• Odbierz prezent
Czym jest lot, pips, i punkt? Jak obliczyć wartość lota i pipsa dla naszych transakcji?

Zanim zaczniesz latać na rynku, musisz wiedzieć czym jest... lot i jaka jest jego wartość dla poszczególnych instrumentów, z których zamierzasz korzystać. Oprócz tego warto byłoby też znać i rozumieć znaczenie podstawowych pojęć, z jakimi masz do czynienia przy tradingu z wykorzystaniem kontraktów różnicowych.

 

Czym jest pips i punkt na rynku forex?

Witam Cię w kolejnej lekcji naszego kursu CFD od A do Z. Ten konkretny odcinek będzie bliżej A niż Z, a to dlatego że zajmę się w nim podstawowymi pojęciami i wartościami, z jakimi spotykamy się korzystając z kontraktów różnicowych. W zasadzie taka lekcja powinna pojawić się już wcześniej i o tym temacie przypomniał mi jeden z widzów, ale jak to śpiewała pewna polska wokalistka: lepiej późno niż wcale.

Zacznę od pipsa, czyli jednej z podstawowych jednostek wartości, która jest szczególnie istotna przy korzystaniu z kontraktów różnicowych, których instrumentem bazowym są pary walutowe. Nazwa pips pochodzi od angielskiego percentage in points i oznacza procent w punktach. Pips jest najmniejszą możliwą zmianą ceny danego instrumentu, o jaką porusza się rynek i jest podstawową jednostką, która pozwala nam określić wartość zysku lub straty konkretnej transakcji.

Dla większości par walutowych 1 pips to czwarte miejsce po przecinku (0,0001). Wyjątkiem są pary walutowe z jenem japońskim, gdzie pips to drugie miejsce po przecinku (0,01).

Tak więc jeśli cena EUR/USD zmieniła się z 1,23440 do 1,23490, to oznacza to wzrost o 5 pipsów.

I analogicznie w przypadku par walutowych z jenem, w których pips to drugie miejsce po przecinku: przykładowo, jeśli cena EUR/JPY zmieniła się z 126,865 na 126,840, to jest to równoznaczne ze spadkiem o 2,5 pipsa.

Jak zapewne zauważyłeś, mimo tego że pips jest podstawową jednostką zmiany ceny, to brokerzy i tak pokazują kwotowania z jeszcze większą dokładnością - w przypadku par walutowych z jenem japońskim do trzeciego miejsca po przecinku, a w przypadku pozostałych par walutowych do piątego miejsca po przecinku. Dlaczego tak jest?

Cena instrumentu jest bowiem prezentowana z dokładnością do 1 punktu, a punkt to dziesiąta część pipsa, czyli mówiąc prościej - 10 punktów to 1 pips. I właśnie dlatego kwotowania par walutowych mają dokładność do piątego miejsca po przecinku, a w przypadku par z jenem do trzeciego - w każdym przypadku jest to o jedno miejsce po przecinku więcej niż wynosi pips.

No dobrze, skoro już wiesz czym jest pips i jak obliczyć zmianę ceny instrumentu w pipsach, to teraz wypadałoby wiedzieć ile taki pips jest w ogóle warty, bo sama zmiana ceny o 10 pipsów niewiele nam mówi. Zanim jednak przejdę do obliczania wartości pipsa, muszę wspomnieć o locie, który jest wyznacznikiem tego jaka jest wartość naszej pozycji i pojedynczego pipsa.

 

Definicja lota. Jak obliczyć wartość lota (kontraktu)? 

Lot to podstawowa jednostka, która określa wolumen i wartość naszej transakcji. Pojedynczy lot odpowiada wartości 1 kontraktu, jednak wartość lota różni się w zależności od instrumentu i jest wyrażana w liczbie jednostek instrumentu bazowego (czyli tego pierwszego w parze). Ogólna zasada jest taka, że:

  • w przypadku par walutowych wartość 1 lota to 100 tys. jednostek waluty bazowej; czyli w przypadku kontraktu EUR/USD 1 lot to równowartość 100 000 euro
  • w przypadku indeksów giełdowych wartość 1 lota to cena indeksu (w punktach) zmultiplikowana mnożnikiem; czyli dla kontraktu CFD na indeks DAX będzie to 13 772 x 25 (mnożnik), czyli 344 300 euro (dlatego, że niemiecki indeks jest wyceniany w euro)
  • w przypadku surowców, towarów i metali wartość 1 lota to cena jednostkowa x (pomnożona przez) mnożnik; tak więc dla kontraktu CFD na złoto wartość 1 lota to cena 1 uncji trojańskiej pomnożona przez 100 (mnożnik), czyli 1936 x 100 (193 600 dolarów)
  • w przypadku akcji spółek giełdowych wartość 1 lota to najczęściej pojedyncza akcja, czyli w takim przypadku 1 kontrakt equity CFD jest warty tyle, ile wynosi kurs akcji danej spółki. Tutaj jednak może się to różnić w zależności od brokera i spółki, która jest instrumentem bazowym - w przypadku spółek, których cena akcji ma niską cenę jednostkową (czyli np. jedna cyfra przed przecinkiem) może pojawić się mnożnik, który odpowiednio zwiększy wartość 1 lota, więc warto zwrócić na to uwagę.

Jeśli chodzi o mnożniki w kontraktach na indeksy i surowce, to najczęściej są one wzorowane na kontraktach terminowych futures.

 

Mini lot, mikro lot i nano lot - co to jest?

Jak widzisz, w większości przypadków pojedynczy kontrakt, czyli 1 lot, jest warty całkiem sporo, szczególnie w przypadku kontraktów walutowych i indeksowych. Dlatego też brokerzy już jakiś czas temu wprowadzili mniejsze jednostki wolumenu transakcyjnego, które pozwalają otwierać pozycje o niższej wartości nominalnej.

Zacznę od mini lota, czyli dziesiątej części lota: 1 lot to 10 mini lotów.

Jeszcze mniejszą jednostką wolumenu jest mikro lot, czyli setna część lota: 1 lot to 100 mikro lotów, a 1 mini lot to 10 mikro lotów.

Od jakiegoś czasu część brokerów oferuje jeszcze niższą jednostkę - nano lot. Jest to tysięczna część lota, czyli 1 lot to 1000 nano lotów, 1 mini lot to 100 nano lotów, a 1 mikro lot to 10 nano lotów

 

Wolumen transakcji, czyli co?

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na dwa parametry transakcji, które są bezpośrednio ze sobą powiązane i dość często mylone: wolumen i wartość. Wolumen określa liczbę lotów naszej pozycji, natomiast wartość - jak nietrudno się domyślić - określa na jaką nominalną kwotę otwieramy transakcję.

Czyli w przypadku otwierania 1 mini lota na EUR/USD:

  • wolumen transakcji to 0,1 lota 
  • wartość transakcji to 10 000 EUR (12 344 USD

 

Jak obliczyć wartość pipsa?

Skoro wiesz już czym jest lot i jak obliczyć jego wartość, to pozostaje nam już tylko obliczenie wartości pojedynczego pipsa. W przypadku platformy xStation 5 od XTB wartość pipsa jest kalkulowana na bieżąco w okienku otwierania transakcji, jeśli korzystasz z MetaTradera, wartość pipsa musisz obliczyć samodzielnie. Jak to zrobić?

Wartość pipsa jest oczywiście zależna od wolumenu naszej transakcji, dlatego pokażę jak to zrobić na najbardziej czytelnym przykładzie 1 lota.

Ogólna zasada obliczania wartości pipsa jest taka, że mnożymy wartość 1 lota przez wielkość 1 pipsa.

Czyli dla pary walutowej EUR/USD:

  • mnożymy 100 000 euro (1 lot) przez 0,0001 (1 pips)
  • to oznacza, że 1 pips przy wolumenie 1 lota jest warty 10 dolarów (wartość pipsa jest wyznaczana w walucie kwotowanej, stąd też przy potencjalnym kursie USD/PLN 3,655 będzie to 36,55 PLN
  • tak więc przykładowy ruch cenowy o 10 pipsów będzie warty 365,50 PLN
  • jeśli otworzymy pozycję np. o wolumenie 1 mini lota (0,1 lota), to oczywiście wartość 1 pipsa odpowiednio się zmieni (w tym przypadku do 1 dolara, 3,65 PLN).

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk