• Odbierz prezent
Czy III kwartał zapowiada dynamiczny wzrost gospodarczy?

Biliony dolarów rządowych pieniędzy mają zapewnić ożywienie amerykańskiej gospodarki i pobudzić popyt na inwestycje. Wielu ekonomistów, w tym sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin przewiduje szybkie ożywienie, określane jako odbicie w kształcie litery V. Stany Zjednoczone są obecnie największą gospodarką świata, a jej kondycja przekłada się na sytuację krajów na całym świecie. Kiedy możemy spodziewać się powrotu do normalności?

Jak przyznał Mnuchin, gospodarka amerykańska powinna zacząć ożywać w trzecim kwartale tego roku, po okresie ponownego uruchamiania przedsiębiorstw planowanego na maj i czerwiec. Okres rozruchu wyznaczony na środek roku powinien zapewnić odbicie w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Sekretarz skarbu zwrócił uwagę, że jego prognoza opiera się na założeniach dotyczących przebiegu epidemii, a ponowne odmrażanie gospodarki musi być zrównoważone wzmożoną ilością testów na COVID-19 w społeczeństwie.

Związek między kryzysem a stopą bezrobocia

Prezes Expedia Group, przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą podróży online (notowane na Nasdaq), nie jest już tak optymistyczny. Uważa, że jest to mało prawdopodobnym, aby gospodarka wyszła z kryzysu latem 2020 roku, a szkody wyrządzone na amerykańskiej i światowej gospodarce są zbyt głębokie, żeby szybko uporać się z recesją. Jego przewidywania są nieco bardziej konserwatywne i zaleca wstrzymanie się do września, kiedy będziemy mogli precyzyjniej oszacować kiedy pracownicy zaczną wracać do pracy.

Uzależnianie wyjścia z kryzysu stopą bezrobocia jest ekonomicznie poprawnym założeniem, w praktyce bowiem stopa bezrobocia determinuje moce produkcyjne danej gospodarki. Historycznie przy wysokim bezrobociu następował spadek dynamiki wzrostu gospodarczego. Okresy słabego zatrudnienia i rynku pracodawcy spowodowane są zazwyczaj czynnikami zewnętrznymi takimi jak recesja i kryzys. W czasie wysokiego zatrudnienia wśród ludności aktywnej zawodowo, gospodarki przeżywają zazwyczaj rozkwit i są w szczycie swoich mocy produkcyjnych. Odwrotną zależność między stopą bezrobocia a wzrostem gospodarczym prezentuje poniższa grafika.

FXMAG pozostałe czy iii kwartał zapowiada dynamiczny wzrost gospodarczy? usa  kryzys  covid-19  pandemia  sytuacja gospodarcza  wzrost gospodarczy 1

Stopa bezrobocia - skala po prawej stronie wykresu, źródło: tradingeconomics.com

Dwucyfrowy wzrost gospodarczy w 2021 roku?

Prezes Bank of America Brian Moynihan był bardziej optymistyczny co do perspektyw. Moynihan powiedział, że wewnętrzne dane banku sugerują, że wydatki konsumentów wyrównują się w ciągu ostatnich dni i zaczynają na powrót rosnąć, w niektórych obszarach, po okresie dołka marcowego i na początku tego miesiąca. „To, że gospodarka stopniowo się otwiera i rośnie popyt konsumpcyjny daje pewne nadzieje na wzrost. Wydatki konsumentów pozwolą zasilić amerykańską gospodarkę”, powiedział Moynihan. Przyznaje również, że jest to głównie zasługa rządowych pakietów stymulacyjnych.

Prezes Bank of America powiedział również, że wielu ekonomistów przewiduje powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu w okresie październik-grudzień, po którym nastąpi dwucyfrowy wzrost w 2021 roku.

Wydatki koronawirusowe znacznie powiększą dług publiczny USA

Podczas konferencji, Steven Mnuchin zapytany został o obawy związane z szybkim wzrostem rządowego deficytu budżetowego i zadłużenia w relacji do PKB. Mnuchin przyznał, że te obawy są drugorzędne, a walkę z wirusem należy traktować jak wojnę, podczas której liczy się jedynie wygrana. Sekretarz skarbu zwrócił również uwagę na pozytywną sytuację kredytobiorców. Stopy procentowe są na najniższym poziomie od lat, a koszt obsługi długu minimalny.

FXMAG pozostałe czy iii kwartał zapowiada dynamiczny wzrost gospodarczy? usa  kryzys  covid-19  pandemia  sytuacja gospodarcza  wzrost gospodarczy 2

Stopa procentowa w USA, źródło: tradingeconomics.com

 


Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk