• Odbierz prezent
Czy warto inwestować w spółki wege?

Weganizm to nie tylko odżywianie, ale także ideologia i styl życia. Wielu ludzi pragnie zdrowo się odżywiać, a także mieć na uwadze dobro środowiska. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi coraz więcej firm, które starają się zaspokoić popyt konsumentów na produkty wege. Jest to też bowiem dynamicznie rozwijająca się branża, w której coraz więcej firm stara się znaleźć swoje miejsce. Jakie są najpopularniejsze spółki wege? Jak prezentuje się wegański indeks giełdowy? Czy zawsze wege to naprawdę wege?

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się zdrowy styl życia. Obecnie wielu ludzi przy zakupie produktów zwraca uwagę na ich skład i pochodzenie. Ze względu na dbałość o zdrowie wiele osób rezygnuje z konsumpcji mięsa, doceniając walory zdrowotne diety roślinnej. Coraz ważniejsza staje się też troska o środowisko naturalne i zwierzęta. O ile wegetarianizm, polegający na wyłączeniu mięsa z diety przy jednoczesnym pozostaniu przy innych produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka czy mleko, był znany od dawna, tak weganizm, polegający na wyłączeniu z diety również tych produktów, jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Od dobrych kilku lat cieszy się jednak coraz większą popularnością. Weganizm to nie tylko sposób odżywiania, ale również dbałość o środowisko jako całość, stąd też przedstawiciele tego nurtu mają także na uwadze to, by ubrania, kosmetyki, czy elementy wystroju wnętrz były produkowane w oparciu o wysokie standardy dbałości o środowisko.

Produkty wegańskie są oznaczane znakiem handlowym Vegan, przyznawanym przez Towarzystwo Wegańskie (Vegan Society), które jest jednym z najbardziej znaczących stowarzyszeń wegańskich na świecie. Symbolem tym mogą zostać oznaczone produkty spożywcze, kosmetyki, środki czystości i usługi. Produkty oznaczone znakiem Vegan nie mogą pochodzić z upraw genetycznie modyfikowanych, zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego, nie mogą też być testowane na zwierzętach i muszą być przygotowywane oddzielnie od potraw niewegańskich.

Czy warto inwestować w spółki wege? - 1

Składniki diety wegańskiej obejmują produkty na bazie zbóż, takich jak pszenica, ryż, żyto, proso, owies, a także owoce i warzywa. Dużą rolę odgrywają też rośliny strączkowe, rośliny oleiste (siemię lniane, sezam, pestki dyni, słonecznik) oraz orzechy, grzyby i glony morskie. Istotne są również zamienniki mleka zwierzęcego, takie jak mleko sojowe lub ryżowe, a także takie produkty jak ser tofu, otrzymywany z mleka sojowego. Dużym zainteresowaniem wśród wegan cieszą się zamienniki mięsa wytwarzane ze składników roślinnych. Według prognoz analityków Barclay’s w ciągu najbliższej dekady wartość rynku roślinnych zamienników mięsa osiągnie wartość 140 mld dolarów. Warto wspomnieć, że w 2019 r. rynek „roślinnego mięsa” w USA był wart 1 mld dolarów, a wartość globalnego rynku produktów wegańskich wyceniano na około 25 mld dolarów.

Coraz więcej firm stara się zaspokoić zapotrzebowanie konsumentów na produkty wegańskie, oferując produkty żywnościowe, kosmetyki, środki czystości i inne wyroby.

Beyond Meat i wegańskie burgery

Jedną z bardziej znanych spółek z branży wege jest Beyond Meat, która zasłynęła z wegańskich burgerów. Historia spółki sięga 2009 r. Została założona przez Ethana Browna, który, zanim przeszedł na weganizm, był miłośnikiem fast foodów. Stąd też zdawał sobie sprawę, że większość ludzi lubi smak mięsa, którego tradycyjne wegetariańskie dania nie są w stanie dostarczyć. Zainteresował się więc produktami roślinnymi imitującymi mięso pod względem smaku i konsystencji. Głównym składnikiem wegańskich burgerów jest izolat białka grochu, a za czerwone zabarwienie, typowe dla mięsa, odpowiada ekstrakt z buraka. Odpowiednią konsystencję zapewniają olej kokosowy i skrobia ziemniaczana. Oprócz burgerów spółka sprzedaje też inne wegańskie odpowiedniki mięsa, takie jak kiełbaski.

W 2018 r. spółka podwoiła swoje przychody do poziomu 87,9 mln USD. Rok zakończyła jednak stratą na poziomie 29,9 mln USD.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk