• Odbierz prezent
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje inwestorów nierzadko wydaja się popadać w dwie skrajności - euforię, napędzaną kolejnymi, nawet potencjalnie nieistotnymi wiadomościami oraz w nadmierny pesymizm, często wywołujący paniczną wyprzedaż (panic sell), za którą idą spadki, mogące w kilka minut przekreślić nawet wielodniowe pasma wzrostów.

Jednym z czynników wpływającym na nastroje uczestników rynku kryptowalut z pewnością są decyzje i poglądy najważniejszego regulatora finansowego na świecie - amerykańskiego SEC. Wystarczy przypomnieć zeszłotygodniową sytuację, kiedy to SEC zdecydował o przesunięciu wydania decyzji ws ETF-ów na BTC od giełdy Cboe na koniec września. Mimo że był to najbardziej przewidywany scenariusz, rynek zareagował spadkami, błyskawicznie wyłamując wsparcie bitcoina (BTC) na 6500 USD i obniżając kurs Ethereum (ETH) poniżej poziomu 400 USD. Oczywiście, nie da się jednoznacznie stwierdzić na ile zachowanie rynku podyktowane było reakcją na informacje od SEC, jednak aby udowodnić, że nie był to przypadek, wystarczy przeanalizować podobne sytuacje z przeszłości, aby w przybliżeniu określić jaki wpływ na rynek kryptowalut ma amerykański SEC.

 

Tokeny DAO to nielegalne papiery wartościowe

Ponad rok temu, 25 lipca 2017 r. Komisja SEC wydała opinię na temat statusu prawnego osławionego projektu DAO, opartego o smart-kontrakt, którego luka bezpieczeństwa doprowadziła w październiku 2016 r. do podziału sieci Ethereum na Ethereum Classic (ETC) oraz Ethereum (ETH). SEC, po przeprowadzeniu dochodzenia, uznał że tokeny DAO sprzedawane podczas ICO były papierami wartościowymi i konieczne było ich wcześniejsze zarejestrowanie i otrzymanie licencji od nadzoru finansowego Komisji.

Decyzja ws DAO była istotna ze względu na analogię z innymi projektami ICO, które wówczas rosły jak grzyby po deszczu. Jeśli regulator uznał DAO za papiery wartościowe, to może zrobić tak z każdym innym projektem, decydującym się na publiczną sprzedaż tokenów. SEC do oceny projektów ICO wykorzystuje tzw. Test Howey’a, który docelowo ma stwierdzić czy dany token powinien być kwalifikowany jako papier wartościowy i spełniać amerykańskie regulacje rynkowe. W skrócie - jeśli token posiada określonego emitenta, cel inwestycyjny i ma docelowo przynieść zyski w przyszłości, to powinien być uznany za papier wartościowy, konkretnie jako kontrakt inwestycyjny. Na tej podstawie można by uznać większość projektów ICO za papiery wartościowe, SEC podkreśla jednak, że każdy konkretny token jest rozpatrywany oddzielnie.

 

Reakcja:

Echa lipcowej decyzji regulatora nie były silne - projekty z pierwszej dziesiątki kapitalizacji zareagowały niewielkimi spadkami, jedynie Ethereum zanotowało ponad 10% stratę. Globalna kapitalizacja rynku spadła o ok. 10 mld, z ponad 95 mld do ok. 85 mld dolarów.

Rynek zareagował łagodnie, będąc w trendzie wzrostowym, już u progu nadchodzącej euforii, dlatego też decyzja SEC, przyćmiona rynkowym optymizmem, nie wywołała paniki.

 

Spotkanie SEC i CFTC na temat roli kryptowalut

6 lutego 2018 r. odbyło się długooczekiwane spotkanie SEC oraz CFTC (regulatora odpowiedzialnego za nadzór nad kontraktami futures), którego tematem było wspólne stanowisko na temat kryptowalut, zbiórek funduszy w postaci ICO oraz samej technologi blockchain. Uczestnicy spotkania przyznali, że kryptowaluty tworzą nowy paradygmat systemu finansowego, uznali że rynek ten powinien być jak najszybciej uregulowany, aby zapewnić bezpieczeństwo inwestorom, w tym również instytucjonalnym. Regulatorzy zwrócili również uwagę na istotną rolę technologii blockchain, która ma szanse zrewolucjonizować wiele branż. Wówczas padły również pamiętne słowa - „jeśli nie byłoby bitcoina, nie byłoby też technologii blockchain”, co może sugerować, że regulatorzy nie stawiają blockchain nad samymi kryptowalutami, jak mają w zwyczaju m.in. ekonomiści, instytucje bankowe i tradycyjne podmioty finansowe.

 

Reakcja:

Opinie przedstawicieli najważniejszych regulatorów finansowych wywarły zaskakująco pozytywny wpływ na rynek kryptowalut. Optymizm uczestników rynku był tym bardziej niespodziewany, że spotkanie CFTC i SEC poprzedziły wydarzenia jednoznacznie negatywne, takie jak ponowienie prac nad polityką blokowania ICO w Chinach, blokowanie transakcji związanych z obrotem kryptowalutami przez wiodące banki, czy pogłoski o możliwym zdelegalizowaniu walut cyfrowych w Indiach. Mimo tego, informacje po spotkaniu amerykańskich regulatorów potencjalnie doprowadziły do ponad 20% wzrostu bitcoina i Ethereum. Kapitalizacja ryku kryptowalut wzrosła wówczas o ok. 100 mld dolarów w ciągu doby, z 292 mld do ok. 385 mld dolarów. Co więcej, wzrosty kontynuowane były aż do 18 lutego i poziomu ponad 500 mld dolarów globalnej kapitalizacji.

 

SEC przypomina, że giełdy kryptowalut powinny być zarejestrowane

7 marca 2017 r. SEC opublikował publiczne ostrzeżenie dla inwestorów, którego przedmiotem były giełdy walut cyfrowych. Regulator stwierdził, że platformy handlowe, które dają dostęp do tradingu papierami wartościowymi są zobowiązane do otrzymania licencji od SEC. Komisja zwróciła szczególna uwagę na podmioty, które nazywają się „giełdami”, jednocześnie nie spełniając jakichkolwiek regulacji i nie posiadając licencji. Tym samym mogą one wprowadzać w błąd inwestorów, którzy przekonani są, że dany podmiot jest regulowany i spełnia wszelkie standardy.

W związku z powyższym ostrzeżeniem, giełdy kryptowalut zarejestrowane na terenie USA musiały wprowadzić regulacje związane z weryfikacją tożsamości klientów (KYC) oraz procedury mające przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy (AML). Od tego czasu wiodące giełdy kryptowalut w USA, w tym m.in. Coinbase, rozpoczęły również starania o otrzymanie licencji od SEC.

 

Reakcja:

Reakcja rynku na ostrzeżenie SEC po raz kolejny nie była mocna, tym razem jednak rynek znajdował się w trendzie spadkowym. Dzień wcześniej BTC spadł o ponad 8%, przebijając ważne wsparcie na poziomie 10 tys. USD.

W dniu wydania ostrzeżenia przez SEC globalna kapitalizacja rynkowa spadła z ponad 425 mld do poziomu poniżej 400 mld dolarów. Trudno jednak jednoznacznie określić jaki udział w spadkach miała sama publikacja SEC.

 

Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi wg SEC

6 czerwca 2016 r. przewodniczący SEC, Jay Clayton, stwierdził że dwie najpopularniejsze kryptowaluty - bitcoin oraz Ethereum - nie są papierami wartościowymi, gdyż mogą pełnić rolę ekwiwalentu walut zagranicznych, takich jak np. euro, czy jena japońskiego. SEC postrzega jednak większość tokenów emitowanych podczas ICO jako papiery wartościowe (security tokens).

Kilka dni później, 14 czerwca, William Hinman, będący jednym z dyrektorów departamentu finansowego SEC, stwierdził oficjalnie, że Ethereum nie jest papierem wartościowym.

 

Reakcja:

6 czerwca rynek zareagował minimalnym wzrostem, który potencjalnie mógł być związany z wypowiedzią szefa SEC - bitcoin wzrósł z poziomu 7500 USD do ok. 7720 USD w ciągu doby.

14 czerwca Ethereum również zareagowało wzrostem, wynoszącym ponad 11%, osiągając cenę ok. 520 USD. Globalna kapitalizacja rynkowa wzrosła wówczas o ok. 10 mld, do poziomu niecałych 290 mld dolarów.

Czytaj także: Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

Przedstawiciel SEC wyraził swoje stanowisko na temat kryptowalut i ICO. Czy powinny one podlegać regulacjom dotyczącym papierów wartościowych? Co mają one wspólnego z papierami wartościowymi, a co je od nich różni?   SEC a kryptowaluty 14 czerwca William Hinman – dyrektor działu finansów korpora.. Czytaj
Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

 

SEC odrzuca po raz drugi wniosek braci Winklevoss ws ETF-ów na BTC

26 lipca Komisja odrzuciła wniosek o przyznanie uprawnień do oferowania funduszy ETF na bitcoina na giełdzie Bats BZX, złożony przez braci Winklevoss, ze względu m.in. na zbyt dużą podatność rynku kryptowalut na manipulacje cenowe. Był to drugi odrzucony wniosek złożony przez właścicieli giełdy kryptowalut Gemini. Są oni niewątpliwymi pionierami idei utworzenia ETF na BTC, gdyż ich wysiłki w tym celu sięgają 2013 r. Poprzedni wniosek został odrzucony przez SEC po czterech latach od złożenia, 10 marca 2017 r. ze względu na brak regulacji na rynku kryptowalut.

 

Reakcja:

W obu przypadkach rynek zareagował negatywnie. W marcu 2017 r. kurs bitcoina spadł z ok. 1300 do 1100 USD w ciągu doby.

W lipcu tego roku notowania BTC spadły o ok. 400 USD (poniżej 7920 dolarów), jednak następnego dnia strata została odrobiona, być może dzięki oficjalnemu sprzeciwowi członkini Komisji SEC, Hester M. Peirce, która głosowała za dopuszczeniem do obrotu ETF-ów na BTC od giełdy Bats BZX. Peirce stwierdziła, że SEC swoją decyzją wysyła mocny sygnał, świadczący o tym, że innowacje na rynkach finansowych nie są mile widziane, co może wpłynąć negatywnie nie tylko na same instrumenty finansowe handlowane na giełdzie w oparciu o notowania bitcoina.

 

SEC odkłada rozpatrzenie wniosku ETF na BTC od Cboe oraz VanEck i SolidX

Złożony w czerwcu wniosek VanEck oraz SolidX o zezwolenie na oferowanie funduszy ETF na bitcoina na giełdzie Cboe jest obecnie uznawany za najbardziej kompletny i mający największe szanse na akceptację przez SEC. Z bitcoin ETF na Cboe wiązane są również duże nadzieje na napływ instytucjonalnego kapitału, który odwróci ponadpółroczny trend spadkowy na rynku kryptowalut, że względu na to, iż będzie on miał pełne pokrycie w BTC oraz fundusz gwarancyjny.

7 sierpnia SEC opublikował pismo, w którym informuje o przesunięciu terminu podjęcia decyzji ws. akceptacji lub odrzucenia wniosku o 45 dni, na 30 września 2018 r. Komisja poinformowała również, że otrzymała ponad 1300 komentarzy od inwestorów w sprawie ETF-ów na BTC na Cboe. Pod koniec września SEC może zarówno wydać ostateczną decyzję w sprawie wniosku VanEck i SolidX, jak i wyznaczyć kolejny termin jego rozpatrzenia, bądź zobowiązać wnioskujących o dopełnienie dodatkowych formalności.

 

Reakcja

Mimo, że sama decyzja SEC miała neutralną wymowę, spotkała się z rozczarowaniem inwestorów, co dodatkowo wzmocniły spadki od samego początku sierpnia. Pomimo tego, że 7 sierpnia kurs bitcoina przekroczył poziom 7100 USD, decyzja SEC mogła w sporej mierze przyczynić się do gwałtownego spadku do ok. 6500 USD. Od tego czasu rynek kryptowalut konsekwentnie traci na wartości.

Czytaj także: SEC po raz kolejny przesuwa decyzję ws Bitcoin ETF na Cboe

Amerykański regulator SEC, zgodnie z przewidywaniami, odroczył decyzję o finalnym rozpatrzeniu wniosku giełdy Cboe, która planuje uruchomienie funduszy ETF na bitcoina (BTC) we współpracy z firmami VanEck oraz SolidX. Rynek kryptowalut negatywnie zareagował na te informację, mimo iż można było się .. Czytaj
SEC po raz kolejny przesuwa decyzję ws Bitcoin ETF na Cboe

 

Jak widać, warto śledzić decyzje i publikacje amerykańskiego regulatora związane z kryptowalutami. Już dziś wiadomo, że 30 września będzie istotną datą dla rynku w perspektywie krótkoterminowej - bez względu na samą decyzję (akceptacja, odrzucenie, kolejne odroczenie), nastroje inwestorów będą kształtować wartość rynku walut cyfrowych.

 

sec btc teh

Źródło: cointelegraph.com
  1.  Tokeny DAO to nielegalne papiery wartościowe
  2. Spotkanie SEC i CFTC na temat roli kryptowalut
  3. SEC przypomina, że giełdy kryptowalut powinny być zarejestrowane
  4. Bitcoin i Ethereum nie są papierami wartościowymi wg SEC
  5. SEC odrzuca po raz drugi wniosek braci Winklevoss ws ETF-ów na BTC
  6. SEC odkłada rozpatrzenie wniosku ETF na BTC od Cboe oraz VanEck i SolidX

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj
 

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk