• Odbierz prezent
Czy Laburzyści zdobędą przewagę? - ryzyko polityczne dla rynków
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wyglądają obecne sondaże wyborcze w Wielkiej Brytanii?
- Jak reagują rynki?

Od kilku tygodni rośnie ryzyko polityczne. Jego główną przyczyną są zamachy w Wielkiej Brytanii, a w tle parlamentarna kampania wyborcza. Sytuacja zmienia się diametralnie, co widać po notowaniach funta, który reaguje negatywnie na wyniki sondaży i ataki terrorystyczne. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, co do wyników czwartkowych wyborów.

 

Fala zamachów

To już trzeci w skali ostatnich miesięcy zamach, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii. Theresa May po raz kolejny w ciągu niespełna miesiąca zwołała posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA. Po ataku w Manchesterze wstrzymała na kilka dni kampanię wyborczą, dziś znów daje znać, że nie godzi się na narastające niebezpieczeństwo ze strony Państwa Islamskiego. Są to tylko słowa, które Brytyjczycy słyszeli już po przedostatnim zamachu. Jak twierdzi:

„Przemoc nie może zakłócić przebiegu demokratycznego procesu”.

May miała na myśli kampanię wyborczą i same wybory, które odbędą się mimo ostatnich zamachów.

 

Sondaże nieprzychylne dla May

Przyspieszone wybory parlamentarne miały utwierdzić pozycję Theresy May i Konserwatystów w brytyjskim parlamencie. Miały pokazać, że to właśnie May przeprowadzi Brytyjczyków przez trudny proces Brexitu i wynegocjuje dla nich jak najlepsze warunki rozwodowe. Taki był zamiar, rzeczywistość okazała się jednak inna. Odkąd rząd nie potrafi zapanować nad rozprzestrzeniającą się falą islamskiego ekstremizmu, elektorat nie jest już tak przychylny dla partii rządzącej i premier. Ostatni sobotni sondaż Survation pokazał wynik, którego nie spodziewał się żaden inwestor. Przewaga Konserwatystów nad Laburzystami to już tylko 1 punkt procentowy. Oznacza to, że w ciągu tych kilku przedwyborczych dni sytuacja na brytyjskiej scenie politycznej może się diametralnie zmienić.

 

Sondaże przedwyborcze

FXMAG forex czy laburzyści zdobędą przewagę? - ryzyko polityczne dla rynków theresa may zamachy wielka brytania gbp 1

 

Źródło: bbc.com

Funt i inwestorzy

Po sobotnich zamachach w Londynie funt znacznie osłabiał się. Nie był to pierwszy przypadek w minionym tygodniu, kiedy zauważaliśmy jego negatywną reakcję na sytuację w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniego tygodnia na notowania GBP największy wpływ miała brytyjska scena polityczna. Wszystko wskazuje na to, że i ten tydzień przyniesie mu zmienność.

Według inwestorów taka zmiana w układzie sił parlamentu brytyjskiego wprowadziłaby niepewność w obliczu nadchodzącego Brexitu. Zapowiedzi i plany May, do których przywykły rynki zeszłyby na drugi plan, w momencie gdy wybory wygraliby Laburzyści na czele z Jeremym Corbynem. Ten zapowiadał, że nie chce podważać demokratycznej decyzji Brytyjczyków. Corbyn ma odmienną wizję Brexitu niż May. Kilka najbliższych dni postawi rynki w niepewności, na co najbardziej będzie reagować funt.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk