• Odbierz prezent
Czy polski złoty może dynamicznie stracić na wartości? Zobacz prognozę walutową dla kursu EURPLN, USDPLN, CHFPLN

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5035 (umocnienie złotego o 1,5%). W poniedziałek złoty umocnił się wspierany przez gołębie wypowiedzi prezesa FED w trakcie Sympozjum w Jackson Hole dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa 30.08.2021).

 

 

We wtorek i środę umocnienie złotego było kontynuowane ze względu na wyraźnie wyższe od oczekiwań dane o krajowej inflacji, które nasiliły oczekiwania rynkowe na zacieśnienie polityki pieniężnej przez RPP. W rezultacie kurs EURPLN osiągnął najniższy poziom od początku lipca br.

 

Polski złoty przed dynamiczną zniżką? Zobacz prognozę dla kursu EURPLN, USDPLN, CHFPLN - 1

 

W czwartek kurs złotego nieznacznie osłabił się, gdyż część inwestorów realizowała zyski. Publikacja piątkowych, słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy stanowiła wsparcie dla polskiej waluty.

 

Polski złoty przed dynamiczną zniżką? Zobacz prognozę dla kursu EURPLN, USDPLN, CHFPLN - 2

 

Przez cały tydzień kurs EURUSD znajdował się w trendzie wzrostowym. Gołębie wystąpienie prezesa FED w Jackson Hole, jastrzębie wypowiedzi niektórych przedstawicieli EBC, jak również słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy wspierały umocnienie euro względem dolara. W rezultacie kurs EURUSD osiągnął w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od przełomu lipca i sierpnia.

 

 

Opublikowane dzisiaj rano dane o zamówieniach w niemieckim przetwórstwie są w naszej ocenie neutralne dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą posiedzenia EBC oraz RPP. Uważamy, że ich wydźwięk będzie sprzyjał osłabieniu złotego.

 

Czytaj także: Dojdzie do olbrzymiego wzrostu kursu euro? Sprawdź długoterminową prognozę dla EURPLN i zobacz argumenty za aprecjacją tej pary walutowej

Finalny odczyt inflacji w kraju za lipiec nie różnił się od odczytu flash i wyniósł 5% r/r, przy wzroście cen usług o 6,2% i towarów o 4,6%. GUS podał, iż w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie t.. Czytaj
Dojdzie do olbrzymiego wzrostu kursu euro? Sprawdź długoterminową prognozę dla EURPLN i zobacz argumenty za aprecjacją tej pary walutowej

 

Publikacje wstępnego indeksu ZEW dla Niemiec oraz danych o bilansie handlowym w Chinach nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na rynek.

Polski złoty przed dynamiczną zniżką? Zobacz prognozę dla kursu EURPLN, USDPLN, CHFPLN - 3


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk