Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,01%
CHF / PLN4,48-0,10%
GBP / PLN5,06-0,08%
EUR / USD1,09-0,02%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,73-0,21%
ROPA WTI82,57-0,29%
ZŁOTO2 160,43-0,05%
SREBRO25,11+0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy istnieją kontrakty CFD na ETF? Dla kogo kontrakty CFD na ETF? Warunki handlu, specyfikacja, ryzyko handlu kontraktami CFD na ETF

Darek Dziduch | 00:00 29 kwiecień 2021

Czy istnieją kontrakty CFD na ETF? Dla kogo kontrakty CFD na ETF? Warunki handlu, specyfikacja, ryzyko handlu kontraktami CFD na ETF | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

O ile kontrakty różnicowe na indeksy giełdowe są bardzo popularne i chyba nikt nie zastanawia się nad sensownością ich istnienia, to od jakiegoś czasu czołowi brokerzy dołożyli do swojej oferty również kontrakty na ETF-y, czyli - w praktyce - również na indeksy giełdowe. Do czego tak naprawdę mogą służyć CFD na fundusze notowane na giełdzie?

 

Co to jest fundusz ETF?

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W poprzednim odcinku zająłem się kontraktami różnicowymi na indeksy giełdowe, które są jednymi z najpopularniejszych CFD-ków, zaraz za tymi na pary walutowe i najpopularniejsze surowce, takie jak m.in. ropa WTI. No ale od jakiegoś czasu więksi brokerzy wprowadzają do swojej oferty kontrakty różnicowe, których instrumentem bazowym są notowania ETF-ów. Fundusze notowane na giełdzie od kilku lat mocno zyskują na popularności i coraz więcej osób lokuje kapitał na giełdzie właśnie za ich pomocą, więc poniekąd trudno dziwić się temu, że brokerzy próbują odpowiedzieć na tę popularność wprowadzeniem do swojej oferty CFD na ETF-y. Z tym, że CFD na ETF to w praktyce w zasadzie dokładnie to samo co CFD na indeks giełdowy. Po co więc wprowadzać do oferty coś, co było dostępne już wcześniej?

Zanim postaram się odpowiedzieć na to pytanie, przypomnę czym jest ETF, czyli fundusz notowany na giełdzie. Jak sama nazwa wskazuje jest to fundusz, który jest dostępny na giełdzie papierów wartościowych, podobnie jak akcje spółek giełdowych. Jego jednostki uczestnictwa możemy kupić i sprzedać na takich samych zasadach jak wspomniane akcje. ETF ma za zadanie replikować ruchy cenowe konkretnego indeksu giełdowego, można więc powiedzieć że stosuje pasywną strategię inwestycyjną, czyli kupuje akcje konkretnych spółek w proporcjach określonych w portfelu indeksowym. Dzięki temu inwestując w ETF uzyskujemy ekspozycję na interesujący nas indeks. To oczywiście w ogromnym uproszczeniu, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funduszy notowanych na giełdzie, to na naszym kanale znajdziesz kompletny kurs video poświęcony właśnie ETF-om, na który Cię zapraszam.

Reklama

 

 

 

W jaki sposób możemy inwestować w ETF-y?

ETF-y na zagraniczne rynki ze względu na swoją popularność są dostępne w większości domów maklerskich, a te które są notowane na warszawskiej giełdzie możemy kupić w każdym biurze maklerskim, tak samo jak akcje. ETF to instrument raczej o charakterze średnio lub długoterminowym, który nie zapewnia nam dźwigni finansowej i pozwala zająć wyłącznie długą pozycję, czyli 1:1 do swojego indeksu bazowego. Istnieją oczywiście ETF-y syntetyczne, które zapewniają 2x, 3x, a czasem nawet 4x lewar, a także tzw. odwrócone, które pozwalają zająć pozycję krótką - w tym nawet na warszawskiej giełdzie - ale są one znacznie mniej popularne. X-Trade Brokers, który jest partnerem tej serii ma w swojej ofercie prawie 260 ETF-ów na rynki z całego świata, w tym też na surowce, które można kupić bez jakiejkolwiek prowizji z poziomu platformy xStation5 (do 100 tys. EUR miesięcznego obrotu). 

Oprócz samej inwestycji w ETF, mamy też możliwość zajęcia pozycji z wykorzystaniem kontraktów terminowych, których instrumentem bazowym są właśnie notowania ETF-u

Reklama

 

Czy istnieją kontrakty CFD na ETF? Po co CFD na ETF?

CFD na ETF-y wciąż są jeszcze dość mało popularne i znajdziemy je w zasadzie tylko u największych brokerów. Po co tak naprawdę zostały wprowadzone do oferty? Po pierwsze dlatego, by dać możliwość zajęcia lewarowanej pozycji na konkretny indeks bazowy i pozwolić na otwarcie krótkiej pozycji. No ale tym w zasadzie nie różnią się niczym od CFD na indeksy giełdowe, które w dodatku oferują wyższy lewar, nawet 20:1.

Prawdziwa przewaga CFD na ETF-y wynika z tego, że europejskie regulacje nie pozwalają nam inwestować w ETF-y notowane na amerykańskim rynku, a tam akurat jest ich najwięcej i część z nich replikuje naprawdę ciekawe indeksy tematyczne, branżowe czy geograficzne. I o ile nie zainwestujemy bezpośrednio w ETF, o tyle możemy otworzyć na wielu z nich pozycję z wykorzystaniem kontraktów CFD.

Dla przykładu, na nowojorskiej giełdzie NYSE dostępny jest ETF VanEck Vectors Rare Earth (ticker REMX), który skupia 20 spółek głównie z Chin, USA i Australii, zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem metali ziem rzadkich. Nie kupimy go z poziomu europejskiego konta maklerskiego, ale możemy wykorzystać CFD, którego instrumentem bazowym jest właśnie wspomniany ETF.

 

Specyfikacja rynku CFD na ETF. Warunki handlu kontraktami CFD na ETF

Reklama

Zgodnie z regulacjami ogólnoeuropejskiego regulatora ESMA maksymalna dźwignia dla CFD, których instrumentem bazowym jest ETF to 5:1, czyli 20% depozytu zabezpieczającego. CFD na niektóre ETF-y mogą mieć niższy lewar albo nie mieć go wcale - tak najczęściej jest w przypadku, gdy instrument bazowy sam w sobie jest ETF-em syntetycznym, który ma już wbudowaną dźwignię. Wtedy też najczęściej opcja krótkiej pozycji jest wyłączona, dlatego że taki ETF najczęściej ma odpowiednik z ekspozycją na spadki (oznaczony jako inverted, bear lub short).

W przypadku handlu CFD na ETF-y musimy liczyć się z prowizją transakcyjną - w XTB wynosi ona 0,08% (min. 8 USD), oprócz tego naliczane są punkty swapowe za utrzymywanie pozycji pomiędzy sesjami handlowymi, dlatego też jest to instrument raczej o charakterze spekulacyjnym.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej