• Odbierz prezent
kontrakty terminowe na Ethereum

Andrew Singer w swym artykule na portalu Cointelegraph rozważa, czy kontrakty terminowe na kryptowalutę Ethereum zyskają popularność na rynku. Czy będą one atrakcyjne dla inwestorów?

 

 

Andrew Singer w swym artykule zwraca uwagę na to, że amerykański organ regulacyjny CFTC (Commodity Futures Trading Commission) dąży do tego, by uregulować kwestię Ethereum (ETH). Stanowisko komisji w tej sprawie może mieć istotny wpływ na rynek kryptowalut i blockchain.

10 października na spotkaniu Yahoo Finance’s All Markets Summit, które odbyło się w Nowym Jorku, przewodniczący CFTC – Heath Tarbert przedstawił swoje stanowisko następującymi słowami: „Według mojego punktu widzenia, jako przewodniczącego CFTC, ETH jest towarem, a zatem będzie podlegać regulacjom CEA (Rady Doradców Ekonomicznych). Przypuszczam, że zobaczycie w bliskiej przyszłości kontrakty terminowe związane z Ethereum i inne instrumenty pochodne mogące być przedmiotem handlu.”

Ethereum (ETH) jest kryptowalutą publicznej otwartoźródłowej platformy blockchainowej o tej samej nazwie, znanej ze smart kontraktów.

Gdyby kryptowaluta ETH została uznana za towar (commodity), mogłaby podlegać regulacjom Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Dlatego istotna jest definicja. Podobnym przykładem jest Bitcoin (BTC), który został uznany przez amerykańskich regulatorów za towar, w związku z czym kontrakty terminowe na tę kryptowalutę stały się przedmiotem handlu od grudnia 2017 r.

W rozmowie z portalem Cointelegraph, Perianne Boring – szefowa Izby Handlu Cyfrowego (Chamber of Digital Commerce) stwierdziła, że oświadczenie przewodniczącego CFTC było „niezwykle istotne”. Jak dodała, „wskazówka ze strony przewodniczącego Tarberta, że instrumenty pochodne na ETH wkrótce mogą zostać wprowadzone, jest oznaką dojrzałości rynku i stanowi zachęcający krok ku dostrzeżeniu korzyści z aktywów cyfrowych w tym kraju.”

Portal Cointelegraph zwraca uwagę, że jeszcze może być za wcześnie, by ocenić, kiedy pierwsze instrumenty pochodne na ETH mogą wejść na rynek.

Według informacji portalu, „w tym momencie CME Group nie ma w planach wprowadzenia dodatkowych kontraktów terminowych na kryptowaluty”. CME (Chicago Merkantile Exchange) to jedna z największych giełd towarowych w USA, która jest najważniejszym podmiotem na rynku kontraktów terminowych na Bitcoin. W rozmowie z portalem Cointelegraph, rzecznik CME powiedział, że teraz giełda skupia się na tym, aby wprowadzić na rynek kolejne instrumenty pochodne na Bitcoin w pierwszym kwartale 2020 r.

 

Czy kontrakty terminowe na Ethereum przyciągną inwestorów instytucjonalnych?

Większa ilość różnorodnych instrumentów finansowych może pomóc rynkowi kryptowalut przyciągnąć inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze zbiorowego inwestowania czy fundusze hedgingowe. Fundusze zazwyczaj mają ograniczenia inwestycyjne, które pozwalają im inwestować tylko w określone rodzaje aktywów, co powstrzymuje je od inwestowania w aktywa cyfrowe. Kontrakty terminowe na kryptowaluty mogą być dla nich korzystnym rozwiązaniem. Przy ich rozliczaniu inwestorzy otrzymują swe środki w dolarach, a nie w BTC albo ETH, co stanowi istotną różnicę.

Duzi inwestorzy unikali kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum także ze względu na problemy z ich przechowywaniem. Jeśli inwestor traci swój klucz prywatny, traci także dostęp do swych bitcoinów. Obecnie powiernicy i brokerzy oferują usługi związane z przechowywaniem takich aktywów, ale opłaty za te usługi także często są wysokie. Dzięki inwestowaniu w kontrakty terminowe, uczestnicy rynku mogą obstawiać wzrost lub spadek ceny danego aktywa bez konieczności rzeczywistego posiadania go i przechowywania.

W rozmowie z portalem Cointelegraph, Lanre Sarumi – CEO giełdy instrumentów pochodnych na kryptowaluty Level Trading Field nie wykazuje entuzjazmu. Stwierdził, że wciąż nie ma wiele zainteresowania inwestorów instytucjonalnych kryptowalutami. Sarumi dodał: „Wydaje się, że inwestorzy instytucjonalni znajdują bardziej atrakcyjne alternatywy inwestycyjne gdzie indziej. Z kontraktami terminowymi na ETH prawdopodobnie nie będzie lepiej. Mówimy o ETH – kryptowalucie, nie Ethereum – platformie blockchainowej, która nadal przyciąga zainteresowanie ze strony instytucji.”

Jak zwraca uwagę portal Cointelegraph, niemniej jednak na CME wzrósł wolumen obrotu na kontraktach terminowych na Bitcoin. W trzecim kwartale 2019 r. średni dzienny wolumen wynosił 5534 kontraktów , co stanowi wzrost o 10% wobec analogicznego kwartału 2018 r. Jednocześnie był niższy niż w drugim kwartale 2019 r.

Platforma Bakkt należąca do Intercontinental Exchange, 9 października zaliczyła rekordowy dzień, kiedy odnotowała wolumen 224 kontraktów terminowych na Bitcoin o łącznej wartości 1,92 mln USD. Jednak przez większość czasu dzienny obrót wynosi tam poniżej 1 mln USD.

 

Stabilizacja rynku

Futures są kontraktami umożliwiającymi kupno lub sprzedaż określonej ilości danego aktywa po określonej cenie i w określonym terminie. Są one szczególnie użyteczne, gdy cena aktywa, na którym są oparte, cechuje się dużą zmiennością, tak jak w przypadku Bitcoina.

David L. Yermack – profesor NYU Stern w rozmowie z portalem Cointelegraph stwierdził: „Nie widzę wielu różnic ekonomicznych w uzasadnieniach kontraktów terminowych na ETH w porównaniu z Bitcoinem. ETH ma dużo mniej spekulacyjny wolumen handlu, jednak okaże się, jak duży popyt istnieje na futures na ETH.”

Pozostają jednak obawy dotyczące tego, czy handel kontraktami terminowymi na te aktywa nie doprowadzi do manipulacji finansowych lub centralizacji tego rynku.

Pomimo, że SEC i CFTC wydają się przyjmować, że zarówno BTC jak i ETH są towarami, a nie papierami wartościowymi, to takiej pewności nie ma w przyszłości. Wydaje się, ze to zależy od stopnia decentralizacji, a więc zakresu, w jakim takie aktywa są kontrolowane przez stronę trzecią.

Tarbert stwierdził, że mogą zdarzać się sytuacje, kiedy w ramach ICO oferowane jest aktywo spełniające warunki uznania za papier wartościowy, ale z czasem staje się ono coraz bardziej zdecentralizowane. Inwestorzy instytucjonalni jednak wolą regulacyjną przewidywalność.

Spencer Bogart – szef działu badawczego Blockchain Capital zwrócił uwagę, że granie na spadek ceny Bitcoina jest „ekstremalnie ryzykowne”, ponieważ nie ma tam żadnego naturalnego punktu, takiego jak stosunek cena/zysk, kiedy można powiedzieć, że aktywo jest przewartościowane. To samo prawdopodobnie można powiedzieć o ETH.

Futures Industry Association zwraca uwagę, że Ethereum jest technicznie bardziej złożone niż Bitcoin, w związku z czym jest także trudniej zarządzać ryzykiem.

 

Handel opcjami w I kwartale 2020 r.?

CME zamierza wprowadzić do obrotu opcje na Bitcoin w I kwartale 2020 r. Opcje różnią się od kontraktów terminowych m. in. tym, że w przypadku kontraktów inwestor musi nabyć dane aktywo po ustalonej wcześniej cenie w ustalonym terminie, a opcje natomiast dają takie prawo, ale nie musi ono być zrealizowane.

Tim Mc Court z giełdy CME przypuszcza, że opcje na Bitcoin mogą stać się popularne wśród traderów i minerów z Azji.

W swym wystąpieniu Tarbert podkreślił ważną rolę technologii blockchain i aktywów dla USA. Jak podsumowuje portal Cointelegraph, regulatorzy oraz giełdy starają się rozwinąć instrumenty oparte na Bitcoinie tak, by  były zarówno bezpieczne, jak i atrakcyjne dla inwestorów, szczególnie instytucjonalnych. Dokonanie tego samego w stosunku do instrumentów pochodnych opartych na ETH może być jeszcze większym wyzwaniem.

Notowania: ETHEREUM

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk