• Odbierz prezent
Czy to początek słabości kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego? Zobacz sytuacje na wykresie CHF/PLN

Okolice wsparcia 4.15, zaznaczonego kolorem żółtym pokrywają się ze wzrostową linią trendu. Opisuje ona blisko dwuletni proces umocnienia CHF, z dużą ilością punktów stycznych. Problem w tym, że popyt nie może skutecznie przebić się przez opór 4.35. W ostatnim czasie poważną zaporą dla umocnienia franka szwajcarskiego jest także obszar skupiony wokół ceny 4.24.

Wiadomości rynkowe z mBank

Takie zachowanie PLN zmusza do czujności i rozważnie, czy nie zmienia się sentyment do PLN. Gwałtowne odbicie od żółtego oporu wskazuje, że podaż swobodnie przemieszcza się pomiędzy ceną 4.24 a 4.15. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. W listopadzie umocnienie polskiego złotego pokonało zielona wsparcie i zbliżyło się do dołków znajdujących się na poziomie 4.05.

Powyższe wartości są najważniejszymi punktami odniesienia dla obu stron rynku. Widać to szczególnie dobrze po zielonej strefie 4.15, na której znajdują się zarówno dołki jak i szczyty. Wskaźniki znajdujące się pod wykresem jakby przeczuwał nadchodząca zmianę i skierowały się na południe. MACD jest na granicy i może wkrótce przyjmować wartości ujemne, co będzie wspierać podaż. RSI mocno zareagował na spadki w tym tygodniu i jest na dobrej drodze, aby wkroczyć w strefę wyprzedania.

Podsumowując, klasyczne narzędzie jakim jest linii trendu, sugeruje, że CHF powinien dalej zyskiwać na wartości. Niestety przedłużający się okres czekania na nowy szczyt można interpretować jako przysłowiowe żółte światło. Podpowiedzią będą wspomniane poziomy, z czego aktualnie na pierwszy plan wysuwa się wsparcie 4.15.

Możliwa słabość CHF - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk