• Odbierz prezent
spółki gamingowe gry PlayWay 11 bit studios

29 maja w godzinach popołudniowych odbyły się premiery dwóch gier znanych spółek – 11 bit studios i PlayWay. Jakie przygody czekają głównych bohaterów tych gier? Jak nowe gry zostały przyjęte przez rynek?

 

29 maja miały miejsce dwie od dawna zapowiadane oficjalne premiery gier. O godzinie 15 rozpoczęła się sprzedaż gry „Moonlighter” spółki 11 bit studios na platformie sprzedażowej Steam. Natomiast o godzinie 17 ruszyła sprzedaż gry „Agony” spółki PlayWay.

 

Dwie spółki – dwie strategie

Każda z dwóch spółek, których gry miały wczoraj premiery, ma inną strategię. 11 bit studios skupia się na dużych produkcjach, czym przypomina najsłynniejszą spółkę gamingową CD Projekt. PlayWay stawia natomiast na dużą liczbę gier o różnorodnej tematyce.

Spółka 11 bit studios zadebiutowała w 2010 r. na NewConnect, a od 2015 r. jest obecna na głównym parkiecie GPW. Zasłynęła z dużych produkcji fabularnych, takich jak „This War of Mine” czy „Frostpunk”, które osiągnęły ogromny sukces. Dotyczyły one trudnych wyborów moralnych, były bardzo dopracowane pod względem graficznym i pełne realizmu. Gra „Moonlighter” bardzo się różni od tych produkcji, ale również jest interesująca i spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony graczy. Spółka 11 bit studios pracuje obecnie nad grą „Projekt 8”, ale na razie nie ujawnia szczegółów dotyczących tego przedsięwzięcia.

Spółka PlayWay, która debiutowała na GPW w październiku 2016 r., skupia ponad 40 zespołów twórców gier. Zajmują się produkcją i wydawaniem gier o zróżnicowanej tematyce, zgodnie ze strategią dywersyfikacji. Spółka w ostatnim czasie zasłynęła z takich sukcesów, jak „Car Mechanic Symulator”, „Farm Manager”, „House Flipper”. „Agony” jest debiutancką produkcją studia Madmind – spółki zależnej PlayWay. Prace nad nią trwały dwa lata. Spółka PlayWay ma w planach kolejne nowe gry.

 

„Moonlighter” – przygody dzielnego sklepikarza

„Moonlighter” jest grą RPG z elementami roguelike i gry handlowej. Jest to lekka gra przygodowa, w której gracz wciela się w postać sklepikarza, który musi zarządzać swoim małym przedsiębiorstwem. Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku, gdzie główny bohater prowadzi swój sklep. Pragnie on dokonywać odważnych czynów. W ciągu dnia zajmuje się handlem, a w nocy wyrusza na wyprawy do lochów pod miasteczkiem, gdzie musi walczyć z różnymi przeciwnikami. Zdobywa tam różne przedmioty, które może sprzedawać w swoim sklepie. Za uzyskane ze sprzedaży pieniądze nabywa coraz lepszy ekwipunek, niezbędny do osiągania sukcesów w dalszych wyprawach. W tym celu musi też opanować różne przydatne umiejętności. „Moonlighter” jest grą przygodową przeznaczoną dla jednego gracza.

Gra jest dostępna w wersji na PC, a także na Switch, PS4 i Xbox One. Została wydana w 10 wersjach językowych. Cena gry na platformie Steam została ustalona na 69,99 zł.

 

„Agony” – droga przez piekło

 „Agony” jest grą akcji, należącą do gatunku survival horroru. Gracz wciela się w postać głównego bohatera, który trafia do piekła, gdzie musi zmierzyć się z przerażającymi demonami. Nie został on wyposażony w żadne szczególne zdolności bojowe, więc przetrwanie wymaga unikania konfrontacji z demonami. Jedyną nadzieją bohatera jest możliwość przejęcia kontroli nad umysłami napotkanych postaci.

Pikanterii grze dodaje fakt, że bohater nie pamięta kim jest, a jednym z zadań jest odkrycie własnej tożsamości. Pomocą mogą być mgliste obrazy i wizje Czerwonej Bogini. Gra jest bardzo dopracowana graficznie, co powinno trafić w gust miłośników horrorów.

Przy opracowaniu gry wykorzystano silnik Unreal Engine 4, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się nowoczesnymi efektami specjalnymi. Jest to gra fabularna, w której może uczestniczyć tylko jeden gracz.

Gra „Agony” jest dostępna w wersjach na PC, Xbox One i PS4. Została wydana w 12 wersjach językowych.

Cena gry na platformie Steam została ustalona na 119,99 zł, a w promocji można ją kupić za 107,99 zł.

 

Przyjęcie przez graczy

Obie gry spotkały się z pozytywnym przyjęciem na platformie Steam. W godzinach wieczornych każda z nich miała swój moment, gdy znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu „globalnych bestsellerów”. Pod koniec dnia w rankingu „bestsellerów” gra „Moonlighter” znalazła się na pierwszym miejscu, a „Agony” na drugim. W tym czasie w rankingu „globalnych bestsellerów” gra „Moonlighter” zajęła pierwsze miejsce, a „Agony” trzecie.

Obie gry różnią się od siebie gatunkiem, więc zapewne każda z nich przyciągnie inne grono graczy. Wielbiciele horrorów mogą czuć się usatysfakcjonowani grą „Agony”, natomiast miłośnicy przygód o mniejszym ciężarze gatunkowym chętnie zagrają w grę „Moonlighter”.

 

Reakcja inwestorów

W następnym dniu po premierach - 30 maja w pierwszej godzinie handlu na GPW cena akcji spółki 11 bit studios rosła o 3%, a w pewnym momencie nawet o ponad 4%.

 

FXMAG akcje czy warto kupować akcje spółek gamingowych? spółki gamingowe playway 11 bit studios gpw 1

Wykres 11 bit studios - interwał 1H

 

Natomiast cena akcji spółki PlayWay na otwarciu spadła o 20,5%, po czym w pierwszej godzinie handlu zaczęła odrabiać straty, ograniczając wielkość spadku do 13%.

 

FXMAG akcje czy warto kupować akcje spółek gamingowych? spółki gamingowe playway 11 bit studios gpw 2

Wykres PlayWay - interwał 1H

 

O sukcesie gier nie przesądza tylko dzień premiery. Zapewne decydujące znaczenie będą miały raporty sprzedażowe każdej z tych gier, które prawdopodobnie ukażą się w niedługim czasie. Dla inwestorów ważne są także dalsze plany spółek.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk