• Odbierz prezent
Kurs akcji GPW traci, a mimo to możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Giełdy, że notowania GPW zyskują - czy można ufać danym rynkowym?
Z artykułu dowiesz się:

- o notowaniach GPW
- o podawanych na stronie Giełdy błędnych informacjach dotyczących notowań GPW

Kurs akcji GPW spada, co można wiązać z zamieszaniem wokół zatwierdzenia Marka Dietla na stanowisku Prezesa GPW przez KNF. Tymczasem, ze strony GPW możemy dowiedzieć się, że kurs akcji rośnie. Czy w tej sytuacji możemy ufać danym napływającym z rynku? Wyjaśnijmy skąd wziął się nagły spadek kursu akcji i dlaczego z GPW dowiemy się o jego wzroście.

 

Notowania GPW - czy spadek to wzrost?

Sytuacja wokół fotela Prezesa GPW może wpływać na notowania Giełdy (która jest spółką notowaną na GPW - przyp. red.). Jednak to nie ona jest przyczyną tak znaczącego spadku kursu. Przyznam szczerze, że sam początkowo tego nie zauważyłem. Wykresy w oderwaniu od innych danych bywają zwodnicze.

Kurs akcji GPW - 18-07-2017

 

Stabilne w ostatnich dniach notowania akcji GPW, mocno straciły akurat po informacji dotyczącej możliwego braku zgody KNF dla Marka Dietla. Kurs akcji GPW na wczorajszym zamknięciu wynosił 48,99 zł. Jak możemy dowiedzieć się na stronie GPW, kurs akcji Giełdy po godzinie jedenastej wynosił 47 zł. To znaczący spadek, jednak w gruncie rzeczy, nie należy wiązać go z sytuacją wokół fotela Prezesa GPW. Ba, trudno nawet mówić o spadku kursu.

Zarówno na stronie GPW, jak i w serwisie infostrefa.com, możemy dowiedzieć się, że kurs akcji wzrósł.

Kurs akcji GPW - błędna iformacja o wzroście na stronie Giełdy

 

Całą sytuację można jednak prosto wyjaśnić. Jak informowaliśmy miesiąc temu, Walne Zgromadzenie Giełdy podjęło decyzję o wypłącie 2,15 zł dywidendy na akcję. Dniem dywidendy jest 19 lipca, w związku  czym nastąpiło odcięcie praw do dywidendy. Skutkuje to korektą kursu o wartość dywidendy. W związku z tym kurs akcji w rzeczywistości nie spadł tak drastycznie jak mogłoby się wydawać. Możemy mówić nawet o wzroście.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk