• Sklep
  • Odbierz prezent
Czy w tym tygodniu polski złoty będzie się dalej umacniał? Prognoza kursu euro, dolara, funta i franka na najbliższe dni

Zeszły tydzień zakończył się sporym umocnieniem polskiej waluty. Czy w tym tygodniu trend ten zostanie utrzymany? W nadchodzącym tygodniu czeka nas seria danych inflacyjnych.

Tabela. Maksima i minima głównych walut (dolara, euro, funta i franka) w polskich złotych PLN. Zakres: 03.06.2019-10.06.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum kursu

4,2543

3,7966

3,7538

4,7810

Maksimum  kursu

4,3029

3,8490

3,8362

4,8514

Kurs franka do złotego CHFPLN

Złotówka na ważnych poziomach - 1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł nam osłabienie szwajcarskiej waluty. Jest to spowodowane, między innymi, zmianą sentymentów na rynku do głównych walut, co wzmacnia pozycję naszej waluty. Nie mniej jednak, pomimo ostatnich spadków, na parze CHFPLN nadal pozostajemy w trendzie wzrostowym. W tym tygodniu, na dalsze kształtowanie się ceny franka może mieć wpływ kilka czynników. Poza oczywistymi, jakimi są nowinki z wojen handlowych, Szwajcarski Bank Narodowy ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy twierdzą zgodnie, że żadne zmiany nie nastąpią. Jednak jak już wiele razy się o tym przekonaliśmy należy poczekać do czwartku i oficjalnego potwierdzenia tej decyzji.

Kurs euro do złotego EURPLN

Złotówka na ważnych poziomach - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał dzienny


Notowania złotówki do euro osiągnęły dziś najniższy poziom w tym roku. Tym samym, doszło do testu dolnego ograniczenia długoterminowej konsolidacji. Cena wspólnej waluty w poniedziałkowy poranek spadła na chwilę poniżej 4,26 zł. Jednak, jak to często na rynku walutowym bywa, nastąpiło odbicie kursu i aktualnie znajdujemy się nieco powyżej dolnego ograniczenia trendu bocznego. Tendencja spadkowa na EURPLN jest  spowodowana między innymi zmianą sentymentów na rynku, co spowodowało wzrost apetytu na ryzykowne aktywa. Z drugiej strony pokazywanie polskiej gospodarki jako stabilnej, na pewno pozytywnie wpływa na wycenę złotówki. W najbliższych dniach notowania euro mogą zostać wsparte przez odczyty inflacyjne z poszczególnych gospodarek europejskich.

Kurs dolara do złotego USDPLN

Złotówka na ważnych poziomach - 3

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy

Na parze USDPLN utworzył nam się widoczny trend spadkowy. Co prawda dziś zadziałał poziom wsparcia w okolicy 3,75 zł, czym zatrzymał na chwilę spadki, to wydaje się jednak, że aktualnie zbyt wiele ciąży amerykańskiej walucie, by ta dalej się umacniała. Mimo, że widmo konfliktu celnego z meksykiem zostało oddalone, to wciąż ważą się losy tego większego i ważniejszego dla światowej gospodarki - wojny handlowej z Chinami. Dodatkowo na niekorzyść dolara wpływają ostatnie bardzo słabe odczyty z tamtejszego rynku pracy. W maju powstało zaledwie 75 tys nowych miejsc pracy, a dynamika płac okazała się niższa od oczekiwanej. Wszystko to sprowadza się do coraz większych plotek o możliwym cięciu stóp procentowych przez FED. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na odczyty inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych.

Kurs funta do złotego GBPPLN

Złotówka na ważnych poziomach - 4

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Notowania złotówki w stosunku do funta brytyjskiego niewiele różnią się od tych sprzed tygodnia. Póki co na GBPPLN zadomowił się silny trend spadkowy, który nie wydaje się zbyt szybko zakończyć. Poza standardową już niewiadomą dotyczącą warunków opuszczenia wspólnoty przez Wielką Brytanię, która nie pomaga funtowi, dochodzą słabe odczyty makroekonomiczne. Dziś słabiej od oczekiwań wypadła miesięczna dynamika PKB oraz wynik produkcji przemysłowej. W najbliższych dniach poznamy sytuację na rynku pracy na wyspach. Dodatkowo głos zabierze prezes banku Anglii. Aktualnie cena brytyjskiej waluty wynosi 4,78 zł, najbliższy ważny poziom znajduje się ok 6 groszy niżej.

 


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk