• Odbierz prezent
Czy kryptowaluty są zabezpieczeniem przed kryzysem? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
Z artykułu dowiesz się:

Czy kryptowaluty mogą stanowić zabezpieczenie w trudnych czasach. Czy bitcoin (BTC) to właściwy wybór na czas kryzysu

Najpopularniejsza kryptowaluta Bitcoin została wprowadzona w 2009 roku. Dopiero w końcówce lutego 2020 roku wszyscy zwolenniki odporności kryptowalut na kryzys przekonali się ile tak naprawdę warte są kryptowaluty podczas potężnej fali wyprzedaży na światowych giełdach. Jak zachował się Bitcoin podczas koronakryzysu?

Szczyt na Bitcoinie przed koronakryzysem został utworzony 13 lutego (10502$) a na SP500 20 lutego (3395). Dołki na Bitcoinie utworzyły się 13 marca (3860$), a na SP500 23 marca (2184). W obu przypadkach spadki i wzrosty na Bitcoinie pojawiły się w kilkudniowym wyprzedzeniem. Nie zmienia to faktu, że koronakryzys pokazał, że kryptowaluty nie są odporne na panikę na giełdach. Podczas dużej wyprzedaży dla wszystkich inwestorów najważniejszy jest dostęp do gotówki, co potwierdziły również spadki na złocie (wywołane margin callami). W warunkach dużego strachu tracą praktycznie wszystkie aktywa. Jeszcze ciekawiej wygląda korelacja złota z bitcoinem. Szczyt na złocie utworzyły się 9 marca (Bitcoin 13 lutego), a dołki 16 marca (Bitcoin 13 marca). Interesująco wygląda również reakcja złota i Bitcoina na ogłoszone porozumienie przedstawicieli Unii Europejskiej 21 lipca w sprawie pakietu pomocowego wartego 750 miliardów euro. Od tej daty zarówno na złocie (13%) i bitcoinie (32%) nadal mamy doczynienia z silnymi wzrostami.

bitcoin do dolara

złoto do dolara

Czy na podstawie tych danych można założyć, że bitcoin jest hedgem przed kryzysem?

Moim zdaniem nie. Osobiście kryptowaluty traktuje jako instrument spekulacyjny, którego wykorzystanie w odpowiednim momencie może przyczynić się do wygenerowania ciekawej stopy zwrotu. Każdy, kto długoterminowo zamierza trzymać krytowaluty powinien pamiętać o ogromnym kryzysie zadłużeniowym (publicznym i korporacyjnym- 255 bilionów dolarów) na całym świecie, który po ostatnich interwencjach rządowów i banków centralncyh będzie jeszcze większy. 

globalny dług

 Świat nie może zadłużać się w nieskończoność, a moment przejścia z obecnego systemu monetarnego na inny (być może oparty o kryptowalutę SDR- wypadkowa kilku najważniejszych walut – dolara, juana, euro, funta oraz jena) może być początkiem końca wielu kryptowalut. Pomysł decentralizacji systemu finansowego oparty o krytowaluty jest tylko chwytem sprzedażowym, który jest zwalczany od kilku lat przez rządy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych Departament Skarbu zakwalifikował Bitcoina jako wymienialną walutę cyfrową w 2013 roku. Commodity Futures Trading Commission we wrześniu 2015 roku uznała bitcoina towarem i jest opodatkowany jako własność oraz podlega przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Należy pamiętać o tym, że najpotężniejsze banki centralne są w rękach prywatnych inwestorów i w wielu przypadkach traktowani są jako pożyczkodawcy ostatniej instancji. Ze względu na to, że kontrolują podaż pieniądza coraz bardziej uzależniają państwa (interwencjami na rynku obligacji), można zakładać, że rynek kryptowalut będzie coraz bardziej regulowany. Aby doszło do większych regulacji mali inwestorzy muszą wystraszyć się dużym atakiem spekulacyjnym na kryptowaluty. Wtedy rządy dojdą do głosu i stwierdzą, że ten rynek musi być w pełni regulowany.

Czy kryptowaluty są lepszym zabezpieczeniem niż najpopularniejsze aktywa?

Nie, wszystkie aktywa podlegają cyklom. Na każdy instrument należy spojrzeć indywidualnie. Aktywa zachowują się różnie podczas cyklów koniunkturalnych, a w szczególności podczas interwencji banków centralnych. Kryzys z przełomu lutego i marca pokazał jak zachował się Bitcoin. Jeżeli dojdzie w tym roku do drugiej fali wyprzedaży na indeksach to warto pamiętać o zaistniałych korelacjach pomiędzy indeksami a złotem.


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk