• Odbierz prezent
Czy stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wraca do normalności? Poznaliśmy Non Farm Payrolls

Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, tak i tym razem, otrzymaliśmy ze Stanów Zjednoczonych najważniejsze dane dotyczące zatrudnienia:

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA: 661 tys. (850 tys.; poprzednio: 1.489 tys.)

Zatrudnienie w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa w USA: 877 tys. (prognoza: 850 tys.; poprzednio: 1.022 tys.)

Uczestnictwo w rynku pracy w USA: 61,4% (poprzednio: 61,7%)

Stopa bezrobocia: 7,9% (prognoza: 8,2%; poprzednio: 8,4%)

Co to jest Non Farm Payrolls?

Non Farm Payrolls (NFP) to jedne z najważniejszych danych makroekonomicznych na świecie. Jest to comiesięczny raport generowany i raportowany przez amerykański Urząd Statystyczny Rynku Pracy. Dane dotyczą zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że przedstawiają rynek wszystkich branż, za wyjątkiem sektora rolniczego. Odczyty przedstawiane są zazwyczaj w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30. USA jako największa gospodarka na świecie ma oczywiście kluczowy wpływ na sytuację globalnie. Właśnie dlatego informacje na temat amerykańskich NFP mają bardzo duży wpływ na notowania rynku walutowego i akcyjny. Oprócz danych o spadku lub wzroście bezrobocia otrzymujemy również w pakiecie wiadomości dotyczące stopy bezrobocia, średniej płacy godzinowej, zatrudnieniu w poszczególnych sektorach gospodarki, a także rewizję danych za poprzedni miesiąc.

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w przeszłości

W Stanach Zjednoczonych mieliśmy w tym roku prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy. Skalę tej masakry oddaje jedynie wykres słupkowy. Dramatyczna sytuacja podczas kryzysu 2007-2009, jest w porównaniu do tego co się wydarzyło obecnie wręcz niezauważalna. Jak bowiem inaczej określić spadek o -699 tys. odnotowany 3 kwietnia 2009 roku w porównaniu do -20.687 tys. 8 maja 2020 roku. Pocieszające jest jednak odbicie, z którym mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. W czerwcu wyniosło ono 2.699 tys., natomiast w lipcu 4.800 tys. Niestety kolejne dwa odczyty były już znacznie gorsze, gdyż wyniosły jedynie 1.763 tys. w sierpniu i 1.371 tys. we wrześniu.

Wykres 1: Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (od 2000 roku) 

Wykres 1: Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (od 2000 roku)

Stopa bezrobocia w przeszłości

W Stanach Zjednoczonych doszło w tym roku do prawdziwej masakry na rynku pracy. W efekcie masowych zwolnień oraz niezwykle intratnych zasiłków dla bezrobotnych, bardzo wiele osób wylądowało na przymusowym lub dobrowolnym odpoczynku. W efekcie tego procesu, obserwowaliśmy gigantyczny skok stopy bezrobocia. Z rejonów oscylujących od lat w zakresie między 3,5% a 4,0%, doszło do wyskoku nawet na szokujące 14,7%. Po szczycie odnotowanym 8 maja 2020 roku, następnie sytuacja zaczęła się stopniowo stabilizować. Poprzedni rezultat, który poznaliśmy 4 września, przedstawił spadek stopy bezrobocia do pułapu 8,4%. Wciąż są to jednak bardzo wysokie poziomy jak na standardy amerykańskie.

Wykres 2: Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych (od 1970 roku) 

Wykres 2: Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych (od 1970 roku)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Polska- wskaźnik inflacyjny CPI

USA- zadeklarowani nowi bezrobotni

USA- indeksy ISM i PMI dla przemysłu

Australia- sprzedaż detaliczna

Strefa Euro- wskaźniki inflacyjne CPI i HICP


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk