• Odbierz prezent
Czy kurs dolara czeka kolejna fala wzrostów? Weekendowy przegląd par z USD
fot. freepik.com

Dolar był najsłabszą z głównych walut minionego tygodnia. Najbardziej było to widoczne na wykresie AUDUSD, ponieważ to dolar australijski zyskał aż 1.95% wobec USD. Siłę pokazał też funt umacniając się o 1.48 wobec dolara amerykańskiego. Czego można spodziewać się w nadchodzącym tygodniu?

Czy wsparcie na USDCHF zadziała i co to oznacza dla kursu pary EURUSD?

Pary walutowe USDCHF i EURUSD są silnie przeciwnie skorelowane, co oznacza, że wzrosty na jednej parze oznaczają spadki na drugiej. Patrząc na wykres USDCHF widzimy, że kurs reaguje obecnie na poziom wsparcia 0.9170-0.9190. Od sierpnia  ten obszar był kilkukrotnie testowany od dołu i dopiero silna popytowa świeca z 22.09 zdołała go trwale przebić. Obecne zejście ceny można więc traktować jako ruch powrotny do wyłamanego oporu, które teraz może zadziałać jako wsparcie. Na korzyść scenariusza wzrostowego działa też bliska obecność linii trendu wzrostowego oraz sekwencja coraz wyższych szczytów i dołków co definiuje trend wzrostowy. Gdyby ruch wzrostowy rozwinął się z obecnych poziomów targetem jest obszar oporu w okolicach 0.9370 oraz przebiegająca tam linia trendu spadkowego. Dopuszczalne jest jeszcze jedno spadkowe zejście z obecnych poziomów w kierunku przetestowania linii trendu, ale warunkiem koniecznym utrzymania wzrostów jest oczywiście jej nie przebicie.

 Wykres 1. Kurs dolara do franka (USDCHF) z odwrotnie skorelowanym kursem EURUSD, interwał dzienny

Wykres 1. Kurs dolara do franka (USDCHF) z odwrotnie skorelowanym kursem EURUSD, interwał dzienny

Siła AUDUSD. Kiedy czas na spadki na „australijczyku”?

Jak wspomniano, para AUDUSD odbyła imponujący rajd wzrostowy z 4 sesjami wzrostowymi. Dopiero piątek przyniósł realizację zysków i spadki na parze. Reakcja ceny odbyła się w nieprzypadkowym miejscu, bo na poziomie oporu 0.72. W związku z prognozowanym umocnieniem dolara bardziej prawdopodobne są spadki na AUDUSD. Możliwa jest jednak jeszcze jedna fala wzrostowa do 0.7250 i tam dopiero reakcja na poziom oporu i linię trendu spadkowego poprowadzoną po lokalnych szczytach. Target dla spadków to ostatni lokalny dołek na 0.7000.

Przebicie wspomnianej linii trendu to oczywiście negacja spadkowego scenariusza na parze AUDUSD.

 Wykres 2. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUDUSD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUDUSD), interwał dzienny

Nerwowo na GBPUSD

Kurs pary GBPUSD zgodnie z przewidywaniami sprzed kilku dni wybił formację klina, co skutkowało wzrostami pod poziom oporu 1.2980. Traderzy handlujący na niższych interwałach mogli zaobserwować w czwartek silne ruchy na funcie spowodowane wytoczeniem przez UE wobec Wielkiej Brytanii dział prawnych za złamanie uprzedniej umowy Brexitowej. Co dalej z GBPUSD? Warto poczekać na reakcję ceny na poziom 1.30, który zatrzymał wzrosty w połowie września. Brak reakcji prospadkowej w tym obszarze i wyraźne przebicie ponad 1.30 to możliwość dalszych wzrostów do 1.3250.

 Wykres 3. Kurs funta do dolara (GBPUSD), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs funta do dolara (GBPUSD), interwał dzienny

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk