• Odbierz prezent
Czy kolejne przeceny indeksu NASDAQ mogą świadczyć o fakcie, iż spółki typu value wracają do łask inwestorów?

Poniedziałkową sesję na Wall Street zdominowała podaż, która uaktywniła się szczególnie mocno w ostatnich godzinach handlu. Słabość spółek technologicznych względem szerokiego rynku była kontynuowana nawet podczas korekty, indeks S&P 500 przecenił się o 1%, podczas gdy Nasdaq stracił aż 2,6%. Nie dość, że spółkom technologicznym od kilku miesięcy „brakuje paliwa” do poprawiania historycznych rekordów, to jeszcze w przypadku wzrostu awersji do ryzyka na rynkach spółki te często przeceniają się najmocniej. Może to świadczyć o zmianie preferencji wśród inwestorów, którzy obecnie kierują się w stronę spółek typu value.

Przebicie kluczowych poziomów oporu przez krajowy indeks blue chipów zbiegło się niefortunnie z korektą widoczną wczoraj głównie w Stanach Zjednoczonych

Indeks WIG20 w poniedziałek gwałtownie oddał sporą część wzrostów po godzinie 15:30, jednak biorąc pod uwagę, że spadki na Wall Street były jeszcze kontynuowane, a kontrakty terminowe na amerykańskie i europejskie indeksy wskazują na negatywne otwarcie wtorkowej sesji, wysoce prawdopodobna jest dziś korekta również na warszawskim parkiecie. Dla sektora bankowego jak i całej krajowej giełdy istotna będzie decyzja Sądu Najwyższego, która może zapaść już dzisiaj, w sprawie kredytów walutowych.

Wśród kluczowych tematów rozstrzygnięcie ma dotyczyć m.in.

możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. W indeksie WIG20 wczoraj dominowały walory CCC (+7,7%), PKO BP (+3,8%) i LPP (+3,7%), a na przeciwległym biegunie znalazło się JSW (-5,2%), które dziś poinformowało w oświadczeniu, że nie jest zainteresowane kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek, tym samym zanegowało taki scenariusz proponowany przez prezesa Tauronu Pawła Strączyńskiego .

W indeksie mWIG40 najgłębsze spadki odnotowało PKP Cargo (-3,9%),

a trend spadkowy kontynuowali producenci gier 11 bit studios (-3,6%) i TS Games (-3,3%). Liderem wzrostów, dzięki kontynuacji dobrych nastrojów po solidnych wynikach za I kw., był Stalprodukt (+6,9%). W indeksie sWIG80 dynamiczną korektę kontynuował Boombit (-11,2%), a w trendzie spadkowym gwałtownie odbił Harper (+12,2%).

Z pozostałych informacji:

  • Strata netto banku Millennium w I kw. wyniosła 311 mln zł, wobec 18 mln zł zysku w ubiegłym roku, wynik był zbliżony do konsensusu (318 mln zł).
  • Arctic Paper osiągnął w I kw. 29 mln zł zysku netto wobec 55 mln zł w analogicznym okresie 2020 r., wynik jest zgodny z konsensusem.

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk