Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN4,00+0,10%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy inflacja w USA zacznie spadać? Nie przegap najważniejszych wydarzeń tego tygodnia [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat]

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 15:48 25 październik 2022
Czy inflacja w USA zacznie spadać? Nie przegap najważniejszych wydarzeń tego tygodnia [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomimo obaw o rosnące stopy procentowe i tendencje recesyjne, kluczowy wskaźnik rynku pracy nadal wykazuje oznaki siły. Rząd podał, że amerykańscy pracownicy złożyli 214 000 wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych podczas ostatniego tygodnia. Liczba ta spadła z 226 000 w poprzednim tygodniu i jest bliska historycznie niskiemu poziomowi, który był uśredniany przez cały rok.

 

Sprzedaż domów w USA we wrześniu spadła ósmy miesiąc z rzędu. Średnie oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wzrosło do 6,94% z 6,92% w poprzednim tygodniu i ponad dwukrotnie więcej niż 3,09% rok wcześniej. Zaplanowana na czwartek publikacja federalnego wstępnego szacunku PKB za trzeci kwartał pokaże, czy po dwóch kolejnych kwartałach kurczenia się gospodarki powrócił pozytywny wzrost - wynik spełniający techniczną definicję recesji. W drugim kwartale PKB spadł w tempie 0,6% rocznie; w pierwszym kwartale spadek wyniósł 1,6%.

 

Reklama

Raport, który ukaże się w piątek, będzie uważnie obserwowany pod kątem jakichkolwiek oznak, że inflacja w USA może wkrótce zacząć spadać. Rząd uaktualni swój indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, preferowany przez Fed wskaźnik do śledzenia inflacji. Ostatni miesięczny raport pokazał, że inflacja konsumencka z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w sierpniu o 4,9% w stosunku do roku poprzedniego, z 4,7% w poprzednim miesiącu.

 

Gwałtowny wzrost cen żywności spowodował ponowne przyspieszenie inflacji w Wielkiej Brytanii we wrześniu. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 10,1% rok do roku, osiągając w lipcu 40-letni szczyt, co oznacza przyspieszenie w stosunku do 9,9% stopy inflacji zarejestrowanej w sierpniu. Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i energii, również wzrosła, osiągając najwyższy od 30 lat poziom 6,5%. Brytyjscy kupujący również ograniczyli swoje wydatki w tym miesiącu. Wielkość sprzedaży detalicznej spadła we wrześniu o 1,4% w stosunku do sierpnia. Gwałtowny spadek sprzedaży paliw i święto bankowe z okazji pogrzebu królowej Elżbiety II spowodowały spadek. W międzyczasie indeks zaufania konsumentów GFK, uważnie obserwowany miernik tego, jak ludzie postrzegają swoje finanse i perspektywy gospodarcze, osiągnął w październiku 50-letni najniższy poziom.

 

Reklama

 

Truss stała się najkrócej urzędującym premierem, gdy podała się do dymisji po 45 burzliwych dniach urzędowania, potęgując polityczne i gospodarcze niepokoje w Wielkiej Brytanii. Po wstrząsach na rynkach spowodowanych jej obietnicami obniżenia podatków oraz zwiększenia pożyczek i wydatków, jej rząd upadł. 28 października konserwatywni członkowie parlamentu - nie cała partia - będą głosować na nowego lidera. Mimo to kanclerz skarbu Jeremy Hunt wytrwał przy nowym budżecie, który ma zostać przedstawiony 31 października i ma na celu odwrócenie większości zobowiązań podatkowych Truss, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków w celu zamknięcia luki budżetowej w wysokości 40 mld funtów.

 

Ceny producentów w Niemczech wzrosły we wrześniu o 2,3% w ujęciu sekwencyjnym i o 45,8% w ujęciu rocznym. Metale, dobra pośrednie, dobra kapitałowe, dobra trwałe i nietrwałe również odnotowały znaczący wzrost cen. W październiku nastroje inwestorów w Niemczech wzrosły z rekordowo niskiego poziomu, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut badań ekonomicznych ZEW. Pesymizm co do obecnych warunków wzrósł jednak wyraźnie, ponieważ perspektywy gospodarcze uległy dalszemu pogorszeniu.

 

Reklama

Czy inflacja w USA zacznie spadać? Wzrost cen w Wielkiej Brytanii i Niemczech [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Czy inflacja w USA zacznie spadać? Wzrost cen w Wielkiej Brytanii i Niemczech [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

 

W przyszłym tygodniu kalendarz danych rozpocznie się od publikacji wstępnych szacunków PMI dla głównych gospodarek świata. Październikowe dane dostarczą szerszego obrazu dla ryzyka wpadnięcia niektórych z głównych gospodarek świata w recesję. Wcześniejsze dane pokazały, że globalna produkcja spadła drugi miesiąc z rzędu w związku z pogarszającym się światowym popytem. Pozytywnym sygnałem może być słabnąca presja kosztowa wraz z obniżaniem się popytu.

 

Jednak głównym punktem tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Bank Centralnego. Od lipca EBC zacieśnia warunki swojej polityki pieniężnej podnosząc stop procentowe. Obecnie stopa depozytowa wynosi 0.75%. W październiku oczekiwania rynku zakładają jej dalszy wzrost do poziomu 1.50%. Prawdopodobny ruch o 75pb. był już wcześniej sygnalizowany przez członków EBC jako odpowiedź na stale rosnącą inflację w strefie euro.

Reklama

 

Tego samego dnia opublikowany zostanie również wstępny szacunek PKB w Stanach Zjednoczonych. Konsensus zakłada wzrost o 2.0% w trzecim kwartale w ujęciu annualizowanym. Solidny wzrost w ubiegłym kwartale potwierdziłby solidne podstawy amerykańskiej gospodarki i umocnił argumentacje Rezerwy Federalnej w kontekście kolejnych podwyżek stóp procentowych.

 

Poza tym pod koniec tygodnia poznamy szereg wstępnych szacunków inflacji w krajach europejskich. Uwaga rynków może skupić się przede wszystkim na danych z Francji i Niemiec. W ubiegłych miesiącach dynamika cen we Francji wyraźnie zwalania. Z kolei w Niemczech odnotowała wyraźny wzrost, co jednak związane było z zakończeniem rządowego pakietu ulg energetycznych w letnich miesiącach.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej