• Odbierz prezent
Czy warto łapać spadające noże na giełdzie? Sprawdzamy!

Bądź chciwy, gdy inni się boją, jak mawiał Warren Buffett, Kupuj, gdy leje się krew, jak miał powiedzieć legendarny Mayer Amschel Rotschild, czy może BTFD (ang. Buy the F*cking Dip), jak zaczęto pisać na internetowych forach tuż po wybuchu kryzysu finansowego w 2007 r.? Te trzy rynkowe rady (a jest ich znacznie więcej) dość jasno sugerują, że nie zawsze warto inwestować wyłącznie z trendem, zamiast tego wyczekując na moment, w którym cena spadnie tak nisko, że czekają ją już tylko wzrosty. Czy rzeczywiście warto kupować przecenione akcje w sytuacjach rynkowej paniki, akumulując to, czego inni jak najszybciej chcą się pozbyć? Sprawdźmy to!

Dobra zła wiadomość

Dla spekulantów łapiących rynkowe okazje nie ma lepszej wiadomości od tej, która jest… zła. Chodzi o medialne doniesienia, nagły komunikat, niespodziewaną zmianę w sektorze czy samej spółce, które początkowo wywołują jednoznacznie negatywną reakcję akcjonariuszy, czyli po prostu gwałtowne spadki notowań. Spadki, które jednak już po opadnięciu emocji zostają stopniowo odreagowywane. Przynajmniej takie jest założenie spekulantów, którzy wchodzą drzwiami ewakuacyjnymi. Oczywiście zła informacja, która doprowadziła do spadków, nie może być „zbyt zła”, aby nie pogrążyć notowań spółki na dłuższy czas. Kluczowe jest również wejście w odpowiednim momencie, czyli przeczekanie największych spadków i jednocześnie nie przespanie momentu odreagowania. Czy da się na tym zarobić? Sprawdźmy to na kilku rynkowych przykładach.

X-Trade Brokers (XTB) - publikacja prasowych doniesień o stosowaniu przez brokera mechanizmu niekorzystnego dla klientów i postępowaniu KNF (13 listopada 2017 r.)

Publikacja Pulsu Biznesu opisująca stosowanie przez największego polskiego brokera mechanizmu asymetrycznej dewiacji przy realizacji zleceń klientów (co rzekomo miało działać na ich niekorzyść i za co XTB we wrześniu 2018 r. otrzymał 10 mln PLN kary od KNF) natychmiastowo pogrążyła kurs akcji spółki, który 13 listopada spadł o 34% (z 4,7900 PLN do 3,1600 PLN). Reakcja akcjonariuszy była paniczna, jednak sama sytuacja nie zagrażała stabilności spółki, stąd też odbudowa popytu nie była zbyt gwałtowna, ale systematyczna. Powrót do poziomu sprzed publikacji Pulsu Biznesu zajął dwa miesiące - stało się to w połowie stycznia 2018 r. Biorąc za punkt odniesienia kurs zamknięcia feralnej sesji 13 listopada, łapanie dołków na XTB mogło przynieść 44% zysk w perspektywie miesięcznej i niemal 75% stopę zwrotu w ciągu kwartału. Warto dodać, że obecnie XTB notowany jest blisko 20 PLN za akcję (niedawne historyczne szczyty sięgały niecałych 30 PLN), co oznacza, że jeśli ktoś zostawił sobie nawet niewielki pakiet akcji zakupionych po prasowych doniesieniach o asymetrycznej dewiacji, to może czuć satysfakcję z osiągniętej stopy zwrotu.

Czy warto łapać spadające noże na giełdzie? Sprawdzamy! - 1

Ursus (URS) - zerwanie negocjacji z amerykańskim funduszem ws. przejęcia znacznej części akcji spółki (30 września 2019)

Znajdujący się od dłuższego czasu w tarapatach finansowych i w stanie restrukturyzacji producent sprzętu rolniczego we wrześniu zeszłego roku rozpalił emocje akcjonariuszy planami rzekomego przejęcia części akcji przez amerykański fundusz Enerkon Solar. Miał on zainwestować w Ursusa (i spółkę zależną Ursus Bus) przynajmniej 30 mln dolarów (czyli ponad dwukrotnie więcej niż wówczas wynosiła kapitalizacja), ratując go przed wierzycielami i wznawiając produkcję na pełnych obrotach. 30 września Ursus niespodziewanie poinformował o zerwaniu negocjacji przez fundusz, który dodatkowo złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk