Reklama
WIG82 560,21+1,23%
WIG202 431,91+1,55%
EUR / PLN4,31-0,09%
USD / PLN3,99+0,07%
CHF / PLN4,42+0,36%
GBP / PLN5,04+0,14%
EUR / USD1,08-0,17%
DAX18 506,20+0,16%
FT-SE7 973,02+0,52%
CAC 408 216,00+0,14%
DJI39 725,11-0,09%
S&P 5005 253,04+0,09%
ROPA BRENT86,64+1,10%
ROPA WTI82,04+0,39%
ZŁOTO2 213,01+0,97%
SREBRO24,86+1,18%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy pandemia przyśpieszy upadek polskich uczelni, a co za tym idzie - wywoła krach na rynku najmu mieszkań?

Wiadomości prasowe | 12:47 06 maj 2021
Czy pandemia przyśpieszy upadek polskich uczelni, a co za tym idzie - wywoła krach na rynku najmu mieszkań?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Już za tydzień, 12 maja Uniwersytet Jagielloński będzie obchodził swoje 657 urodziny. Czy globalizacja oraz pandemia mogą przyśpieszyć upadek UJ jak i wielu innych polskich uczelni? Jak sobie poradzi branża najmu mieszkań bez studentów, przed pandemią stanowiących nawet 30% rynku najmu? – na te i inne pytania odpowiadają Natalia i Sławek Muturi, absolwenci łącznie 10 uczelni wyższych, członkowie zarządu firmy zarządzającej ok. 7000 mieszkań na wynajem.

Uniwersytet Krakowski jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w tym regionie Europy

Ufundowany został 12 maja 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Dziś studiuje tam blisko 50 tysięcy studentów. W ciągu ostatnich 657 lat uniwersytet przeżył wiele wojen, kataklizmów, kryzysów gospodarczych, wyniszczających pandemii. XV wiek to jedna z najlepszych faz jego rozwoju. Przyciągał wówczas studentów z całej Europy. Co roku zapisywało się około 200 nowych. Oprócz Polaków studiowali: Rusini, Litwini, Węgrzy, Niemcy, Czesi, Szwajcarzy, Anglicy, Niderlandczycy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie, nawet Tatarzy. Cudzoziemcy stanowili wówczas aż 44% ogółu żaków, ale w połowie XVI wieku nadszedł kryzys. Reformacja i podział religijny Europy oraz powstanie wielu nowych uniwersytetów doprowadziło do ustania napływu studentów zagranicznych.

Dziś w Krakowie około 100 tys. mieszkań i pokoi jest przeznaczonych na wynajem

Szacujemy, że ponad 15% z nich stoi pustych – na portalach ogłaszanych jest w sumie kilkanaście tysięcy wolnych mieszkań i pokoi. W dobie pandemicznego lockdown, studenci UJ (oraz wszystkich innych polskich uczelni wyższych) studiują od ponad roku zdalnie. Czy UJ przeżyje ten kataklizm i będzie za 43 lata hucznie obchodził swoje 700-lecie? Szczerze wątpimy.

Uczelnie wyższe,

kiedyś kuźnie przyszłych kadr zarządczych kraju, dziś to przede wszystkim biznes. Najwyraźniej jest to dostrzegalne w takich krajach jak Kenia, gdzie uniwersytety powstają jak grzyby po deszczu. Za kilka tysięcy czesnego sprzedają dyplomy dające ich posiadaczom nadzieję na lepsze życie. Wiodące uczelnie amerykańskie lub brytyjskie już dziś posiadają kampusy, filie w Europie, w Dubaju oraz w dalekiej Azji. Wiele uniwersytetów w USA, Wielkiej Brytanii, Australii skupiło swoje wysiłki marketingowe na … Chinach. Na jednym z uniwersytetów w Sydney z grona 80 tysięcy studentów aż 60 tys. pochodzi z Chin. Chińczycy stali się tak ważnymi klientami, że zaczęli żądać prowadzenia zajęć w języku … mandaryńskim.

Skoro nauczanie wyższe to biznes,

Reklama

to spodziewamy się, że tak jak w setkach innych branż gospodarki, będzie na tym rynku postępowała globalizacja. Globalny zasięg zwiększy przychody i zyski największych uczelni. Będą one mogły rekrutować najlepszych profesorów z całego świata (ponad 80% profesorów alma-mater Sławka Muturi – London Business School – to cudzoziemcy) i płacić im najwyższe stawki. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom marketingowym, topowe uczelnie przyciągają studentów z całego świata – już dziś LBS chwali się, że 90% studentów programu MBA to cudzoziemcy.

Do tej pory sporym ograniczeniem międzynarodowej ekspansji najbardziej znanych światowych marek uczelnianych były … mury uczelni

Historyczny budynek London Business School przy Regent’s Park jest relatywnie nieduży. Nawet największa aula ma swoje ograniczenia przestrzenne. Obecnie na uniwersytecie Harvard studiuje zaledwie 24 tyś studentów. Typowy rocznik danego wydziału liczy maksymalnie 930 studentów. Trudno byłoby na obecnym kampusie wcisnąć dwa lub trzy razy więcej studentów.

Nauczanie zdalne znosi ograniczenia przestrzenne i kadrowe uczelni

Natomiast pandemia pokazała, że może ono być tak samo skuteczne (w produkowaniu dyplomów) jak nauczanie stacjonarne. Jeśli zaniknie nauczanie stacjonarne, to wrota do globalizacji nauczania wyższego staną otworem. Po co ktoś ma studiować na UJ, UW, SGH czy AGH jeśli mógłby zdobyć dyplom Harvarda, Oxfordu, London Business School czy MIT? Studiowałby z komfortu swojego mieszkania w Krakowie, w Warszawie lub w Sieradzu, a na swojej uczelni pojawiałby się raz do roku na sesji egzaminacyjnej. Dzisiejsze aule i audytoria zamieniłyby się na sale egzaminacyjne, w których przez okrągły rok trwałyby, co tydzień, sesje egzaminacyjne różnych kierunków studiów.

Dzięki zwiększeniu liczby studentów przy tych samych kosztach utrzymywania nieruchomości w prestiżowych budynkach w doskonałych lokalizacjach, zyski globalnych uczelni wzrosłyby jeszcze bardziej, powiększając dystans w stosunku do niedofinansowanych uczelni o charakterze narodowym lub wręcz lokalnym. Globalizacja i wynikająca z niej silna presja na polskie uczelnie są według nas nieuchronne.

Wraz z atrofią UJ,

AGH, UW, SGH oraz wielu innych polskich uczelni pojawia się pytanie czy zniknie również segment studentów jako najemców mieszkań? Mamy nadzieje, że nie zniknie. Na czym bazujemy owe nadzieje?

Tak jak jednym z praw biznesu jest dążenie do maksymalizacji zysków,

Reklama

tak jednym z praw natury człowieka jest nasza społeczność. Od zarania dziejów jesteśmy zwierzętami stadnymi i tylko dzięki naszemu instynktowi do tworzenia współpracujących ze sobą gromad przeżyliśmy pomimo naszych ewidentnych słabości (brak dużej siły, prędkości, kłów, ostrych pazurów). W przyszłości Polacy będą studiować zdalnie na najlepszych światowych uczelniach (również dzięki rosnącej znajomości języka angielskiego), ale mieszkać będą woleli nie z rodzicami, tylko z innymi studentami. W dużych miastach, gdzie będą mogli łatwo znaleźć pracę, a wieczorami rozrywkę.

Niewykluczone też,

że największe globalne uczelnie będą też otwierać (może poprzez fuzje i przejęcia lokalnych uczelni) filie w Warszawie lub w Krakowie. Nieruchomości nad Wisłą są jednak tańsze niż nad Tamizą czy Sekwaną. Taniej będzie im tu zatrudnić nie tylko profesorów, ale przede wszystkim personel pomocniczy – obsługę biurową, sprzątaczy, ochroniarzy, konserwatorów. Dodatkowo, w lokalnych oddziałach łatwiej im będzie kształcić polonistów czy historyczki. Łatwiej i taniej będzie organizować sesje egzaminacyjne, sesje rekrutacyjne, itp. Dzięki lokalnym oddziałom globalne uczelnie będą mogły dawać namiastkę „stacjonarności” i studenckiego życia i atmosfery.

Dodatkowym pocieszeniem jest to,

że nawet jakby zniknął segment studentów, to nie zniknie rynek najmu mieszkań. W Krakowie trwał setki lat nim w 1364 w ogóle pojawili się pierwsi … studenci☺ Pozostaną na rynku najmu osoby opuszczające domy rodzinne, rozpoczynające pracę, cudzoziemcy przyjeżdżający do pracy do Polski. O rynek najmu mieszkań jesteśmy spokojni, a UJ, UW, SGH, AGH i innym polskim uczelniom mocno kibicujemy, by nie przespały przyśpieszającej globalizacji rynku nauczania.

>>>>

Natalia Muturi, absolwentka University of London oraz Akademii Leona Koźmińskiego, prezeska zarządu Mzuri Investments oraz kilku spółek Mzuri CFI, inwestujących w najem mieszkań.

Reklama

Sławek Muturi, absolwent programów magisterskich na SGH, Uniwersytecie Warszawskim oraz London Business School oraz krótkich kursów m.in. na Uniwersytecie Łódzkim, Cranfield University, University of Warwick, Uniwersytecie Państwowym Sankt Petersburga, a także Harvard Business School, założyciel i prezes Mzuri, spółki zarządzającej ok 7000 mieszkań na wynajem w 68 miastach całej Polski.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Tematy

USA pandemia pandemia koronawirusa druga fala pandemii skutki pandemii co to jest pandemia pandemia co to epidemia a pandemia kiedy koniec pandemii pandemii koniec pandemii kiedy koniec pandemii w polsce badania okresowe w czasie pandemii koniec pandemii w polsce pandemii czy pandemi czym się różni epidemia od pandemii stan pandemii ogłoszenie pandemii koniec pandemii koronawirusa historia pandemii czym różni się epidemia od pandemii czas pandemii koronawirus koniec pandemii nauczanie indywidualne w czasie pandemii kiedy koniec pandemii koronawirusa w dobie pandemii w czasie pandemii mac edukacja edukacja cl teb edukacja edukacja warszawa edukacja domowa zła edukacja edukacja zdrowotna szkolnictwo szkolnictwo wyższe szkolnictwo w polsce szkolnictwo w usa szkolnictwo wyższe w polsce szkolnictwo zawodowe polskie szkolnictwo ustawa szkolnictwo wyższe nauka i szkolnictwo wyższe szkolnictwo w polsce historia szkolnictwo wyższe koronawirus pandemia a szkolnictwo pandemia a uczelnie uczelnie a pandemia nauczanie a pandemia szkolnictwo a pandemia koronawirus a szkolnictwo koronawirus a szkoly koronawirus a uczelnie uczelnie a koronawirus nauczanie zdalne men nauczanie zdalne od kiedy nauczanie zdalne nauczanie zdalne od kiedy nauczanie zdalne do kiedy nauczanie zdalne rozporządzenie aneks do planu rozwoju zawodowego nauczanie zdalne nauczanie zdalne men mac edukacja nauczanie zdalne nauczanie zdalne gov nauczanie zdalne gov pl nauczanie zdalne od września rozporządzenie nauczanie zdalne przedszkole nauczanie zdalne gov nauczanie zdalne rozporządzenie men nauczanie zdalne nauczanie zdalne sprawozdanie nauczanie zdalne rewalidacja do kiedy nauczanie zdalne nauczanie zdalne ocenianie od września nauczanie zdalne nauczanie zdalne opinie nauczanie zdalne uczelnie nauczanie zdalne w szkole
Reklama

Czytaj dalej