• Odbierz prezent
Czy istnieją „głupie” stop lossy?
Z artykułu dowiesz się:

- Jakich błędów nie popełniać przy stawianiu zlecenia stop loss

Czy istnieją „głupie” stop lossy?

 

W moim przekonaniu – NIE!

 

Dodajmy jedno rozróżnienie – myślę o zleceniach STOP LOSS ustawionych już przez nas dla otwartej pozycji na rynku. Wówczas każde takie zlecenie jest „mądre” jako umowa z samym sobą. Wówczas każde takie zlecenie jest „święte” dlatego, że stanowi część mojego planu tradingu.

 

W jakim celu to mówię?

 

Ze względu na zwodniczą grę umysłu, jaka czasem rozgrywa się w naszych głowach, czyż nie?

 

Przykład 1:

 

„Oj niedobrze, cena zbliża się do mojego SL, chyba źle go ustawiłem. To był błąd! Jak ustawię nieco wyżej, będę mógł liczyć na sygnał na wykresie 4h. To tylko 30 pipsów więcej! A jest szansa, że pozycja przetrwa i ostatecznie zarobię...”

 

To fatalny sposób myślenia. Wszelkie tego typu dywagacje techniczne należy czynić przez otwarciem pozycji i przed ustawieniem zlecenia SL. Po tym fakcie, jedynym trwałym elementem sytuacji jest moja umowa z samym sobą. Choćby „mój SL” wydał mi się teraz najgłupszym SL na świecie, choćbym żywił silne przekonanie, że cena niebawem zawróci i zarobię na pozycji tysiące pipsów, to jest to MĄDRY STOP LOSS, bo to jest MÓJ STOP LOSS.

Czeka mnie jeszcze wiele fantastycznych okazji rynkowych, ale realizując każdą z nich, muszę mieć elementarne poczucie bezpieczeństwa w postaci moich głupich, a jednak mądrych SL-ów.

 

Zwodnicza gra umysłu przybiera jednak wiele form:

 

Przykład 2:

 

„Teraz mnie wywali, a potem zobaczę, że cena zawróciła i będę wściekły.”

 

Przykład 3:

 

„E, widać, że chcą wyczyścić stop loss-y! Nie ze mną te numery Bruner!! Nie dam sobie odebrać moich pozycji!” I tak dalej i tak dalej...

 

Bądźmy świadomi, że to tylko umysłowe gierki naszego biednego umysłu uwikłanego z pożądanie pieniędzy, a jeszcze bardziej w strach przed stratą. Pożądanie i strach – dwie siły mogące zniszczyć każdy umysł, każdą osobowość...

 

Nie jest więc takie ważne, czy nasz SL teraz, już po otwarciu pozycji, wydaje się „mądry” czy „głupi”. Jest jaki jest! Cena i tak zrobi, co zrobi. My natomiast, przesuwając SL lub wykonując inne działania zwiększające potencjalną stratę (np. piramidowanie stratnych pozycji), niszczymy mentalne podstawy naszego tradingu.

 

Nie wiem jak TY, ale doszedłem do wniosku, że każdy ustawiony przeze mnie SL jest „mądry”. :)

 

 

 

Artykuł jest kontynuacją rozważań

https://www.fxmag.pl/artykul/jak-sie-zaprzyjaznic-ze-stop-lossem

 

 

 

 

 


Zbigniew Wieczorek

Specjalizuje się w analizie Price Action z perspektywy wysokich interwałów czasowych. Dr nauk humanistycznych, wykładowca filozofii i logiki.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk