• Odbierz prezent
Mt.Gox Bitcoin kryptowaluty

7 lutego portal Cointelegraph poinformował o nowej inicjatywie, mającej na celu przyspieszenie spłaty wierzycieli upadłej giełdy kryptowalut – Mt.Gox. Jak wyglądają szczegóły? Czy znana giełda zostanie ponownie uruchomiona?

 

W wyniku upadku giełdy Mt.Gox w 2014 r., zostało poszkodowanych około 24 000 klientów. Łącznie utracono wówczas 850 000 bitcoinów (BTC), wycenianych w tamtym czasie na 460 mln USD.

Jak do tej pory sprawą upadłości giełdy Mt.Gox zajmował się syndyk Nobuaki Kobayashi, zwany „wielorybem z Tokio”. Podejrzewa się, że prowadzone przez niego wyprzedaże kryptowalut z upadłej giełdy przyczyniały się do spadków na rynku. Prawdopodobnie proces zwrotu środków wierzycielom Mt.Gox zajmie od trzech do pięciu lat.

Czytaj także: Echa sprawy Mt. Gox po raz kolejny pogrążają bitcoina

Cena Bitcoina w grudniu 2017 r. osiągnęła swoje maksimum. W kolejnych dniach zaczęła jednak gwałtownie spadać. Przyczyny tych spadków domyślali się tylko nieliczni. Teraz jest już pewne, że zostały one spowodowane przez działalność syndyka masy upadłościowej giełdy Mt.Gox, który sprzedał na innej g.. Czytaj
Echa sprawy Mt. Gox po raz kolejny pogrążają bitcoina

W ostatnim czasie poinformowano o zapoczątkowaniu nowego ruchu o nazwie „GoxRising”. Wzywa on do wprowadzenia nowego planu przyspieszenia wypłat odszkodowań dla wierzycieli upadłej giełdy bitcoinowej Mt.Gox. Długoterminowym celem tego przedsięwzięcia jest ponowne uruchomienie platformy.

Autorem tego pomysłu jest Brock Pierce, który 7 lutego opowiedział o swej koncepcji w wywiadzie dla TechCrunch. Inicjatywa GoxRising zakłada, że zwrot środków wierzycielom mógłby być szybszy, gdyby zostały pokonane prawne i techniczne bariery. Według TechCrunch, masa upadłościowa giełdy Mt.Gox obejmuje około 630 mln USD w gotówce, 137 892 bitcoiny (BTC), 162 106 bitcoin cash (BCH) oraz inne coiny pochodzące z forków. Łączna wartość tych aktywów to około 1,2 mld USD.

GoxRising zobowiązuje się do rekompensaty wierzycieli w kryptowalucie BTC lub BCH oraz podjęcia prób odzyskania wciąż zaginionej części kryptowalut. Odbyłoby się to poprzez nową stokenizowaną, niezależną fundację, która byłaby zarządzana przez wierzycieli, a jej działalność skupiałaby się na odzyskiwaniu i dystrybucji pozostałych aktywów Mt.Gox.

Proponowany plan opiera się na utworzeniu „Gox Coina” – tokenu, który przyznawałby wierzycielom udział w nowo powstałej fundacji. Dokładny status regulacyjny tego coina i związanych z nim uprawnień wymaga jeszcze dalszych ustaleń.

Aby przedsięwzięcie GoxRising mogło się powieść, niezbędny będzie w nim udział około połowy wierzycieli giełdy Mt.Gox, a więc 12 000 osób.

Brock Pierce ujawnił w wywiadzie, że jego celem w długim terminie jest przywrócenie działania platformy jako giełdy „Gox lub Mt.Gox”, aby nie tylko pomóc odzyskać utracone fundusze, ale także zrehabilitować samą markę i domenę. Ma on nadzieję, że jeśli jego plan się powiedzie, przywrócona giełda Mt.Gox jeszcze będzie mogła konkurować z takimi giełdami kryptowalut jak Binance czy Coinbase.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk