• Odbierz prezent
Czy to czas na “longi” na indeksie WIG20? Ważne opory na wykresie polskich blue chipów. Notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej,
  • o notowania giełdowych na parkietach.

Sesja we wtorek na warszawskim parkiecie jak i na rynkach bazowych w dużej mierze stała pod znakiem obaw o rozwój trzeciej fali pandemii koronawirusa, na co wpływały zdecydowane kroki rządzących w Wielkiej Brytanii, a co wzmogło obawy w pozostałych krajach Starego Kontynentu. Na minorowe nastroje od rana wskazywały notowania niemieckiego DAX30, który ostatecznie stracił jedynie 0,55%. W powyższym otoczeniu relatywnie nie najgorzej radzili sobie inwestorzy na GPW. Szeroki WIG zakończył dzień wzrostami o 0,12%, przy relatywnej słabości mWIGu (-0,12%), sile sWIG80 (+1,16%) i neutralności WIG20 (+0,02%).

Obecnie kluczowe pozostają jednakże notowania indeksu blue chipów, który mierzy się z szeregiem ważnych oporów. Zachowanie indeksu na bieżących poziomach będzie determinować kierunek dalszego trendu. Aktualne zachowanie notowań w rejonie 2030 pkt. wskazuje na problemy strony popytowej, co może w końcu doprowadzić do wzmożonej aktywności sprzedających. Dopiero jednoznaczne wybicie powyżej 2100 pkt. pozwoliłoby mówić o trendzie wzrostowym wyższego rzędu.

W środę sesja w Warszawie się nie odbyła w związku z świętem Objawienia Pańskiego. Niemniej jednak handel na rynkach bazowych odbywał się według standardowego harmonogramu. Kluczowym wydarzeniem dnia wczorajszego było zaprzysiężenie nowego prezydenta USA i nowych senatorów, dzięki czemu ostatecznie Demokraci będą mieli pełną władzę w dwóch izbach Kongresu. Formalnie Senat będzie podzielony dokładnie w połowie, lecz w tym wypadku przeważający głos należy do wiceprezydenta, czyli do Kamali Harris. Powyższe zwiększa prawdopodobieństwo przeprowadzenia zapowiadanych przez Joe Bidena reform, w tym znaczących programów pomocowych, czy zwiększenia podatków dla najbogatszych. Rynek zareagował łącznie pozytywnie, premiując głównie spółki m.in. proekologiczne, kosztem spółek technologicznych.

Oczekiwania co do sesji dzisiejszej

Warszawski parkiet w dniu dzisiejszym będzie musiał zdyskontować wczorajszą sesję na rynkach bazowych, która ostatecznie przebiegła w pozytywnych nastrojach. Wzrostowe notowania kontraktów terminowych na DAX30 oraz na S&P 500 wskazują, iż dla inwestorów kluczowa pozostaje perspektywa znaczących pakietów stymulacyjnych, co przesłania kwestie związane z zamieszkami w Stanach Zjednoczonych. Powyższe pozwala oczekiwać pozytywnego startu sesji na GPW.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk