• Odbierz prezent
Czy zmierzamy w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego?

Świat zmierza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego. W Stanach Zjednoczonych liczba osób korzystających z rozwiązań płatności typu „peer-to-peer” firm Square i PayPal wzrasta. Jednocześnie firmy oferujące rozwiązania „kup teraz, zapłać później” (BNPL) stały się ulubieńcami inwestorów.

Covid-19 i przejście do społeczeństwa bezgotówkowego

Covid-19 spowodował niezmierne szkody dla gospodarki światowej, jednocześnie pandemia przyczyniła się do zwiększenia jej niektórych sektorów. Jednym z najbardziej dotkniętych sektorów jest sektor finansowy.

Podczas gdy cyfrowa migracja sektora finansowego miała miejsce już przed pandemią koronawirusa, niestabilność na rynkach finansowych pomogła ją przyspieszyć. Stało się tak, ponieważ Europa i wiele krajów, takich jak Stany Zjednoczone, wprowadziło ścisłe lockdowny. Banki zostały zamknięte i ludzie byli zmuszeni do korzystania z bankowości internetowej. W rezultacie zaczęli korzystać z platform cyfrowych, aby przeprowadzać transakcje i wysyłać pieniądze.

Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć na to dowody

Wystarczy spojrzeć na wyniki finansowe wiodących firm z sektora przekazów pieniężnych aby zobaczyć, że ich przychody wzrosły dwucyfrowo. Przykładowo liczba osób korzystających z systemu PayPal wzrosła z ponad 305 mln w 2019 roku do ponad 377 mln w 2020 roku. 72 miliony użytkowników platformy w 2020 roku była zdecydowanie wyższa niż 38 milionów z roku poprzedzającego.

Jednocześnie przychody firm takich jak Western Union i MoneyGram pokazały, że cyfryzacja stanowi kluczową część ich działalności. Podczas gdy całkowite przychody Western Union spadły w 2020 roku, ich przychody z usług cyfrowych wzrosły o 38%. Podobny wzrost zaobserwowaliśmy wśród platform porównawczych, które pomagają konsumentom znaleźć najlepsze usługi przekazów pieniężnych.

Banki centralne i płatności bezgotówkowe

Innym ważnym aspektem tej cyfrowej transakcji jest to, że na banki centralne wpłynął sukces kryptowalut. Niektóre z najbardziej znanych obecnie opracowują własne cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC). Najbardziej zaawansowane są w tym Chiny, które obecnie testują swój produkt CBDC.

W lipcu tego roku rada zarządzająca Europejskiego Banku Centralnego (ECB) zatwierdziła plan wprowadzenia cyfrowego euro. Podobnie Riksbank w Szwecji, który jest w trakcie rozwoju cyfrowej korony. W USA Fed również rozważa przejście na cyfrowego dolara.

Jest jeszcze za wcześnie,

aby stwierdzić, czy CBDC odniosą sukces. Nie ulega wątpliwości, że era gotówki fizycznej powoli dobiega końca. Obecnie wielu sprzedawców detalicznych otrzymuje większość płatności za pomocą kart debetowych i kredytowych. Podobnie wiele linii lotniczych akceptuje rezerwacje za pomocą płatności cyfrowych. Inne branże poszły w ich ślady.

Plusy i minusy społeczeństwa bezgotówkowego

Przejście od gotówki do gotówki cyfrowej ma kilka zalet jak i wad. Po pierwsze, dla firm jest to relatywnie tańsze. W przeszłości wiele firm, takich jak sprzedawcy detaliczni i banki, płaciło znaczne kwoty firmom zajmującym się tranzytem gotówki. Po drugie, jest to korzystne dla środowiska, ponieważ wymaga korzystania z mniejszej ilości zasobów. Po trzecie, wiele cyfrowych metod przesyłania pieniędzy jest stosunkowo tańszych niż noszenie fizycznej gotówki. Przejście do gotówki cyfrowej może również pomóc ludziom zwiększyć ich zdolność kredytową i śledzić ich płatności.

Największą wadą społeczeństwa bezgotówkowego jest to, że sektor ten niesie ze sobą zagrożenia, takie jak cyberprzestępczość, może zachęcać do nadmiernego wydawania pieniędzy i zagrażać sprzedawcom detalicznym.

Podsumowanie

Świat przechodzi od fizycznej gotówki do społeczeństwa bezgotówkowego. Niektóre kraje, takie jak Szwecja, już prawie całkowicie przeszły na te systemy. W innych krajach, takich jak Hongkong czy Kenia, odnotowano wzrost liczby płatności cyfrowych. Trend ten prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących latach.


Moneytransfers.com

MoneyTransfers.com  to platforma porównawcza przekazów pieniężnych, która pomaga w znalezieniu odpowiedniego dostawcy usług w zakresie przesyłania pieniędzy za granicę. Porównując dostawców z całego świata, pomagamy naszym klientom podjąć decyzję, z którego z nich skorzystać, a dzięki przejrzystym i łatwym do zrozumienia wskazówkom dla nadawcy jak i odbiorcy, zapewniamy sprawne przeprowadzenie przez proces transferu pieniędzy. MoneyTransfers.com został założony w 2019 roku przez Monefize, start-up z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wizją platformy jest oferowanie uczciwego i obiektywnego porównania dostawców branży, mającej tak duże znaczenie dla wielu, oszczędzając przy tym czas, jak i pieniądze naszych klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk