• Odbierz prezent
Czy NBP uratuje polski rynek? Pierwszy od dłuższego czasu rajd WIG20 w górę!

Sytuacja na świecie pozostaje nieodmienna. Duże obawy o wpływ koronawirusa powodują wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów. Teraz nikt nie zastanawia się czy będziemy mieli do czynienia z recesją, tylko jak będzie ona głęboka. Banki centralne dwoją się i troją w celu próby uspokojenia sytuacji, ale wciąż nie wydaje się, żeby inwestorzy mieli już do czynienia z dołkiem. Do próby walki z fatalnymi nastrojami dołącza również Narodowy Bank Polski. Bank najpierw wprowadza program skupu aktywów wraz z operacjami płynnościowymi, natomiast później dokonuje cięcia stóp procentowych wraz z działaniami dotyczącymi rezerw obowiązkowych. To prowadzi do wyraźnej poprawy nastrojów na Książęcej. Nasuwa się jednak pytanie, czy stałej?

Czytaj także: Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundus.. Czytaj
Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Liczba przypadków zachorowania na całym świecie lada moment sięgnie 200 tysięcy. Liczba przypadków śmiertelnych to ponad 7,5 tysiąca. Sytuacja w Chinach wydaje się być już dawno opanowana, natomiast w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych mamy silne ogniska epidemii. To wpływa fatalnie na nastroje. Po zamknięciu gospodarki chińskiej obecnie obserwujemy zamykanie europejskiej gospodarki. Dla przykładu warto wspomnieć o zamknięciu produkcji przez Renault, Daimlera czy Volkswagena. Apple z kolei zamyka wszystkie swoje sklepy poza terytorium Chin. W Europie, w USA oraz również na innych kontynentach zamyka się bary i restauracje i wprowadza się prace zdalną w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii. Skutki takich działań będą liczone w setkach, a może i w tysiącach miliardów dolarów. To doprowadzi do recesji na całym świecie. Banki centralne podejmują coraz to śmielsze decyzje mające poluzować warunki finansowe w poszczególnych gospodarkach. Słyszy się również o fiskalnych pakietach stymulacyjnych. Warto wspomnieć o pomocy, którą planuje Steve Mnuchin, sekretarz skarbu USA. Pakiet pomocowy mógłby przekroczyć wartość polskiego PKB! Inwestorzy reagują pozytywnie na takie doniesienia, ale nie wszystko jest jednak przesądzone. Dzisiaj w Europie obserwowaliśmy wyraźne przyspieszenie na koniec sesji, co doprowadziło do zamknięcia się wzrostami przekraczającymi 2-3%. W Hiszpanii obserwowaliśmy totalne szaleństwo wzrostem IBEXa na poziomie 6,5%.

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Narodowy Bank Polski również zdecydował się na sięgnięcie do arsenału. Tym razem do bardzo niekonwencjonalnego. Oprócz operacji płynnościowych repo bank ogłasza program skupu aktywów. Dzisiaj z kolei dokonana została obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych wraz z obniżeniem stopy rezerw obowiązkowych do 0,5% oraz podwyższenie oprocentowania rezerw do 1%. To bardzo dobra informacja dla polskiego rynku akcyjnego oraz jednocześnie dla banków, pomimo obniżki głównych stóp procentowych. W odpowiedzi obserwowaliśmy dzisiaj rajd na WIG20, który sięgnął 6,5%. Indeks wciąż znajduje się jeszcze bardzo nisko zamykając się na 1430 punktów.

 


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk