• Odbierz prezent
Czy na amerykańskim DJIA będziemy mieć kontynuację trendu?

Na amerykańskim DJIA wczorajsza sesja wygląda jak zakończenie korekty na interwale dziennym. Żółty prostokąt powstał jako kopia korekty ze stycznia tego roku. Widać, że ostatnie spadki lekko naruszyły geometryczne wsparcie 33364 punkty. Jednak wczorajsza reakcja popytu wynagradza tę wątpliwość z nawiązka, sugerując że byki mają się całkiem nieźle.

Wiadomości rynkowe z mBank

To, co budzi moje obawy to fakt,

że notowania tego indeksu przełamały wsparcie 33550 punktów, będące efektem serii kwietniowych dołków. Ktoś może powiedzieć, że nic się nie stało, przecież cena powróciła powyżej tej wartości. Problem w tym, że powstał nowy dołek, co załamuje definicje trendu wzrostowego. Jeżeli niedźwiedzie mają jakieś możliwości zatrzymania wzrostów, to najbliższy opór jest właśnie testowany. Jest nim cena 34100 punktów. Jeżeli w najbliższych dniach wartość DJIA przeskoczy tę czarną linię, to otworzy się droga do ataku na ostatni szczyt.

Wskaźnik MACD,

znajdujący się pod wykresem, od dłuższego czasu tworzy trend spadkowy. Jest to w jawnej sprzeczności z kształtem wykresu ceny. Powstaje wiec zjawisko negatywnej dywergencji, które może mieć daleko idące konsekwencje dla posiadaczy długich pozycji.

Dla przykładu zrobiłem projekcję bazującą na interwale tygodniowym

Dwa różne mierzenia Fibonacciego wskazują na wąski obszar znajdujący się w okolicach 31560 punktów. Trudno określić, czy i kiedy notowania tego instrumentu dotrą w te okolice, ale jeżeli wzrost trwające od października 2020 roku miałyby się ku końcowi, to zielona strefa może być końcem korekty wyższego rzędu.

Podsumowując, trend na D1 ma szanse dalej trwać. Przekonamy się o tym być może już dziś, jeżeli lokalny opór 34100 zostanie pokonany.

Kontynuacja trendu na DJIA? - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk