• Odbierz prezent
Czy kurs franka szwajcarskiego (CHF/PLN) zacznie zyskiwać na wartości? Analiza pary walutowej

Analiza dziennego wykresu CHFPLN jest sporym wyzwaniem. O ile łatwo można wskazać skrajne wartości rocznej konsolidacji, czyli 4.05 i 4.35, to zachowanie ceny wewnątrz jest mocno „zakręcone”. Poszczególne fale zdaje się, że wykonują chaotyczne ruchy w obu kierunkach. Trudno tym samym wskazać lokalne opory i wsparcia.

Wiadomości rynkowe z mBank

To, co wiemy z wykresu W1, to naruszona została czerwona linia trendu wzrostowego. Jest to efektem bardziej ruchu w bok niż przeceny CHF, co może budzić wątpliwość co do zmiany sentymentu na tym instrumencie.

Wracając do wewnętrznej struktury konsolidacji, to z pewną tolerancją jako najbliższy opór można wskazać cenę 4.16. Zwykle dawała ona szansa na to, aby skierować wzrok w stronę 4.05, czyli podstawy konsolidacji.

Jeżeli popyt przełamuje ten opór, to wyhamowuje w okolicach 4.2250. Oba te scenariusze mają podobne prawdopodobieństwo aplikacji w aktualnym kształcie wykresu. Może pewna przewaga jest po stronie deprecjacji franka szwajcarskiego z racji wczorajszego odbicia od żółtego oporu.

Konsolidacja rządzi się swoimi prawami, wiec warto pamiętać, że lokalne poziomy często poddawane są próbie a w konsekwencji przełamywane. Najsolidniejsze podstawy mają ceny będące zewnętrznymi wartościami ruchu bocznego.

Nie prosta sytuacja na CHFPLN - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk