• Odbierz prezent
Czy opłaca się inwestować w rynek nieruchomości?

Przy niskim oprocentowaniu lokat atrakcyjną alternatywą mogą  być inwestycje w rynek nieruchomości. Obecnie istnieje więcej możliwości niż dawniej, które pozwalają wejść w ten rynek osobom nawet z niewielkim kapitałem. Można inwestować w nieruchomości samemu lub korzystać z crowdfundingu. Oprócz bezpośrednich inwestycji w nieruchomości, można także inwestować w ten rynek za pomocą funduszy inwestycyjnych, nabywając akcje spółek z tej branży lub korzystając z instrumentów pochodnych.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

Każdy chciałby zostać kamienicznikiem

Zarabianie na nieruchomościach zwykle kojarzyło się z osobami dysponującymi naprawdę dużym kapitałem. W XIX wieku były to zwykle osoby posiadające całe kamienice, stąd określano je mianem „kamieniczników”. Cieszyły się one raczej złą sławą. Kojarzyły się z zarabianiem na czynszach od lokatorów, których nie było stać na własne lokum lub z innych względów musiały zamieszkiwać w lokalach należących do kamieniczników. Osoby, które nie wywiązywały się z płacenia czynszu, były często bez skrupułów wyrzucane na ulice. Wynajem mieszkań nie cieszył się więc dobrą sławą. Lata powojenne nie sprzyjały prywatnym właścicielom. Kamienice stawały się własnością miast  i gmin. Obecnie zawód „kamienicznika” powraca do łask. Nie należą do rzadkości osoby, które kupują podupadłe kamienice, remontują je i sprzedają później z zyskiem lub wynajmują. Taka inwestycja to jednak nie jest łatwa lokata kapitału. Jak zwraca uwagę serwis „Otodom”, inwestor musi odnowić czy nawet przeprowadzić generalny remont całego budynku. Niejednokrotnie jest przy tym uzależniony od konserwatora zabytków, który może mieć duży wpływ na całe przedsięwzięcie. Na taką inwestycję mogą pozwolić sobie nieliczni, gdyż aby kupić taką nieruchomość w największych polskich miastach trzeba dysponować kapitałem od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Przykładowe ceny kamienic w dużych miastach z kwietnia 2019 r. przedstawia tabela zaczerpnięta z opracowania Twoje-miasto.pl

Wybrane oferty sprzedaży kamienic w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu

FXMAG pozostałe czy opłaca się inwestować w rynek nieruchomości? inwestowanie w nieruchomości,nieruchomości,rynek nieruchomości 1Opracowanie Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom

Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowoczesne luksusowe apartamenty, zarówno w dużych miastach, jak i atrakcyjnych kurortach nad morzem i w górach. Kupujący oprócz tego, że mogą sami z nich korzystać, mogą także liczyć na dochody z wynajmu przez turystów.

Obecnie nie trzeba mieć milionów, aby móc zarabiać na wynajmie. W nieruchomości może zainwestować przeciętny Kowalski. Inwestowanie w nieruchomości może przybierać różne formy. Mogą to być inwestycje w nieruchomości komercyjne lub budownictwo mieszkaniowe, akcje spółek z branży nieruchomości oraz instrumenty pochodne posiadające ekspozycję na dany indeks związany z rynkiem nieruchomości (w Polsce byłby to np. indeks sektorowy WIG-Nieruchomości). 

FXMAG pozostałe czy opłaca się inwestować w rynek nieruchomości? inwestowanie w nieruchomości,nieruchomości,rynek nieruchomości 2Indeksy WIG-Nieruchomości i WIG-Budownictwo na tle indeksu WIG20 przedstawia poniższy wykres zawarty w opracowaniu NBP:

Strategie inwestowania w nieruchomości

Jak zwraca uwagę Jakub Sitkiewicz w swym artykule na portalu Bankier.ue.wroc.pl, są możliwe dwie strategie inwestowania w nieruchomości: wzrostowa i dochodowa. Inwestowanie wzrostowe polega na inwestowaniu w celu zwiększenia wartości nieruchomości w czasie, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. Strategia ta jest obciążona większym ryzykiem, gdyż nie zawsze udaje się sprzedać nieruchomość w zaplanowanym czasie i jednocześnie po korzystnej cenie. Strategia dochodowa skupia się natomiast na przepływach pieniężnych generowanych przez nieruchomość, takich, jak dochody z wynajmu. Według informacji portalu, strategia wzrostowa przynosi stopę zwrotu w okolicach 10%, a dochodowa od 5 do 7% w skali roku.

Warto wspomnieć także o flippingu nieruchomości. To określenie narodziło się na rynku amerykańskim i oznacza zakup nieruchomości po okazyjnej cenie i późniejszą jej sprzedaż za wyższą kwotę po przeprowadzeniu remontu, który znacznie podwyższa jej atrakcyjność w oczach potencjalnych klientów. Inna strategia flippingu polega na zbyciu inwestycji z zyskiem bez prac remontowych.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk