• Odbierz prezent
Czy jeden człowiek jest wart 5% ceny Alior Banku?

Po czwartkowej informacji Prezesa Zarządu Alior Bank S.A. o rezygnacji, kurs akcji Spółki drastycznie spadł. Dlaczego odejście jednego człowieka było tak ważne dla inwestorów?

 

Decyzja Prezesa Alior Bank

Jak poinformował Alior Bank S.A., w raportach 17/2017 oraz 18/2017, wieloletni Prezes Zarządu Banku - Wojciech Sobieraj, podjął decyzję o nieubieganiu się o wybór do Zarządu Alior Bank S.A. na następną kadencję. Swoją funkcję będzie pełnił do czasu powołania nowej kadencji Zarządu. Rada Nadzorcza przyjęła tę decyzję, wyrażając podziękowanie dla Prezesa za wkład w stworzenie oraz budowę Alior Bank.

 

Mocny spadek kursu

Rynek bardzo nerwowo zareagował na informację o tym, że Wojciech Sobieraj nie będzie już ubiegać się o wybór do Zarządu Aliora. Kurs akcji stracił w piątek niemal 5% wartości.

 

 Kurs akcji Alior Bank 05-06-2017

 

Dlaczego decyzja personalna, dotycząca jednego człowieka pochłonęła niemal 1/20 wartości Spółki? Dla inwestorów ważne jest kto zarządza Spółką. Zmiany personalne mają duże znaczenie. W tym przypadku jest ono tym większe, że odchodzi osoba związana z bankiem od początkowego etapu jego działalności. W związku z tym, inwestorzy mogą czuć się mocno zaniepokojeni. Wybór nowego prezesa wiąże się z niepewnością, co do dalszych kierunków rozwoju Spółki. Sytuację mógłby załagodzić wybór kogoś z dotychczasowych członków organów Spółki.

 

Zmniejszenie napięcia

Dziś rano zauważyć można było uspokojenie nastrojów. Kurs akcji wzrósł o ponad 2,5% (około 9:30). Inwestorzy mieli cały weekend na przemyślenie sytuacji. Wzrost kursu akcji może mieć także związek z planowanym rozpoczęciem procedury podwyższenia kapitału zakładowego, o którym Bank poinformował w piątek, po zakończeniu sesji, w raporcie 20/2017 (nie jest to jednak znaczące podwyższenie kapitau zakładowego). (Aktualizacja) Przed godz. 10:30 kurs Aliora odrobił niemal całą piątkową stratę.

 

 

(źródło grafiki głównej: commons.wikimedia.org, autor: Marcin Drozd)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk