• Odbierz prezent
Czy na giełdzie można emitować nowe akcje? Jak to zrobić? ABC emisji serii akcji

Emisja nowych akcji przez spółkę, która jest już notowana na giełdzie papierów wartościowych. Na czym polega i w jakim celu spółki się na nią decydują?

 

Czym jest emisja nowych akcji?

Dotychczas w Najlepszym Kursie Inwestowania w Akcje od Zera poruszyłem temat emisji nowych akcji przez spółki, które zdecydowały się na przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej i zebranie funduszy od inwestorów w ramach swojego debiutu na giełdzie. Lekcja siódma poświęcona jest przebiegowi procesu IPO, natomiast lekcja ósma odpowiada na pytanie w jaki sposób możemy zainwestować w akcje spółki, która planuje giełdowy debiut jeszcze na rynku pierwotnym.

Czytaj także: Debiut spółki na giełdzie. Co to jest IPO i skąd bierze się cena debiutu?

IPO. Co to znaczy, że spółka debiutuje na giełdzie? Gdy spółka akcyjna debiutuje na giełdzie oznacza to, że jej akcje stają się przedmiotem publicznego obrotu na regulowanym rynku papierów wartościowych. Dzięki temu możemy zarówno kupić, jak i sprzedać jej akcje za pośrednictwem naszego konta makle.. Czytaj
Debiut spółki na giełdzie. Co to jest IPO i skąd bierze się cena debiutu?

 

Rynek pierwotny to bardzo istotne pojęcie, konieczne do zrozumienia mechanizmu emisji nowych akcji. Jest to segment rynku kapitałowego, w którym przedmiotem obrotu są papiery wartościowe (w naszym przypadku akcje spółek) nie będące jeszcze w obrocie na publicznym rynku giełdowym. Akcje z rynku pierwotnego automatycznie przechodzą na rynek wtórny w momencie, gdy spółka debiutuje na giełdzie lub wprowadza na giełdę akcje z nowej emisji. Więcej na temat rynku pierwotnego i wtórnego dowiesz się z szóstej lekcji kursu.

Co to znaczy, że spółka przeprowadza emisję akcji? Oznacza to, że zwiększa liczbę dotychczasowych akcji i podwyższa kapitał zakładowy, czyli po prostu chce pozyskać kapitał od inwestorów, tworząc nowe akcje, które ma zamiar sprzedać. Emisję może przeprowadzić zarówno spółka niepubliczna, która chce wejść na giełdę (w ramach IPO), jak i spółka, która jest już notowana na giełdzie i chce pozyskać kapitał na określony cel.

 

Dlaczego zarząd decyduje się na emisję nowych akcji?

Emisja nowych akcji wiąże się z podwyższeniem kapitału zakładowego, nazywanego też akcyjnym. Warto na samym początku zastanowić się po co tak naprawdę spółki, które już są notowane na giełdzie decydują się na wypuszczenie na rynek nowych akcji:

 • podstawowy cel emisji jest dość oczywisty: chodzi oczywiście o pieniądze, a konkretnie o kapitał od inwestorów, który spółka chce przeznaczyć na konkretny cel. Może być to ekspansja na nowe rynki, opracowanie nowego produktu, rozbudowa infrastruktury, czy zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników. Tak naprawdę spółka może zbierać kapitał na co chce, bo to inwestorzy swoimi portfelami decydują czy oferta jest atrakcyjna
 • emisja nowych akcji może być korzystniejsza dla spółki niż np. kredyt inwestycyjny w banku albo emisja obligacji korporacyjnych
 • emisja nowych akcji pozwala też na przeprowadzenie programu motywacyjnego lub wypłatę premii dla pracowników, wtedy jednak nie dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, a do jego rozwodnienia 

 

Na jakich zasadach odbywa się kupno i sprzedaż nowych akcji spółki?

Oczywiście emisja nowych akcji nie jest prostym, szybkim i bezkosztowym procesem. Aby do niej w ogóle doszło, najpierw swoją zgodę muszą wyrazić akcjonariusze na walnym zgromadzeniu. Walne zgromadzenie decyduje też dla kogo nowe akcje będą dostępne. Mogą być wyemitowane publicznie, czyli dostępne na rynku pierwotnym dla wszystkich zainteresowanych inwestorów, mogą być dostępne wyłącznie dla inwestorów instytucjonalnych. WZA może też podjąć decyzję o tym, że akcje będa dostepne tylko dla pracowników albo obecnych akcjonariuszy. Bardzo ważne jest również to czy emisja odbędzie się z zachowaniem praw poboru akcji czy nie. Prawa poboru same w sobie są papierami wartościowymi, które dają akcjonariuszom możliwość zachowania dotychczasowego procentowego udziału w głosach już po emisji, ale jest to temat na osobny odcinek. 

 

Akcjonariusze na walnym zgromadzeniu zatwierdzają docelową wartość nowej emisji. WZA ustala również cenę, po jakiej nowe akcje będą sprzedawane. 

Cena emisyjna akcji jest najczęściej od kilku do nawet kilkunastu procent niższa od aktualnych notowań spółki, po to by zachęcić inwestorów do zakupu. Ma to bardzo istotne konsekwencje, o których opowiem w kolejnych odcinkach kursu poświęconych emisjom akcji.

 

Czy akcje spółki mogą zostać przyznane za darmo? Kto może otrzymać nowo wyemitowane akcje?

Akcje za darmo? W ramach emisji nowych akcji przez spółkę jest to jak najbardziej możliwe. Spółka ma prawo do wyemitowania darmowych akcji, które przekaże swoim pracownikom np. w formie dodatku motywacyjnego lub premii okresowej lub jako podziękowanie za określony staż pracy, czy przed pójściem na emeryturę. Zdarzają się również przypadki, w których spółka emituje nowe akcje po to, by zaspokoić wierzycieli, najczęściej niespłaconych obligatariuszy, nie jest sygnał świadczący o stabilnej sytuacji finansowej spółki.

W przypadku emisji akcji, które zostaną przyznane za darmo dochodzi do rozwodnienia kapitału zakładowego, czyli po prostu spadku notowań spółki. Dlaczego? Dlatego, że zwiększa się liczba akcji, ale już sama kapitalizacja nie ulega zmianie, bo nikt za te akcje nie zapłacił.

 

Co oznaczają litery alfabetu przy każdej emisji nowych akcji?

Emisje nowych akcji są organizowane w tzw. seriach, z których każda jest zarejestrowana w KDPW. Przyjęło się też, że poszczególne serie akcji są oznaczane kolejnymi literami alfabetu, oczywiście zaczynając od A (najczęściej jest to moment przekształcenia spółki z o.o. w akcyjną). Kolejne emisje są oznaczone następującymi literami alfabetu, B, C, D itd. Po tych oznaczeniach możemy też stwierdzić ile emisji dana spółka przeprowadzała w przeszłości.

FXMAG akcje czy na giełdzie można emitować nowe akcje? jak to zrobić? abc emisji serii akcji najlepszy kurs inwestowania w akcje rynek pierwotny emisja emisja akcji wza gpw ipo czym jest emisja nowych akcji? dlaczego zarząd decyduje się na emisję nowych akcji? kupno i sprzedaż nowych akcji spółki co oznaczają litery alfabetu przy każdej emisji nowych akcji? czy akcje spółki mogą zostać przyznane za darmo? kto może otrzymać nowo wyemitowane akcje? emisja akcji co to emisja akcji na giełdzie emisja nowych akcji po co wza jak kupić akcje jak sprzedać akcje emisja nowych akcji w spółce akcyjnej emisja nowych akcji a kurs emisja serii akcji akcje giełda papierów wartościowych 1


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk