• Odbierz prezent
kryptowaluty bitcoin trading

Coraz więcej osób pragnie inwestować w rynek kryptowalut. Niektórzy z nas dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rynkiem. Od czego zacząć, jeśli chcemy inwestować w kryptowaluty? Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie są najbardziej popularne strategie inwestycyjne?

 

Rosnąca popularność kryptowalut intryguje coraz więcej osób. Potencjalne zyski, które można zarobić na tym rynku, przyciągają nowych inwestorów. Rynkiem kryptowalut interesują się zarówno osoby, które mają nadzieję na zyski w krótkim terminie, jak i te, które traktują kryptowaluty jako inwestycję długoterminową. Jest też wiele osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z rynkiem kryptowalut, jednak nie wiedzą, jak zacząć.

 

Czy powinniśmy inwestować w kryptowaluty?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy rozważyć, jest to, czy kryptowaluty to w ogóle odpowiedni rodzaj inwestycji dla nas. Należy mieć na względzie istotne czynniki, których trzeba być świadomym, zanim zdecydujemy się na tę inwestycję. Dopiero po wzięciu pod uwagę tych czynników, możemy być pewni, czy jest to inwestycja właśnie dla nas.

Pierwszym czynnikiem, który należy rozważyć, jest fakt, że wycena kryptowalut nie może być określona przez tradycyjne metody znane z ekonomii.

Oprócz tego należy wziąć pod uwagę niejasności regulacyjne, które mogą być problematyczne dla użytkowników.

Należy także liczyć się z ryzykiem ataków hakerskich i defraudacji, przed którym nigdy nie jesteśmy w pełni bezpieczni.

Jeśli te kwestie nie powodują u nas poczucia poważnego dyskomfortu, może to być inwestycja dla nas. Natomiast jeśli jest inaczej, wtedy prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie naszych pieniędzy w coś innego.

 

Ile powinniśmy zainwestować?

Najlepszy sposób, aby zacząć inwestować w kryptowaluty, to spróbować to robić niewielkimi kwotami. One także mogą dać nam satysfakcję z handlu. Nawet dzięki takim niedużym inwestycjom możemy się rozwijać, zyskiwać coraz większą pewność w tym, co robimy i odkrywać coraz więcej. Warto także pamiętać, aby nie inwestować więcej niż jesteśmy w stanie stracić. To jest ważne w każdym rodzaju inwestycji, nie tylko w kryptowaluty. Na tym rynku jednak szczególnie, gdyż cechuje się on dużą zmiennością.

Innym aspektem, który powinniśmy rozważyć, jest skład naszego portfela inwestycyjnego. Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, więc jeśli chcemy mieć ekspozycję na rynek kryptowalut, dobrze byłoby, gdyby stanowił istotną część naszego portfela. Warto zwrócić uwagę także na to, że zachowanie cen pozostałych kryptowalut często jest zależne od wzrostów i spadków wartości bitcoina. Dlatego w inwestycjach w kryptowaluty warto mieć na uwadze to, co dzieje się z bitcoinem.

 

Jak zacząć?

Aby móc przystąpić do handlu, musimy założyć konto na giełdzie kryptowalut. Jest wiele takich giełd, dlatego wybór nie jest łatwy. Możemy mieć na uwadze różne cele i różne kryptowaluty. Jeśli wybierzemy określoną kryptowalutę, którą chcemy handlować, od tego będzie zależał wybór giełdy, z której będziemy korzystać. Jak już to zrobimy, możemy przejść do kolejnego kroku.

Gdy już mamy wybraną giełdę i założone konto, czas nabyć kryptowaluty. Zazwyczaj używa się w tym celu tradycyjnych walut. Często jednak zdarza się tak, że potrzebujemy kupić bitcoin (BTC), aby nabyć altcoiny. Wiele z nich nie może być zakupiona bezpośrednio za tradycyjne waluty. Jak już mamy trochę BTC, możemy nabywać inne kryptowaluty. Nabywanie kryptowalut za pośrednictwem tradycyjnych walut oferują m. in. Coinbase, Gemini, Kraken, Coinmama, Bitstamp.

Gdy już mamy wszystko, co niezbędne, możemy rozpocząć handel.

 

Strategie handlu

Można wyróżnić cztery główne strategie handlu, znane również z giełdy i forexu. Są to scalping, daytrading, swing trading i handel pozycyjny.

Scalping jest dobrą strategią dla użytkowników, którzy chcą szybko zarabiać pieniądze. Transakcje tego typu odbywają się szybko, w ciągu minut lub sekund kupujemy i sprzedajemy dane aktywa. W tej strategii dokonuje się dużych obrotów i zgarnia niewielkie zyski, za to w krótkim okresie czasu. Tu jest kluczowe podejmowanie szybkich decyzji. Warto mieć na uwadze, że analiza rynku w krótkim terminie jest mniej wiarygodna.

Daytrading jest inną krótkoterminową strategią, ale wiąże się z mniejszą intensywnością zawierania transakcji niż scalping. Daytraderzy zwykle przeprowadzają swoje transakcje w okresach czasu trwających od kilku minut do kilku godzin. Analizują trendy i starają się dopasować do nich swoje transakcje. W tym scenariuszu dużą rolę odgrywają analiza techniczna i wskaźniki. Często używa się takich wskaźników, jak np. RSI i MACD. Ważne są też bieżące wiadomości, które mogą wpływać na rynek.

Swing trading jest najbardziej powszechnym sposobem handlu na rynku. Nabywa się daną kryptowalutę i pozostawia na wiele godzin lub dni. Zwykle wiąże się z kupowaniem niektórych kryptowalut, zamianą ich na tradycyjne waluty w celu nabycia innych kryptowalut, w zależności od tego na czym można w danym czasie zarobić. Także tutaj wskaźniki analizy technicznej często bywają przydatne.

Handel pozycyjny to raczej długoterminowa inwestycja niż trading. Polega na otwieraniu pozycji i utrzymywaniu ich przez wiele tygodni, miesięcy lub nawet lat. Wymaga głębokiej analizy i rozumienia danego instrumentu finansowego. W przypadku trafnej decyzji inwestycyjnej zyski z takiej transakcji mogą być znacznie większe niż z innych form tradingu.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk