• Odbierz prezent
Czy zmieniamy ministra finansów?

Ostatnie dni przynoszą coraz więcej informacji o wyjściu z rządu minister Teresy Czerwińskiej. Coraz więcej osób nie pyta czy tylko kiedy. Próba rozwiązania Brexitu i deklaracje przedłużenia terminu.

Jednak zmienimy ministra finansów?

O możliwym odejściu Teresy Czerwińskiej z rządu mówi się już od kilku tygodni. Plotki o rozstaniu z resortem są jednak dotychczas wciąż dementowane. Rzeczpospolita informuje jednak, że nie udały się rozmowy ostatniej szansy i być może jeszcze przed eurowyborami czeka nas rekonstrukcja rządu. Patrząc na listy wyborcze PiS rekonstrukcja i tak jest niemal nieunikniona. Dlaczego zdaniem obserwatorów odchodzi szefowa finansów? Powodem są podobno obietnice wyborcze zwane tzw. “piątką Kaczyńskiego”. Ich efekt na budżet zdaniem analityków jest bardzo negatywny. Nie mówimy tylko o stronie wydatkowej, ale również przychodowej. Pomysł obniżki podatku PIT do 17% oraz 0 stawki dla osób do 26 roku życia z pewnością zostawi wiele pieniędzy społeczeństwu, ale budżet na tym z pewnością nie zyska. Wpływy z PIT to 120 miliardów złotych rocznie w związku z tym jest to kilka miliardów złotych ubytków, ale tych pieniędzy w budżecie nie ma. Jeżeli projekty te wejdą w życie możemy spodziewać się osłabienia złotego, gdyż inwestorzy sceptycznie patrzą na możliwość tak dużego zwiększenia ściągalności podatków.

Kolejne podejście pod Brexit

Po ostatnich porażkach w głosowaniach premier Theresa May zapowiada próbę porozumienia z opozycyjną Partią Pracy. Warto zwrócić uwagę, że nawet porozumienie nie daje gwarancji sukcesu. Partia Pracy w ramach Brexitu opowiada się za pozostaniem w Unii Celnej. Postulat ten jest z kolei nieakceptowalny w skrajnym skrzydle Partii Konserwatywnej. Jest zatem spora szansa, że tym ruchem Theresa May nie tylko zamieni jedną niemal większość na drugą niemal większość, ale jeszcze straci poparcie własnej formacji. W rezultacie już teraz mówi się o przedłużeniu terminu 12 kwietnia. W rezultacie najprawdopodobniej Wielka Brytania będzie zmuszona wziąć udział w eurowyborach.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:15 - USA - raport ADP na temat zatrudnienia,

16:00 - USA - raport ISM dla usług.


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk