• Odbierz prezent
Czy powtórzy się krach na bitcoinie (BTC) z 2017 roku?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Ostatnie tygodnie 2020 roku to bicie kolejnych rekordów na najpopularniejszej kryptowalucie. Jednak pierwsze dni nowego roku zbiegły się nie tylko z jeszcze większą zmiennością, ale i większym zainteresowaniem wśród internautów.

Według Google trends szczyt zainteresowania pojawił się 11 stycznia i osiągnął poziom 67 punktów. Dla przypomnienia w końcówce 2017 roku zainteresowanie BTC wskazywało poziom 100 punktów.

Czy powtórzy się krach na bitcoinie z 2017 roku?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Skala zainteresowania w Internecie nie jest jeszcze aż tak duża w porównaniu do sytuacji sprzed 3 lat,

jednak jak historyczna zmienność na bitcoinie pokazała właśnie w takich warunkach należy pamiętać o ryzyku pojawienia się większej przeceny. Gracze instytucjonalni nadal skupując bitcoiny a głównym argumentem jest zabezpieczenie przed inflacją. W niektórych firmach doszło do sytuacji, w której prezesi, zamiast skupiać się na rozwijaniu biznesu, zaczęli kupować kryptowaluty. W ostatnich miesiącach być może strategia opłaciła się, ale prowadzenie biznesu raczej powinno być czymś więcej niż spekulacją, która może się okazać groźna dla firmy.

Największym czynnikiem determinującym zmienność na bitcoinie jest prawdopodobnie nadal ludzka psychologia a konkretnie chciwość i strach

Tych emocji nie da się zracjonalizować. Bitcoin nadal pozostaje aktywem o wysokiej zmienności i jeżeli ma być zabezpieczeniem przed inflacją, to z pewnością w ostatnich latach stopa zwrotu wielokrotnie przebija inflację (nawet tą nieoficjalną). Bitcoin jest podatny na wysoką zmienność, a osobom początkującym może brakować metod zarządzania ryzykiem w przypadku dużej zmienności spadkowej. W takich warunkach bardzo często przy braku umiejętności zarządzania ryzykiem stają się hodlerami.

W ostatnich tygodniach pojawiła się ciekawa zależność w okresie świątecznym oraz podczas weekendów-

nowym szczytom towarzyszył niski wolumen. Za spadkami na bitcoinie mogą stać instytucje, traderzy, którzy opierają swoje zagrania o strategię momentum, czyli nie interesują ich fundamentalne podłożę handlu, ale większa zmienność.  W warunkach większej zmienności (spadkowej) mogą dokładać kolejnych krótkich pozycji. Warto zwrócić uwagę na poniższy wykres, w którym przedstawione jest zachowanie bitcoina z 2017 roku oraz ostatnich miesięcy.

Czy powtórzy się krach na bitcoinie z 2017 roku?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2

Krzywe pokazują kurs Bitcoina w momencie wybijania nowych szczytów (krótki okres). Kolor niebieski to zachowanie BTC w końcówce 2017 roku a kolor czerwony to obecna zmienność na BTC. Jeżeli sytuacja miałaby się powtórzyć sprzed 3 lat, to kurs może spaść poniżej 20 tys. dolarów do końca lutego. Jednak całe otoczenie makroekonomiczne jest zupełnie inne niż kilka lat temu.

Ujemne realne stopy procentowe sprawiają, że nie tylko instytucje,

ale i osoby fizyczne uciekają od gotówki. U osób początkujących największym magnesem do zainwestowania kapitału mogą być instrumenty, które w ostatnim okresie osiągnęły ponadprzeciętną stopę zwrotu. Według ostatniej ankiety Bank of America to właśnie bitcoin jest najpopularniejszym instrumentem wybieranym przez inwestorów amerykańskiego banku inwestycyjnego.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk