• Odbierz prezent
kryptowaluty giełdy platformy

Na rynku jest dostępnych wiele różnych możliwości nabycia i wymiany kryptowalut. Są to giełdy kryptowalut, brokerzy, platformy bezpośredniej wymiany, fundusze kryptowalutowe. Czym się one od siebie różnią? Na co warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru tych usług?

 

Platformy wymiany kryptowalut umożliwiają handel kryptowalutami, zarówno poprzez ich wymianę na tradycyjne waluty (i na odwrót), a także na inne aktywa cyfrowe.

Niektóre platformy są market-makerami, pobierającymi spready między cenami kupna a sprzedaży jako opłaty transakcyjne za swoje usługi. Inne natomiast pobierają opłaty za dostęp do platformy. Niektóre z tych platform stanowią fizycznie istniejące biznesy, opierające się zarówno na tradycyjnych metodach płatności, jak i płatnościach kryptowalutami. Inne natomiast działają wyłącznie online, handlując elektronicznie przesyłanymi pieniędzmi i walutami cyfrowymi.

Ważne jest rozróżnienie od siebie poszczególnych rodzajów platform wymiany kryptowalut.

 

Tradycyjne giełdy kryptowalut

Są to giełdy, które funkcjonują tak jak zwykłe giełdy papierów wartościowych, gdzie kupujący i sprzedający dokonują transakcji w zależności od aktualnej ceny rynkowej kryptowalut. Giełda pełni tu rolę pośrednika. Platformy handlowe tego rodzaju zwykle wymagają opłaty za każdą transakcję. Niektóre giełdy oferują wyłącznie handel w kryptowalutach, inne natomiast pozwalają użytkownikom wymieniać tradycyjne waluty, jak np. dolar amerykański na kryptowaluty, takie jak bitcoin.

Przykładami tradycyjnych giełd kryptowalut jest Kraken i GDAX, należąca do Coinbase.

Niektóre z giełd kryptowalut wymagają pośrednictwa trzeciej strony, inne natomiast są zdecentralizowane i opierają się na bezpośrednim obrocie między użytkownikami (P2P). Przykładem zdecentralizowanych giełd są EtherDelta, BitShares, Oasis DEX.

 

Brokerzy kryptowalut

Oferują oni platformy wymiany kryptowalut, które przypominają zwykłe kantory wymiany walut. Umożliwiają one klientom kupowanie i sprzedawanie kryptowalut po cenie wykreowanej przez brokera w oparciu o cenę rynkową z dodatkową premią, która stanowi jego wynagrodzenie.

Przykładem tego rodzaju platformy jest Coinbase. Podobną platformą jest ShapeShift. Pomimo, że takie platformy wymagają trochę wyższych opłat niż giełdy kryptowalut, są one łatwiejsze w obsłudze dla nowych użytkowników.

 

Platformy bezpośredniej wymiany

Pozwalają one na bezpośrednie transakcje P2P między kupującymi i sprzedającymi, ale bez użycia takich giełd, jak np. GDAX. Platformy bezpośredniej wymiany zwykle nie korzystają z ustalonych cen rynkowych. W ramach takich platform sprzedający oferują swoje własne kursy wymiany, a kupujący starają się znaleźć drugą stronę transakcji. Mogą oni dokonać transakcji wymiany w ramach OTC lub zaoferować kursy wymiany, po których chcieliby kupić daną kryptowalutę. Zadaniem platformy jest umożliwienie zawarcia transakcji obu stronom na korzystnych dla nich warunkach. To rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze, ale może być jedynym możliwym dla użytkowników w niektórych miejscach na świecie. Decydując się skorzystać z tego rozwiązania, warto sprawdzić ceny rynkowe danej kryptowaluty, np. na takich stronach, jak CoinMarketCap, aby upewnić się, że nie przepłacamy.

 

Fundusze kryptowalutowe

Jest to forma zbiorowego inwestowania w kryptowaluty. Ogromne ilości aktywów zgromadzonych w takich funduszach są zarządzane przez profesjonalistów. Fundusze umożliwiają społeczeństwu nabywanie i trzymanie w nich kryptowalut. Dzięki nim można zainwestować pieniądze w kryptowaluty bez potrzeby ich kupowania lub przechowywania w bezpośredni sposób.

Jednym z przykładów takich funduszy jest GBTC.

 

Jak wybrać właściwą platformę wymiany kryptowalut?

Wybór najbardziej odpowiedniej dla nas platformy może być trudny, gdyż jest ich wiele na rynku. Należy uwzględnić to, że są dwa rodzaje takich platform. Jeden z nich umożliwia wymianę walut tradycyjnych, natomiast drugi wymianę jednych kryptowalut na inne. Wybór platformy zależy od tego, której waluty chcemy używać.

Dużą popularnością cieszą się m. in. Coinbase, Bitpanda, Kraken, LocalBitcoins, Bitfinex, Poloniex.

Każda platforma oferuje coś innego, więc warto zapoznać się z ich ofertą, zanim podejmie się decyzję.

Przy wyborze platformy wymiany kryptowalut warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak reputacja, wysokość opłat, metody płatności, wymogi weryfikacyjne, limity wpłat i wypłat.

Warto rozważyć także takie czynniki, jak ataki hakerskie. Przykładowo giełda Coincheck straciła w wyniku ataku hakerskiego tokeny o wartości 530 mln USD, należące do użytkowników.

 

Czy możemy przechowywać swoje kryptowaluty na giełdzie?

Przechowywanie kryptowalut na giełdach wydaje się wprawdzie wygodnym sposobem, gdyż w każdej chwili można skorzystać z tych środków, jednak może być ryzykowne i nie jest polecane.

Ogólnie giełdy są podatne na ataki hakerskie i przechowując na nich swoje środki, można łatwo je stracić. Bezpieczniej jest przechowywać je w portfelach różnego rodzaju: online, mobilnych, software’owych, a najlepiej w portfelach sprzętowych.

Nowi użytkownicy zainteresowani kryptowalutami, powinni dobrze zapoznać się z ofertą różnych platform, a także pomyśleć o bezpieczeństwie swoich środków.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk