• Odbierz prezent
Czym jest sesja giełdowa i jakie są godziny handlu na giełdzie? Dlaczego notowania są opóźnione o 15 minut?
Z artykułu dowiesz się:

 

W jakich godzinach odbywa się obrót na Giełdzie Papierów Wartościowych i w jaki sposób zorganizowany jest handel? Na te pytania i wiele innych odpowiedzi znajdziesz w artykule.

 

Sesja giełdowa - czym jest i w jaki sposób jest zorganizowana?

Handel na giełdzie papierów wartościowych odbywa się w wyznaczonych przedziałach czasowych, które są nazywane sesjami giełdowymi.

Na warszawskiej giełdzie sesje giełdowe odbywają się od poniedziałku do piątku i trwają od godz. 8:30 do 17:05, wyłączając dni wolne od pracy. 

W czasie sesji odbywa się obrót akcjami, choć oczywiście zlecenia z poziomu platformy naszego domu maklerskiego możemy składać przez 7 dni w tygodniu o każdej godzinie. Trzeba jednak mieć świadomość, że do ich złożenia w KDPW i ewentualnej realizacji dojdzie dopiero w momencie trwania sesji giełdowej.

Po zakończeniu sesji giełdowej lub przed jej rozpoczęciem rynek jest zamrożony, co oznacza że ceny akcji poszczególnych spółek nie mogą ulec zmianie.

 

Trzy fazy sesji giełdowej - przed otwarciem, fixing i dogrywka

Wiemy już, że sesja giełdowa na warszawskiej giełdzie trwa ponad 8 godzin i odbywa się w każdy dzień roboczy. To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć - sesja giełdowa składa się z kilku podstawowych faz:

  • Przed otwarciem (8:30-8:45): jest to moment, w którym przyjmowane są złożone wcześniej zlecenia kupna i sprzedaży akcji, ale nie dochodzi jeszcze do ich realizacji. Na podstawie tych zleceń tworzony jest arkusz zleceń, który zaś służy do ustalenia TKO, czyli teoretycznego kursu otwarcia. TKO jest szacunkowym kursem akcji danej spółki obliczonym na podstawie zleceń złożonych w fazie przed otwarciem rynku. Cena TKO nie musi być równoznaczna z kursem otwarcia sesji i nie jest w żaden sposób wiążąca, jest jedynie wskazówką dla inwestorów. Dopiero cena otwarcia sesji wyznacza dokładny kurs akcji. 
  • Otwarcie sesji (fixing): jest to moment, w którym ustalany jest kurs otwarcia sesji dla danej spółki. Podstawą do tego jest kurs odniesienia (czyli cena zamknięcia poprzedniej sesji) oraz zlecenia złożone w fazie przed otwarciem rynku. Kurs otwarcia najczęściej jest taki sam jak ostatnie TKO. Faza fixingu trwa od kilku do kilkunastu sekund i w tym czasie zablokowane jest składanie, anulowanie i modyfikowanie zleceń. 
  • Sesja właściwa, faza notowań ciągłych (8:45-17:00): w tej fazie można na bieżąco składać i modyfikować zlecenia, a kursy akcji spółek zmieniają się natychmiastowo po realizacji transakcji. Podczas sesji obowiązuje priorytet czasu, co oznacza że jeśli w arkuszu zleceń pojawią się dwa zlecenia o tej samej cenie docelowej (kupna lub sprzedaży), to jako pierwsze zawsze zostanie przyjęte do realizacji to, które zostało złożone wcześniej, bez względu jaka jest jego wartość (czyli ile akcji ktoś chce kupić lub sprzedać).
  • Faza przed zamknięciem (16:50): ostatnie dziesięć minut przyjmowania i realizacji zleceń podczas sesji
  • Zamknięcie sesji (17:00): przedostatnia faza, w której dochodzi do ustalenia kursu odniesienia dla kolejnej sesji, nazywanego również kursem zamknięcia. Handel zostaje wstrzymany, a po ustaleniu kursu zamknięcia cena nie może ulec zmianie
  • Dogrywka (do 17:05): jest to pięciominutowa faza, która występuje już po ustaleniu kursu zamknięcia sesji wtedy, gdy w arkuszu zleceń znajdują się jeszcze jakieś niezrealizowane zlecenia z limitem ceny, który jest równy właśnie kursowi zamknięcia. W fazie dogrywki nie mogą być realizowane zlecenia PKC i PCR (po każdej cenie i po cenie rynkowej). 

 

W ramach ciekawostki: sesja na amerykańskich giełdach jest znacznie krótsza niż na GPW, gdyż trwa zaledwie 6,5h, ale przed jej rozpoczęciem trwa tzw. faza pre-market, która trwa 5,5h (od 10 do 15:30) i można podczas niej składać zlecenia.

 

Na warszawskiej giełdzie możemy wyróżnić dwa podstawowe systemy notowań - ciągły oraz jednolity z dwukrotnym ustaleniem kursu.

 

System notowań ciągłych - na czym polega?

Systemem notowań ciągłych objęte są obecnie niemal wszystkie spółki na GPW. Jego działanie opisałem tak naprawdę wymieniając etapy sesji giełdowej. Notowania ciągłe polegają na tym, że podczas trwania sesji giełdowej zlecenia kupna i sprzedaży realizowane są na bieżąco i na ich podstawie kurs akcji zmienia się w czasie rzeczywistym.

 

System notowań jednolitych z dwukrotnym ustalaniem kursu - na czym polega?

System notowań jednolitych jest znacznie mniej popularny i stosuje się go wyłącznie do spółek o bardzo niskiej płynności, a także tych które znajdują się na liście alertów GPW. W systemie notowań jednolitych cena akcji nie zmienia się na bieżąco podczas sesji, a jedynie dwukrotnie, podczas tzw. fixingów (dlatego też system ten nazywany jest również notowaniami z dwoma fixingami). Zlecenia podczas trwania sesji w systemie notowań jednolitych są przyjmowane na bieżąco, jednak dopiero podczas fixingów dochodzi do ustalenia ceny akcji. Fixingi odbywają się o godz. 11 i 15. 

Działa to na podobnej zasadzie jak fixing w systemie notowań ciągłych, który odbywa się przed otwarciem handlu o 8:45.

 

Dlaczego notowania giełdowe są opóźnione o 15 minut?

Zgodnie z obowiązującym regulaminem giełdy, wszystkie serwisy i portale, które udostępniają notowania spółek z GPW muszą opóźniać je przynajmniej o kwadrans. Kursy akcji w czasie rzeczywistym są dostępne tylko i wyłącznie dla zarejestrowanych klientów domów maklerskich. Co więcej, domy maklerskie są dokładnie rozliczane z tego jakiej liczbie użytkowników udostępniają dane bez opóźnień, dlatego też za dostęp do nich trzeba płacić dodatkową prowizję, podobnie jak za dostęp do arkusza zleceń.

Czytaj także: Jak zainwestować w debiut na giełdzie? Na co zwrócić uwagę podczas IPO?

Jak wygląda debiut spółki na giełdzie z perspektywy inwestora indywidualnego? W jaki sposób możemy uzyskać informacje na temat IPO, no i jak wziąć w nim udział?   Inwestycja w debiut na giełdzie Jako inwestorzy indywidualni możemy zainwestować wyłącznie w debiuty spółek, które zdecydowały się na .. Czytaj
Jak zainwestować w debiut na giełdzie? Na co zwrócić uwagę podczas IPO?

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk