• Odbierz prezent
Czy piekielnie mocne spadki na giełdach wpływają na kurs polskiego złotego? Sprawdzamy kursy walut funta szterlinga, dolara, euro i franka

Rozpoczął się na rynkach kolejny tydzień handlowy. Indeksy europejskie spadają na łeb na szyję. Cena ropy naftowej zalicza historyczny dołek - spada bagatela ponad 30%! Ostatnio tak nisko widziana była w 2015r. A jak na tą sytuację reagują kursy walut? Poniżej sprawdzamy aktualną sytuację na kursie dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego.

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Kurs dolara USDPLN zatrzymuje się przy 3,78 złotego.

Kurs dolara USD po mocnych spadkach w przeciągu ostatnich dwóch tygodni na szczęście nie pogłebia ich na początku tego tygodnia. Aktualnie na rynku za jednego dolara amerykańskiego musimy zapłacić 3,782 złotego. Wprawdzie mieliśmy test poziomu 3,75 złotego. Jednak po dojściu ceny USD do tego poziomu byliśmy świadkami dynamicznego odbicia się w górę.

Wykres dzienny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres tygodniowy kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Kurs euro EURPLN

Kurs euro dla odmiany rośnie na początku tego tygodnia. EUR/PLN jest notowany obecnie po 4,318 złotego. Kilka minut temu mieliśmy test poziomu 4,336 złotego zakończony nieudanym przebiciem tego miejsca. Jesteśmy w dalszym ciągu nad linią średniej kroczącej, co sugeruje dalsze możliwe wzrosty ceny EUR/PLN.

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres tygodniowy kursu euro do polskiego złotego EURPLN

 

Kurs funta szterlinga GBPPLN

Kurs funta szterlinga GBPPLN zakończył notowania piątkowe na poziomie 4,955 złotego, a rozpoczyna tydzień ceną 4,976 złotego. Jak widzimy na poniższym wykresie nie mieliśmy mocnej reakcji na pogłebiające się spadki na giełdach światowych.

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kurs franka CHFPLN najwyżej od grudnia 2016r.

Kurs franka szwajcarskiego rośnie najmocniej. W poniedziałek musimy zapłacić za niego 4,09 złotego. Zauważmy, że jest to najwyższy kurs franka szwajcarskiego widziany od grudnia 2016r.! Jak możemy się łatwo domyślić jest to związane z rosnącym niepokojem na światowych giełdach, ogromnymi spadkami, koronawirusem oraz konfliktem dot. ropy naftowej.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

 

Średnie kursy walut NBP euro, dolara, funta i franka, które jeszcze obowiązują.

Poniżej na sam koniec podsumwoania prezentujemy aktualne kursy średnie NBP. Są to kursy ustalone w piątek wieczorem koło godziny 12:00. Będą one obowiązywać jeszcze do dzisiaj do około godziny 12:30.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USD/PLN

3,8231 zł

09:49 9 marca

Kurs euro

EUR/PLN

4.3178 zł

09:49 9 marca

Kurs funta szterlinga

GBP/PLN

4.9658 zł

09:49 9 marca

Kurs franka szwajcarskiego

CHF/PLN

4.0721 zł

09:49 9 marca

Tabela. Kursy walut NBP funta, dolara, euro i franka na poniedziałek (do godziny 12:00) , pochodzą z tabeli A nr 046/A/NBP/2020

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Patrycja Solarska

Pasjonatka analizy technicznej, którą łączy w swojej pracy zawodowej z analizą fundamentalną. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Finanse i Rachunkowość, specjalizacja: Rynki Finansowe). Zainteresowana oddziaływaniem polityki światowej na ruchy cenowe pojawiające się na rynku forex

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk