• Odbierz prezent
Czy złoto jest złotą inwestycją?

Złoto, jako najpopularniejszy metal szlachetny, powszechny obiekt pożądania i kulturowy symbol bogactwa, jest zazwyczaj określane jako skuteczna recepta na kryzys i bezpieczna inwestycja na trudne czasy. Nie dzieje się tak bez powodu, gdyż złoty kruszec nie jeden raz w historii rynków finansowych udowadniał, że jest bezpieczną przystanią i ma trudną do podważenia funkcję tezauryzacyjną. Oprócz tego, złoto może pochwalić się kilkoma istotnymi cechami, których na próżno szukać w innych aktywach, takich jak waluty, akcje, czy obligacje. Co warto wiedzieć o najpopularniejszym metalu szlachetnym, jakie czynniki wpływają na jego notowania i czy rzeczywiście jest on pewną inwestycją na czas kryzysu?

Unikatowe cechy złota

Złoto nie bez powodu jest najbardziej pożądanym metalem szlachetnym. Posiada kilka unikatowych cech, którym zawdzięcza swój obecny status. Złoto jest surowcem jednolitym, co oznacza że posiada identyczne cechy bez względu na miejsce, w którym zostało wydobyte. Jest także wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czasu, co sprawia że w pełni zachowuje swoje właściwości nawet przez setki lat. Ponadto złoty kruszec jest zarówno łatwo kowalny, jak i ciągliwy, co pozwala na stosowanie go w przemyśle, jak i branży jubilerskiej. Sam w sobie jest również stosunkowo gęsty - 12,5 kilogramowa sztabka (w tzw. standardzie „Good Delivery”), warta obecnie ponad 3 mln złotych, ma wymiary zaledwie 25 na 7 na 3 centymetry (szerokość, długość, wysokość). Oprócz tego złoto cechuje się rzadkością, rozumianą jako znaczne ograniczenie podaży. To właśnie rzadkość złota, ograniczone zasoby, trudność jego wydobycia oraz obróbki są jednymi z najbardziej istotnych czynników wpływających na jego wartość. Nie da się go bowiem „stworzyć z powietrza”, bez podjęcia wysiłku i kosztów, jak ma to miejsce m.in. przy zwiększaniu podaży waluty w obiegu (potocznie nazywanym „dodrukiem”).

Co wpływa na cenę złota i ile kosztuje jego wydobycie?

Na cenę złotego kruszcu składają się trzy bardzo rozbudowane czynniki, takie jak popyt, podaż oraz zachowanie inwestorów, wynikające chociażby z sytuacji na rynkach finansowych. Wbrew powszechnej opinii, to nie inwestorzy są głównymi odbiorcami złota, gdyż ponad połowę popytu na złoty kruszec generuje branża jubilerska (szczególnie w Chinach i Indiach). Popyt inwestycyjny to zaledwie niewiele ponad 20% całego zapotrzebowania na kruszec. Ok. 10% popytu pochodzi z przemysłu, zaś niecałe 20% zapotrzebowania wynika z zakupów złota dokonywanych przez banki centralne. 
Z oczywistych względów, na cenę samego złota wpływ ma również koszt jego wydobycia i wstępnej obróbki - określa go wskaźnik AISC (ang. All-in sustaining costs), który mówi o tym, ile kosztowało wydobycie jednej uncji surowca i jest uznawany za dolną granicę opłacalności pracy kopalni. Warto jednak pamiętać, że AISC nie obejmuje podatków i wszelkich pozostałych kosztów alternatywnych, a jego wartość mocno różni się w przypadku różnych kopalni, na co wpływ mają ich lokalizacja czy dostępność złóż. Wskaźnik ten oscyluje w granicach 650 dolarów nawet do ponad 1000 dolarów za uncję i jest publikowany indywidualnie przez konkretne kopalnie.

TO TYLKO 8% DOSTĘPNEGO ZA DARMO TEKSTU. JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ PEŁNY DOSTĘP ZOSTAŃ PRENUMERATOREM MAGAZYNU INWESTOR LUB DOKONAJ ZAKUPU EBOOKA Czy bezpieczne przystanie istnieją?

 

Czego dowiesz się z pozostałej części?

- ile kosztuje wydobycie złota

- kto posiada największe rezerwy złota

- jak zachowuje się złoto w czasach kryzysu

- jaka jest różnica między złotem w formie fizycznej a papierowej 

 

 

Artykuł jest dostępny dla posiadaczy produktu EBOOK Jak zabezpieczyć kapitał przed inflacją?.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk