• Odbierz prezent
Czy nadal jest zbyt wcześnie aby Fed zaczął sygnalizować tapering? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Giełdy amerykańskie są na rekordowych poziomach, ceny nieruchomości rosną najszybciej w historii pomiarów, a inflacja CPI jest najwyższa od 2008 roku (bazowa od 1981). Wskaźniki makroekonomiczne oprócz stopy bezrobocia prawdopodobnie osiągnęły już swoje maksima. Bank of America zrewidował w dół swoje prognozy PKB dla Stanów Zjednoczonych z 7% do 6,5%, tłumacząc swoją decyzję dalszymi problemami z łańcuchami dostaw oraz mniejszymi wydatkami na usługi w wyniku niedoboru siły roboczej w sektorze usług.


Chciałbyś zacząć spekulować na rynkach? Potrzebne konto handlowe założysz w TeleTrade klikając w przycisk poniżej

                                                                                           konto handlowe forex TeleTrade czy warto

Załóż konto handlowe

Więcej szczegółów na temat TeleTrade znajdziesz w tym artykule.


 

Wygasanie zasiłków „covidowych” dla Amerykanów może wymusisz na wielu obywatelach powrót na rynek pracy,

co może pozytywnie odbić się w kolejnych odczytach stopy bezrobocia. Jerome Powell w lipcu na niedawnym wystąpieniu przed Kongresem mówił, że polityka Fed jest daleka od swoich celów, a zmiany w polityce będą wprowadzane z dużym wyprzedzeniem.

Jaki argument może być kluczowy, aby Fed zasygnalizował zmiany w polityce monetarnej?

Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej może być w głównej mierze uzależniona od tego jak przedstawiciele Fed będą postrzegać dalsze ryzyka dla gospodarki w związku z potencjalną (kolejną) falą pandemii. Jeżeli w komunikacie pojawią się wzmianki o tym, że amerykański bank centralny przygląda się rosnącym słupkom zakażeń covid to na pierwsze jastrzębie sygnały będziemy musieli poczekać dłużej niż obecne założenia rynkowe (Goldman Sachs oraz UBS spodziewają się we wrześniu). Większy nacisk na liczbę nowych zachorować (w tym tygodniu ponad 107 tys. i jest to najwyższy poziom od lutego) może sprawić, że będzie to kluczowy wskaźnik dla wielu inwestorów.

Jeżeli jednak Fed zaryzykuje i zdecyduje się na pierwszy sygnał dotyczący taperingu lub pojawi się zmiana dotycząca utrzymania się wysokiej inflacji na dłużej niż wcześniej przedstawiciele Fed zakładali, to prawdopodobnie na ryzykownych aktywach może się pojawić szybka realizacja zysków. Jeżeli komunikat będzie neutralny to w krótkim terminie reakcja rynku może być mieszana a dalsza uwaga rynku może się skupić na piątkowym odczycie inflacji PCE, która jest kluczowa dla Rezerwy Federalnej. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich nadal spadają, co może potwierdzać teorię Fed o tymczasowej wysokiej inflacji.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk