje trend boczny można otwierać pozycje w kierunku, w którym nasze konto zostanie zasilone dodatnimi punktami swapowymi. Problem pojawia się w momencie, w którym rynek zaczyna iść w przeciwnym kierunku do naszej pozycji. Jeżeli wzrosty bądź spadki będą silne to mogą przewyższyć zysk płynący z codziennych odsetek. Dlatego też moim zdaniem nie warto opierać swojej strategii tylko i wyłącznie na punktach swapowych. Oprócz tego należy mieć na uwadze sytuację techniczną oraz fundamentalną na danej parze walutowej.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!