• Odbierz prezent
Czy komputery kwantowe zniszczą bitcoina i inne kryptowaluty?

Przyszłość technologii obliczeniowych, jaką będzie wykorzystanie komputerów kwantowych, których wydajność będzie nieporównywalnie wyższa niż obecnie produkowanych procesorów, zbliża się wielkimi krokami. Pod koniec zeszłego tygodnia, na targach technologicznych CES 2019, firma IBM zaprezentowała swój komputer kwantowy - Q System One, posiadający jednostkę obliczeniową o wciąż tajemniczo brzmiącej mocy dwudziestu Kubitów. Temat komputerów kwantowych jest szczególnie istotny również dla technologii cyfrowych walut opartych na kryptografii. Niejednokrotnie dało się słyszeć głosy, że kryptowaluty, na czele z bitcoinem (BTC), mogą stać się całkowicie bezużyteczne i bezbronne w starciu z dotychczas niewyobrażalną mocą obliczeniową tych jednostek. W jaki sposób kwantowe procesory mogą zagrozić kryptowalutom i czy to przyszłe niebezpieczeństwo jest realne? Czy bitcoin może stać się odporny na komputery kwantowe, czy może jego koniec jest już bliski?

 

 

Pierwszy konsumencki komputer kwantowy? Nie do końca...

IBM zaprezentowało światu swój pierwszy komercyjny komputer kwantowy z chipem o mocy 20 kubitów na targach CES 2019 w Las Vegas. Prezentacja obfitowała w zdjęcia i animacje niesamowicie wyglądającego urządzenia, które bardziej przypomina luksusowy sprzęt AGD niż dzisiejsze komputery stacjonarne. Mimo tego, że IBM określa Q System One jako pierwszy w historii komputer kwantowy do komercyjnego użytku, to fizyczny zakup samej jednostki nie będzie możliwy, ze względu na wyjątkową delikatność samego urządzenia, jak i rygorystyczne warunki jego pracy, takie jak odpowiednie ciśnienie, temperatura oraz wilgotność powietrza. Zamiast tego, możliwe będzie wydzierżawienie jego mocy obliczeniowej w chmurze.

 

Komentatorzy są jednak zgodni - IBM Q System One nie jest rewolucją w świecie komputerów kwantowych, z pewnością jest jednak pierwszym tego typu produktem, który został estetycznie opakowany, po to aby sprawiać wrażenie sprzętu, który już niedługo pojawi się na sklepowych półkach. Procesor zastosowany w komputerze IBM posiada moc 20 kubitów, która teoretycznie wciąż jest zbyt mała, aby zapewnić rzeczywiste zalety mechaniki kwantowej w skomplikowanych obliczeniach. Naukowcy zajmujący się tą dziedziną jako przełomowy moment wyznaczają stworzenie stabilnej jednostki o mocy przekraczającej 50 kubitów.

Stąd też, najnowszy komputer kwantowy IBM ma stanowczo za niską wydajność, aby zagrozić jakimkolwiek aktualnie wykorzystywanym rozwiązaniom kryptograficznym.

 

Warto dodać, że IBM już pod koniec 2017 r. uruchomiło usługę Q, pozwalającą na wydzierżawienie komputerów kwantowych o mocy 5 kubitów w chmurze obliczeniowej.

Za pioniera kwantowych układów obliczeniowych uznaje się kanadyjską firmę D-Wave Systems, która w lutym 2007 r. opublikowała schemat techniczny 128 kubitowego procesora, jednak jego rzeczywiste istnienie nigdy nie zostało oficjalnie potwierdzone.

 

Czy komputery kwantowe zniszczą bitcoina i inne kryptowaluty?

Naukowcy od wielu lat pracujący nad rozwojem komputerów kwantowych pokładają w nich ogromne nadzieje. Mimo, że aktualnie nie opracowano zastosowania procesorów tego typu, które otworzyłyby drogę do nieznanych wcześniej odkryć, wysoce prawdopodobnym jest, że komputery kwantowe nie tylko pozwolą na przyśpieszenie obliczeń naukowych z dziedziny fizyki i chemii, których wykonanie jest dziś bardzo czasochłonne, ale także zapewnią rządom nowe narzędzia walki z dotychczas praktycznie niemożliwymi do rozszyfrowania technikami kryptograficznymi, w tym również tymi, wykorzystywanymi w kryptowalutach.

 

Kryptowaluty korzystają z technologii opartych na kryptografii asymetrycznej, zwanej również kryptografią klucza publicznego. Pozwala ona na udostępnienie klucza publicznego bez ryzyka odszyfrowania klucza prywatnego, który zapewnia bezpośredni dostęp do środków. Klucz publiczny jest generowany na podstawie klucza prywatnego i proces ten przy wykorzystaniu aktualnych rozwiązań jest nieodwracalny. Jednym z hipotetycznych zastosowań komputerów kwantowych będzie właśnie odwrócenie tego procesu, pozwalające na odszyfrowanie klucza prywatnego na podstawie - dotychczas bezpiecznego - klucza publicznego. Jeśli odwrócenie procesów stojących za kryptografią asymetryczną się powiedzie, będzie to równoznaczne z tym, że środki w kryptowalutach, znajdujące się na publicznym rejestrze blockchain przestaną być bezpieczne. W bardziej optymistycznym scenariuszu może to pozwolić na potencjalne odzyskanie dostępu do środków przez użytkowników, którzy stracili dostęp do swoich kluczy prywatnych. Warto przypomnieć, że aktualnie ok. 4 mln BTC (z 21 mln, które zostaną wykopane) uznaje się za nieodwracalnie zamrożone na portfelach, do których utracono klucze prywatne.

 

Potencjalny atak na kryptowaluty przeprowadzony z wykorzystaniem procesorów kwantowych może odbyć się również poprzez ingerencję w samą transakcję, modyfikując jej odbiorcę. Gdy transakcja jest publikowana w sieci, jej podpis zawiera klucz prywatny nadawcy, uwierzytelniający jej autentyczność. Komputer kwantowy mógłby potencjalnie odszyfrować klucz prywatny i zmodyfikować nadawcę transakcji, tworząc fałszywy podpis cyfrowy.

 

Komputery kwantowe nie stanowią jednak zagrożenia dla górników kopiących m.in. bitcoina za pomocą specjalnie do tego przygotowanych układów ASIC. Układy te będą zachowywać wysoką wydajność w porównaniu z komputerami kwantowymi wykorzystywanymi do miningu.

Czytaj także: Bitcoin jest odporny na ataki 51% i double spending, wg raportu Banku Kanady

Bank of Canada (kanadyjski bank centralny) opublikował raport techniczny dotyczący „Zgodności motywacji w sieciach blockchain”. Wśród jego najbardziej istotnych wniosków pojawia się opinia, że jedna z największych bolączek sieci zdecentralizowanych, jaką jest podwójne wydawanie (ang. double spendin.. Czytaj
Bitcoin jest odporny na ataki 51% i double spending, wg raportu Banku Kanady

Przy ocenie potencjalnych zagrożeń ze strony komputerów kwantowych, należy zwrócić uwagę na fakt, że to cała kryptografia, oparta m.in. na krzywych eliptycznych może być zagrożona, nie zaś tylko kryptowaluty. Z algorytmów hashujących wykorzystywanych w walutach cyfrowych korzystają również banki, służby specjalne, czy chociażby witryny internetowe w certyfikatach bezpieczeństwa i systemach logowania. Stąd też ewentualny rozwój komputerów kwantowych nie będzie zagrożeniem wyłącznie dla kryptowalut, o czym każdy przepowiadający rychłą śmierć bitcoina powinien pamiętać.

 

Aktualnie, ze względu na swoją strukturę danych, na potencjalne działanie komputerów kwantowych odporne są kryptowaluty oparte na technologii skierowanego grafu acyklicznego (DAG), takie jak m.in. IOTA, czy Nano.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk