• Sklep
  • Odbierz prezent
minister finansów japonii
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób japońscy oficjele starają się wpłynąć na osłabienie jena

Japońscy oficjele co rusz "straszą" inwestorów potencjalną interwencją na rynku walutowym. Interwencje słowne są jednym z narzędzi polityki pieniężnej, które dość często jest używane ze względu na możliwość osiągnięcia wyznaczonych celów bez konieczności aktywnego działania i ponoszenia kosztów. Interwencje słowne wymagają jednak jednej bardzo istotnej rzeczy: wysokiej wiarygodności banku centralnego, a ta, w przypadku Banku Japonii (BoJ) mocno ucierpiała z powodu jego ostatnich ostatnich działań, m.in. przez nieoczekiwane obniżenie poziomu stóp procentowych do ujemnego poziomu w styczniu.

 

Kiedy kurs USDJPY poruszał się w trendzie bocznym z dolnym ograniczeniem na poziomie 111,0 pojawiały się słowa, że japońscy oficjele nie chcą widzieć kursu USDJPY na poziomie 111,0. Przez pewien czas to wystarczało, by kurs odbijał się w górę. Jednak kiedy kurs USDJPY zszedł poniżej poziomu 111,0 i nie widać było żadnej reakcji ze strony Banku Japonii obserwowaliśmy dynamiczne spadki. Zapewnienia przedstawicieli rządu i Banku Japonii o tym, że kurs waluty znajduje się pod obserwacją i władze nie zawahają się podjąć działań w razie konieczności również nie wystarczyły, żeby zatrzymać zjazd kursu. Ten jak na razie odnalazł wsparcie w poziomie 107,6. Wygląda na to, że na ostrzeżenia japońskich oficjeli spekulanci odpowiadają: "Sprawdzam!".

 

FXMAG forex czy japończycy zdołają słowami zatrzymać jena? 1

 

Wczoraj poruszaliśmy temat tego, czy interwencja na rynku walutowym ze strony Japonii jest w ogóle możliwa ze względu na porozumienia międzynarodowe. Rzecznik rządu Yoshihide Suga stwierdził, że potencjalna interwencja BoJ nie stałaby w sprzeczności z porozumieniem zawartym na szczycie grupy G20.

Dziś japoński minister finansów Taro Aso powtórzył słowa rzecznika rządu stwierdzając, że porozumienie grupy G20 zezwala na interwencję na rynku w celu osłabienia waluty w przypadku, gdy na rynku obserwuje się "jednostronne i spekulacyjne ruchy".

"W określonych okolicznościach podejmiemy niezbędne kroki jeśli będziemy obserwować jednostronne i spekulacyjne ruchy na rynku. Uważam, że jesteśmy w stanie zrobić to w zgodzie z ustaleniami grupy G20" - powiedział japoński minister.

Aso jako minister finansów może poinstruować bank centralny, by ten dokonał interwencji na rynku walutowym, dlatego jego słowa o tym, że interwencja jest technicznie możliwa mają silniejszą wymowę niż słowa rzecznika rządu (przynajmniej w oczach obserwatorów).


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk