• Sklep
  • Odbierz prezent
Czy kurs złotego najgorsze ma już za sobą?

Cena dolara amerykańskiego wyrażona w polskich złotych znalazła się w ubiegłym tygodniu na najwyższym poziomie od maja 2017 roku, docierając do poziomu 3,8594 PLN. Z punktu widzenia całej fali osłabienia złotego i umocnienia dolara była do kontynuacja trendu, który rozpoczął się od początku 2018 roku.

W tym roku również doszło do sytuacji nie obserwowanej od lat, czyli do tego, aby stopy procentowe w USA były wyższe niż w Polsce. Ostatni raz takie wydarzenie miało krótkotrwały charakter i wystąpiło na przełomie 2017 roku.

1

Stopy procentowe w USA i w Polsce na przestrzeni lat.

Aktualnie charakter zacieśniania monetarnego w USA przejściowy nie jest, a w Polsce dominują gołębie w RPP, stąd też nie ma na razie co liczyć, aby ten stan rzeczy się zmienił. To również pociągnęło kapitał w stronę amerykańskiej waluty kosztem polskiej i pomogło w tak istotnym rajdzie kursu USDPLN - dyskontując taki stan rzeczy.

Niemniej jednak FED zaczął zmieniać swoją politykę, sygnalizując możliwość zakończenia cyklu podwyżek, a z kolei spoglądając na pozycjonowanie inwestorów na indeksie dolara widzimy dość wykupiony rynek.

1

Wykres dzienny USDPLN. Źródło: platforma Conotoxia

Z punktu widzenia wykresu obserwujemy znaczącą negatywną dywergencję na oscylatorze MACD, której wymowa jest niedźwiedzia. Ważnym wsparciem dla notowań może okazać się ponownie średnia 200-sesyjna, która już raz przysłużyła bykom.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk