• Odbierz prezent
Czy zobaczymy dolara po 4 PLN? Dzieje się na polskim złotym. Przegląd głównych walut

Obawy o wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z pandemią nie sprzyjają walutom egzotycznym takim jak polski złoty (PLN). Mijający tydzień poważnie osłabił złotego w stosunku do głównych walut. Para USDPLN testuje ważny poziom oporu. Kolejny to okrągłe 4 PLN. Popatrzmy na wykresy.

Czytaj także:

Możliwe chwilowe umocnienie złotego

Z wykresu indeksu polskiej waluty wynika, że dotarliśmy do poziomu wsparcia. Spadki są efektem wyjścia kursu w formacji klina zwyżkującego. Wczorajsza świeca dzienna wyrysowała dolny cień, co świadczy o słabej (jak na razie) reakcji na poziom 71.08. Miejsca na odbicie jest dość dużo jednak wszystko będzie zależało od sytuacji okołorynkowej. Przebicie „z marszu” obecnych poziomów to dalszy silny impuls spadkowy.

 Wykres 1. Indeks polskiego złotego (PLN_I), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Indeks polskiego złotego (PLN_I), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Dolar w decydującym miejscu

Dynamika wzrostów na parze USDPLN zaskoczyła chyba wszystkich. Poziom 3.90 był wielokrotnie wskazywany jako kolejny target dla ceny, ale dojście tam w 4 dni sesyjne może budzić podziw. Zamknięcie świecy powyżej 3.90 to sygnał, że popyt nie odpuszcza i okrągły poziom 4.00 jest kolejnym celem. Jednak korekta z obecnych poziomów jest jak najbardziej wskazana. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostów raczej nie ma co liczyć na zejście do wsparcia na 3.78 by dołączyć do wzrostów, ale na rynku zdecydowanie rządzą byki.

 Wykres 2. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 2. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Euro blisko poziomów oporu

Wydaje się, że kurs EURPLN ma jeszcze ok. 2 grosze przestrzeni do wzrostów przed korektą spadkową. Na tym poziomie znajdują się poprzednie lokalne szczyty z kwietnia i maja, które broniły dalszych wzrostów. Ponieważ tendencja jest silnie zwyżkowa granie na krótko jest obarczone większym ryzykiem. Bezpieczniejszy wariant to poczekać na korektę spadkową i dołączyć się do dalszych wzrostów.

 Wykres 3. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 3. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Czy frank ma siłę przebić 4.22?

Kurs pary CHFPLN testuje obecnie lokalne szczyty z lipca. Korekta spadkowa do 4.15 byłaby dobrą okazją do kupienia franka niżej. Wybicie obecnych poziomów cenowych otworzy drogę do dalszych wzrostów w okolice 4.28. Tam spodziewana jest kolejna reakcja na poziom oporu, który stanowią dołki  kwietnia i maja.

 Wykres 4. Kurs franka do złotego (CHFPLN), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 4. Kurs franka do złotego (CHFPLN), interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk