• Odbierz prezent
Czy po ostatnich wzrostach indeks strachu powróci do wcześniejszych poziomów?

Autor: Emil Somla

Czym jest indeks VIX?

Rozważania dotyczące instrumentu najczęściej nazywanego indeksem strachu warto zacząć od krótkiego opisu. VIX jest wskaźnikiem odzwierciedlającym oczekiwaną przez inwestorów zmienność notowań na amerykańskim rynku akcji. Do jego obliczeń wykorzystuje się aktualne ceny opcji na notowania S&P 500. Jego najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest przyjmowanie najwyższych wartości w trakcie występowania gwałtownych przecen na Wall Street.

Historia notowań oraz gdzie znajdujemy się obecnie

Najwyższe historyczne wartości VIX zanotował w początkach ostatniego kryzysu finansowego, co nie powinno być większym zaskoczeniem. Dokładnie rzecz biorąc szczyt osiągnięty został 20 listopada 2008 r, kiedy to indeks dotarł do poziomu 80.86. Biorąc pod uwagę całość historii jego notowań, to lata 2008-2009 okazały się zdecydowanie najbardziej destrukcyjne, jeśli chodzi o wywołane na rynku perturbacje. Od tamtej pory indeks strachu nie sięgnął już więcej podobnych poziomów. Kolejne lata upływają pod znakiem ogólnego spadku zmienności, przerywanej nagłymi jej skokami. Powyższemu stanowi rzeczy sprzyjało utrzymywanie się mniej więcej od końca 2015 r. korzystnej dla rynków akcyjnych sytuacji gospodarczej zwanej goldilockseconomy. Charakteryzuje się ona jednoczesnym występowaniem stałego, relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego, niskiej inflacji oraz łagodnej polityki monetarnej.

Z wspomnianymi skokami zmienności mieliśmy w największym stopniu do czynienia w latach 2011, 2015 oraz 2018. Genezy dwóch pierwszych wzrostów indeksu VIX należy szukać w globalnych wydarzeniach zwiększających poziom niepewności na rynkach. Rok 2011 upływał pod znakiem kryzysu zadłużeniowego w strefie euro oraz tzw. arabskiej wiosny, natomiast 4 lata później atmosferę podgrzały obawy o stan koniunktury w Chinach. Za wzrostami indeksu VIX z początku roku 2018 r. stał z kolei zupełnie inny czynnik w postaci pozycjonowania uczestników rynku. Ze względu na spadający w poprzednich miesiącach poziom zmienności mieliśmy bowiem do czynienia z rekordowym napływem kapitału do funduszy starających się wykorzystać powyższą sytuację. Niewielki ruch w przeciwnym kierunku doprowadził do panicznego zamykania krótkich pozycji, powodując znaczące wzrosty indeksu VIX.

Przez większą część bieżącego roku indeks VIX powoli osuwał się na południe. Jego wartości sprzed miesiąca wskazują, że inwestorzy dość szybko zapomnieli o korekcie na rynkach ryzykownych aktywów, która dokonała się w czwartym kwartale ubiegłego roku i doprowadziła również do znaczącego skoku zmienności. Wszystko za sprawą utrzymywania się dobrych nastrojów na amerykańskiej giełdzie wspomaganych przez gołębi zwrot ze strony Rezerwy Federalnej oraz postępu w rozmowach handlowych z Chinami. Tamtejsze indeksy zdołały w przeciągu kilku miesięcy nie tylko odrobić całość strat, ale wspiąć się również na nowe szczyty.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: VIX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMEX:VIXY/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk