• Odbierz prezent
Czy na kursie złotego dojdzie do wystrzału? PLN zdeklasuje EURO? Sprawdź, co dzieje się na rynku walutowym
fot. freepik.com

Presja na waluty CEE raczej nie zniknie również w tym tygodniu. Spodziewamy się, że para €/PLN przetestuje 4,63, czyli poziom sprzed decyzji NBP o podwyżce stóp. Nie spodziewamy się wiele większego osłabienia złotego, komentarze z RPP wskazują, że szanse na podwyżkę stóp w listopadzie o 50pb są istotne. Ryzyka dla złotego (i innych walut CEE) w listopadzie są jednak duże. Jeżeli dolar przestanie się osłabiać to presja na PLN prawdopodobnie jeszcze się nasili.

Czy na kursie złotego dojdzie do wystrzału? PLN zdeklasuje EURO? Sprawdź, co dzieje się na rynku walutowym  - 1

Złoty pozostaje silnie niedowartościowany wobec euro

Wzrost zmienności opcyjnej spowodował jednak, że nasz model daje jeszcze dużo miejsca na dalszy wzrost pary /PLN – por. wykres na przedostatniej stronie. Sugeruje to pole do wzrostu kursu €/PLN nawet ponad 4,65 i to mimo rosnących oczekiwań na podwyżki stóp w kraju.

W naszej ocenie złoty pozostanie dość słaby do końca roku, tj. kurs €/PLN utrzyma się blisko 4,60

Na umocnienie złotego nie pozwala szereg czynników. Problemy gospodarcze Chin zniechęcają do lokowania kapitałów na rynkach wschodzących. Specyficznym problemem Polski jest natomiast konflikt z Komisją Europejską. Na razie nie widać perspektyw na jego deeskalację.

Czy na kursie złotego dojdzie do wystrzału? PLN zdeklasuje EURO? Sprawdź, co dzieje się na rynku walutowym  - 2

Rynek wycenił już również pełen cykl podwyżek stóp w Polsce

Naszym zdaniem kolejne posunięcia RPP raczej rozczarują inwestorów. Stawki rynku pieniężnego wskazują na wzrost stóp co najmniej do 2,5% w horyzoncie 2 lat. My spodziewamy się raczej 2%. Spodziewamy się podwyżki w listopadzie ale prezes NBP znów powie, że to nie cykl i będzie chłodził oczekiwania na kolejne podwyżki.

Czy na kursie złotego dojdzie do wystrzału? PLN zdeklasuje EURO? Sprawdź, co dzieje się na rynku walutowym  - 4

Agro Navigator PKO BP

Surowce rolne:

Zboża: Kontynuacja podwyżek cen zbóż. Wzrost zbiorów nie nadąża za wzrostem światowej konsumpcji. W Polsce produkcja zbóż podstawowych w 2021 może obniżyć się o 7% r/r.

Mleko: Spadki produkcji mleka w UE i spowolnienie produkcji w Polsce pod wpływem mniejszego pogłowia krów wpływają dodatnio na ceny mleka. Wyhamowuje eksport mleczarski do Chin.

Drób: Ceny drobiu wzrosły znacząco w 3q21 pod wpływem ograniczonej podaży. Wzrost opłacalności chowu ograniczają silne podwyżki cen pasz.

Wieprzowina: Nadpodaż mięsa wieprzowego na rynku unijnym, spowodowana spadkiem eksportu do Chin ogranicza wzrosty cen trzody.

Wołowina: Wysoki popyt na wołowinę i rekordowe ceny. Zmiany cen bydła wpisują się w tendencje cenowe na świecie.

Owoce: Wyższe zbiory jabłek w Polsce i stabilne w pozostałych krajach UE. Ceny jabłek znacząco spadły, rekordowo wysokie były ceny malin.

Warzywa: Wzrosty cen warzyw i ziemniaków napędzają inflację cen żywności. Według GUS tegoroczna produkcja warzyw gruntowych może zmaleć o 2% r/r, a ziemniaków o 10% r/r.

Czy na kursie złotego dojdzie do wystrzału? PLN zdeklasuje EURO? Sprawdź, co dzieje się na rynku walutowym  - 3

Przetwórstwo:

Poprawa wyników finansowych w przetwórstwie spożywczym. Poprawiła się sytuacja branży przetwórstwa drobiu, presja kosztów surowcowych odbija się na wynikach w przetwórstwie zbóż.

Rynek nawozów:

Znaczące wzrosty cen gazu przekładają się na podwyżki cen nawozów


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk