• Odbierz prezent
Czy to najważniejsze wydarzenie pierwszego kwartału 2021 roku? Jak wpłynie na rynki?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
fot. freepik.com

Najwyższe oczekiwania inflacyjne w USA od 2008 roku oraz wzrost rentowności obligacji amerykańskich sprawiają, że od początku roku rynek coraz bardziej zastanawia się nad tym, kiedy pojawi się pierwsza wskazówka po stronie Fed dotycząca redukcji bilansu oraz podwyżek stóp procentowych.


Chciałbyś zacząć spekulować na rynkach? Potrzebne konto handlowe założysz w TeleTrade klikając w przycisk poniżej

                                                                                           konto handlowe forex TeleTrade czy warto

Załóż konto handlowe

Więcej szczegółów na temat TeleTrade znajdziesz w tym artykule.


 

Dzisiaj o godzinie 19:00 Fed zaprezentuje swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne

Kluczowe mogą być trzy wskaźniki: PKB, inflacja oraz bezrobocie. Skorygowanie wzrostu gospodarczego w górę może oznaczać wzrost oczekiwań inflacyjnych oraz spadek bezrobocia w najbliższych kwartałach. Ważny również może być wykres kropkowy w którym zobaczymy czy kolejni przedstawiciele banku centralnego będą za pierwszą podwyżką stóp procentowych. W grudniowych prognozach tylko jeden uczestnik posiedzenia na 17 spodziewał się wyższych stóp procentowych na koniec 2022 r., a pięciu na koniec 2023 r. Bank of America uważa, że pierwsza podwyżka stóp procentowych mogłaby się pojawić w 2023 roku.

Na konferencji prasowej rynki prawdopodobnie będą oczekiwały pierwszych sygnałów mogących świadczyć o normalizacji polityki

Jerome Powell w swoich ostatnich wypowiedział mówił o tym, że rynki z dużym wyprzedzeniem dostaną pierwsze jastrzębie wskazówki. Jeżeli prognozy PKB będą wyższe to rynki mogą być jeszcze bardziej utwierdzone w szybszym osiągnięciu średniego celu inflacyjnego ustalonego przez Rezerwę Federalną. Przy takim scenariusze rentowności obligacji amerykańskich mogą kontynuować trend wzrostowy, a to z kolei może negatywnie wpłynąć na spółki technologiczne, metale, pozytywnie może zareagować dolar amerykański.

Złoto w poprzednim tygodniu zanotowało słabszą dynamikę odpływu kapitału z funduszy ETF,

co może świadczyć o potencjalnych oczyszczeniu rynku. Jeżeli miałby pojawić się nowy czynnik fundamentalny po stronie Fed to może determinować większą zmienność na złocie. Pro wzrostowym czynnikiem dla złota mogą być sygnały o dłuższym utrzymywaniu luźnej polityki monetarnej przez Fed oraz spadek rentowności obligacji amerykańskich. Jeżeli Fed przyzna się do tego, że zaczyna monitorować rynek obligacji to być może ze względu na niższe ceny obligacji część inwestorów może przebalansować swoje portfele w bezpieczniejsze aktywo, co w konsekwencji może doprowadzić do spadku rentowności obligacji.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk