• Odbierz prezent
Czy możliwe jest zniesienie podatki Belki? Podpisz petycję

W 2002 roku w Polsce wprowadzony został podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki (ówczesny minister finansów). Docelowo miał funckjonować przez okres 12 miesięcy, ale jest z nami po dzień dzisiejszy. 11 maja fundacja Trading Jam rozpoczęła inicjatywę mającą na celu wyeliminowanie podatków Belki i Ty możesz w tym pomóc.

Podpisz petycję

Pierwszym ważnym krokiem jest zebranie jak największej liczby podpisów pod petycją fundacji Trading Jam Session. Petycja dostępna jest pod adresem: https://www.petycjeonline.com/likwidacja_podatku_od_zyskow_kapitaowych_podatku_belki. Możesz do niej przejść klikając poniższy przycisk.

PODPISZ PETYCJĘ

Wideo fundacji Trading Jam dot. zniesienia podatku Belki

List Fundacji Trading Jam Session

"Szanowny Panie Premierze,

Mając na uwadze sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj, polscy pracownicy, a także polskie przedsiębiorstwa, zwracamy się z prośbą o likwidację podatku od dochodów kapitałowych, zwanego potocznie “podatkiem Belki”. 

Światowa gospodarka przeżywa kryzys, którego skutki odczujemy jeszcze przez kilka najbliższych lat. Stan epidemiczny na całym świecie, zerwanie łańcuchów dostaw, kwarantanna, skutki Covid19 sparaliżowały popyt oraz podaż. 

Ministerstwo Finansów w 2017 roku, w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich odpowiedziało, że wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych byłoby możliwe tylko wówczas, gdy skutki tej preferencji podatkowej, w postaci zmniejszenia wpływów do budżetu państwa pozwoliłyby na realizację celów, które w konsekwencji stworzyłyby długotrwałe mechanizmy do dalszego rozwoju gospodarki państwa i poprawy życia polskich obywateli.

Podatek Belki w swoich założeniach wprowadzono tymczasowo, a właśnie mija dziewiętnasta rocznica jego funkcjonowania. Nad narodem polskim ponownie gromadzą się ciemne chmury w postaci konsekwencji kryzysu THE GREAT LOCKDOWN. Już nie tylko chodzi o podatki z zysków giełdowych inwestorów, ale podatek również płacą drobni ciułacze, którzy gromadzą swoje oszczędności na lokatach. W obliczu obecnych zmian koniunkturalnych nie można kazać płacić obywatelom za samo posiadanie oszczędności. 

Według badań wpływy z podatku Belki do budżetu nie stanowią nawet 1 proc wszystkich podatków. Podatek od zysków kapitałowych zajmuje czołowe miejsce głównych zagadnień zniechęcających w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Nie można nazwać przesadą jeśli przyjmiemy, że w związku z tym to największy problem rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Sam podatek nie zachęca Polaków do inwestowania pieniędzy, a tym bardziej do oszczędzania. Oprócz tego likwidacja podatku upraszcza system biurokracji, zmniejsza biurokrację. 

Podatek ten wpływa negatywnie na motywację wielu Polaków do inwestowania min w Polską gospodarkę poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Odzwierciedleniem tego stanu jest niski odsetek inwestorów indywidualnych na GPW w porównaniu do lat 90tych i lat 2000-2008.

Jako Fundacja Trading Jam, która zrzesza ponad 38 000 polskich inwestorów indywidualnych, a której celem jest szerzenie świadomości i edukacji finansowej, w codziennej pracy często spotykamy się z sygnałami od inwestorów, że podatek od zysków z oszczędności jest dla nich istotnym czynnikiem negatywnie wpływającym na chęć odkładania środków na gorsze czasy. Ponadto likwidacja podatku od zysków kapitałowych ułatwiłaby firmom pozyskanie finansowania w tym ciężkim dla nich okresie, a tym samym zmniejszyłaby konieczność występowania przez te firmy o wsparcie ze środków państwowych, które mogłyby zostać wykorzystane w znacznie lepszy sposób – przykładowo poprzez zwiększenie finansowania dla szpitali.

Liczymy na to, że Pan Premier przychyli się do naszej prośby i dzięki temu jako obywatele będziemy mogli wspierać rodzime firmy, jednocześnie budując poprzez oszczędzanie, narodową finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Jednocześnie z tym listem rozpoczynamy akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej “podatek Belki”


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk